teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

CAPITAL-T :: BIOGRAFIATags: Capital-T, Capital T, Kapital T, Kapital-T, Trimi, Trim Ademi, 2high Records, Capitalt, Kapo
94


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  411


Capital-T

Vendlindja: Prishtinė
Mosha: 23 Vjeē
Ditėlindja: 01 Mars 1991
Shenja e Horoskopit: Peshqit

Kushtrim Ademi I njohur si Capital-T kreu shkollėn e mesme pranė Gjimnazit “Sami Frashėri“ nė Prishtinė. Dashuria pėr muzikėn I lindi si duket me ndihmėn e dajės sė tij I cili ėshtė Besniku, antari I grupit 2po2 me tė cilin edhe e ka pasur bashkėpunimin e tij tė parė si kėngėtar profesionist. Kėnga “Shopping“ ishte kėnga me tė cilėn Trimi debutoi si kėngėtar nė skenėn e muzikės shqiptare, me tė cilėn mori pjesė nė “Video Festin Muzikor 2009“. Njė vit mė vonė nė “VFM 10“ Capital-T e solli kėngėn hit “Shumė Nalt“, njė bashkėpunim me Dafina Zeqiri dhe 2po2. Hiti I tij shumė i famshėm “Supersweet“ pėr tė cilin kishte realizuar edhe njė klip mjaft ekzotik e solli Trimin duke kėnduar nė “Zhurma Show 2009“. Gjatė edicionit tė “Zhurma Show“ tė vitit 2010 Capital-T erdhi me hitin e tij tjetėr “Ma e mira“. Nė fund tė vitit 2010 Capital-T u paraqit nė festivalin “Kėnga Magjike“ nė bashkėpunim me Eni Koēi me kėngėn “Diva“ me tė cilėn arritėn nė gjysėm finale pas votimit qė tė gjithė artistėt duhej ti bėnin njėri tjetrit.

Capital T ėshtė i njohur pėr bashkėpunime tė shumta dhe pėr kėngė dhe klipe tej mase tė sukseshme. Capital-T nuk u ndal me krijimtarinė e tij kėshtu nė vitin 2011 solli dy kėngė mjaft tė dėgjuara me tė cilat u prezantua nė festivalin “Netėt e Klipit Shqiptar“. “U bo vonė“ dhe “Ku jon paret“ I dhanė atij edhe njė sukses tjetėr tė radhės. Histori dashurie tė thurura shumė bukur dhe qė arritėn vėmendje ishin edhe kėngėt “Veē asaj“ dhe “Karma“ me tė cilat gjithashtu u paraqit nė dy festivale, “Video Festi Muzikor 2012“ dhe “Zhurma Show 2012“. Gjatė vitit 2012 nxori nė shitje edhe albumin e tij tė titulluar “Kapo“ nė tė cilin ishin pėrfshirė gjithsejt 15 kėngė.

Fundi I vitit 2012 e gjeti Capital-T edhe me njė klip tė ri pėr kėngėn “Ditė e re“ I cili ishte pritur shumė mirė nga publiku, qė pėr realizimin e tij ia kishte besuar produksionit “Authentic Entertainment“. Xhirimet e klipit ishin realizuar nė Amerikė pasiqė reperi Kosovar gjatė kėsaj kohe po jetonte atje. Si njė nga kėngėtarėt mė tė njohur tė skenės sė muzikės shqiptare dhe njėkohėsisht njė nga reperėt mė prodhues tė saj, Capital-T mund tė themi qė nuk ka lėnė vit e as muaj pa sjellur ndonjė kėngė apo klip tė ri. Kėtė e ka dėshmuar edhe gjatė vitit 2013 duke publikuar tre klipe tė reja. “Sushi“, “Go Hard“ dhe padyshim “Njė Ėndėrr“ me Alban Skenderaj ishin sukseset e radhės pėr Trimin. Gjatė vitit 2013 ai ishte gjithashtu pjesė e festivaleve. Vlenė tė pėrmendet “VFM“ dhe “Zhurma Show“ ku u paraqit me kėngėt “Zero“ dhe “Ditė e re“.

Gjatė muajit Mars 2014 ėshtė publikuar videoklipi I ri I Capital-T nė bashkėpunim me 2po2 dhe Lyrical Son, I titulluar “Facedown“. Edhe kėsaj radhe kėnga ėshtė punuar nė studion e 2po2, “Authentic Entertainment“.

Por Capital T sėrish nuk ndalet. Menjėherė pas njė muaji, gjegjėsisht nė Prill ka lansuar edhe projektin e ri si dhe bashkėpunimin e tij tė parė me kėngėtarin poashtu shumė tė suksesshėm Vedat Ademi. Kėnga qė ata kanė zgjedhur tu japin fansave tė tyre titullohet “Hapat e mi“ dhe sipas kėngėtarit I ėshtė kushtuar muzikės dhe sfidave qė ata kanė pasur gjatė karrierės. Edhe kjo kėngė ėshtė punuar nė “Authentic Entertainment“ me tekst tė Capital T, Vedat Ademi si dhe me ndihmėn e Endrit Mumajesi.

Njė djalosh I ri, I pashėm dhe shumė I sukseshėm mesiguri se ka vjedhur zemrat e shumė femrave, por kush mund tė jetė pronare e zemrės sė tij?! Gjatė kohės qė ai po jetonte nė Shtetet e Bashkuara pėrflitej qė ai kishte njė vajzė atje qė e donte shumė dhe pėr shkak tė njė statusi tė tij nė rrjetet sociale me mbishkrimin: “Jetoj met dasht ty“, ishte spekuluar mjaft shumė qė Trimi mund tė jetė dashuruar. Por, reperi Kosovar nuk ka dashur te fliste pėr kėtė gjithmonė duke aluduar nė faktin se ėshtė jeta e tij private.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Jonnaa    anggel    sonelda    Annonim  PJESEMARRJA NE FESTIVALEAUTOR I KENGEVE
CAPITAL-T :: NEWS
CAPITAL-T :: KOMENTEKalendari
01/02/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Hysni Klinaku
Hysni Klinaku
40 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Violeta Simoni
Violeta Simoni
(1942-2013)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra