teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

BAJRUSH DODA :: NEWS


Vdes Rapsodi I Mirėnjohur Bajrush Doda


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  1

[01-01-2012]
Pas njė sėmundje tė gjatė, mbrėmė vdiq, rapsodi i mirėnjohur Bajrush Doda. Varrimi i tė ndjerit ėshtė bėrė nė fshatin Maznik tė Deēanit nė orėn 14.
Bajrush Doda u lind nė vitin 1936 nė fshatin Maznik tė Deēanit. Bajrush Doda, i takon plejadės sė rapsodėve tė parė kosovarė, zėri i tė cilėve qė herėt jehoi nė etėr, pėrmes valėve dhe emisioneve muzikore tė Radio Prishtinės, qysh nga vitet e gjashtėdhjeta .
Ai, rreshtohet nė stafin e parė tė gjeneratės sė rapsodėve popullor, qė pėrbėhej nga emrat mė tė shquar tė folklorit muzikor burimor, duke filluar nga: Riza Bllaca, Salih e Feriz Krasniqi, Dervish Shaqa, Demush Neziri , Halil Cėrvadiku, Tahir Drenica, Hashim Shala, Qamili i Vogėl, Marash Krasniqi, Mon Sokoli e tė tjerė.
Duke kujtuar vitet e '60-ta kur nuk ishte ishte aspak e lehtė qė tė jesh kėngėtar – rapsod i Radio Prishtinės, kur ēdo fjalė matej me dėrhem nga ana e pushtetarėve sllavo-komunistė, gjithashtu edhe me kėngėt tradicionale rapsodike shqiptare ! Nė anėn tjetėr, atė botė , nuk ishte e mundur qė tė jesh kėngėtar – rapsod i Radio Prishtinės, po nuk pate vlera tė jashtėzakonshme vokale dhe interpretuese!
Rapsodi i mirėnohur kėndoi anembanė trevave shqiptare, duke kujtuar kėngėt e tij "Prej nj shpati", "N'drrasė tė vekut", "Moj Kosovė moj bukuroshe", si dhe sė fundi realizimin e duetit me kėngėtarin e mirėnjhur Shkelzen Jetishi – Xeni. Duet ky i cili u mirėprit jashtėzakonisht mirė nga dashamirėt e kėngės. Nė vitin 1989 Bajrush Doda emigroi nė Amerikė, mė pas luftės sė fundit u kthye nė qytetin e Pejės.
 (lajmifundit)

Dergoi: arsimdiberMe shume artikuj nga Bajrush Doda

Bajrush Doda
Bajrush DodaKalendari
18/12/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Labi
Labi
35 vjeē
Christina Aguilera
Christina Aguilera
34 vjeē

Votimi i Javes
   15-21 Dhjetor 2014

Hiti i Veres 2014?

  Genta, Ardian & Dalool - Feel

  Dafina Zeqiri & Ledri - Got Ur Back

  Tingulli 3nt - Jasha

  Enca - Ata Nuk E Din

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra