teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

ARDIAN BUJUPI :: NEWS


Ardian Bujupi Nė Eurovision Pėr Shqipėrinė?


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  7

[01-11-2012]
Radiotelevizioni shqiptar (TVSH), ka publikuar listėn e kėngėtarėve qė do tė garojnė nė edicionin e 51-tė tė Festivalit tė Kėngės pėr ēmimin e madh – pėrfaqėsimin nė Eurovision Song Contest.

Do tė jenė 26 artistė ata qė do tė luftojnė kokė mė kokė pėr ēmimin e madh, ndėrsa pėr dallim nga viti i kaluar kur nga Kosova konkurroi vetėm Rona, kėtė vit do tė jenė pesė artistė ata qė do tė tentojnė ta fitojnė ēmimin.

Vesa Luma, grupi NA, Valon Shehu dhe Flaka Krelani do tė jenė nė front pėr ēmimin e madh, por ajo qė bie mė shumė nė sy ėshtė konkurrimi i dikujt tjetėr.

Ėshtė ylli shqiptar me famė evropiane, Ardian Bujupi, ai qė do tė konkurrojė nė Festivalin e Kėngės, pėr tė fituar ēmimin qė do t'ia siguronte atij performimin nė Eurovision, e qė sigurisht se do tė ishte prej opsioneve mė tė mira pėr vendin tonė, pasi qė ai i posedon tė gjitha kualitetet pėr ta fituar spektaklin e madh evropian.

Rona Nishliu ishte pjesėmarrėsja e kaluar nė Eurovision, ku deri tani u arrit suksesi mė i madh pėr muzikėn shqiptare nė festivalin evropian. Ishte vendi i pestė dhe shumė kritika pozitive ajo qė arriti tė bėjė kėnga "Suus".

Kjo ėshtė lista e plotė e pjesėmarrėsve pėr kėtė edicion:

1.Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko
2.Adrian Bujupi
3.Ani Ēuedari
4.Anjeza Shahini (ESC 2004)
5.Arjan Dredhasi
6.Arjela Krasniqi
7.Bojken Lako
8.Bon Bon Band
9. Dr. Flori & Fabi
10.Elis Nova
11.Entela Zhula
12.Flaka Krelani
13.Grupi 'Na'
14.Hersi Matmuja
15. Kejsi Tola (ESC 2009)
16.Kelly
17.Kozma Dushi
18.Lynx
19.Marsela Ēibukaj
20.Merland Kademi
21.Rezarta Smaja
22.Rosela Gjylbegu
23.Selami Kolonja
24.Valon Shehu
25.Vesa Luma
26.Xheni & Enxhi Kumrija
 (Telegrafi)

Kalendari
25/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Albrim Llapqeva
Albrim Llapqeva
20 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Tose Proeski
Tose Proeski
(1981-2007)

Votimi i Javes
   19-25 Janar 2015

Hiti Me I Mire?

  Genta Ismajli - Feel

  Kida - Rikthejm Na

  Gaxha & Floriani - Oj Ti Qik

  Blunt, Real 1 & Duffye - Veq Me T'pas Ty

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Elvana Gjata - Disco Disco

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra