teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

ĒILJETA :: BIOGRAFIATags: Ciljeta, Qiljeta, Ciljeta Xhilaga
3


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.3 / Votuan:  73


Ēiljeta

Vendlindja: Tiranė
Mosha: 29 Vjeē
Ditėlindja: 05 Shkurt 1985
Shenja e Horoskopit: Ujori

Ēiljeta jeton ne Tirane, nė Lagjen Nr. 3, te Selvia. Tetėvjeēaren e kreu nė shkollėn “Jeronim de Rada” e mė pas gjimnazin te “Sami Frashėri”, nė Tiranė. Gjatė fillimit tė shkollės sė mesme kishte garuar nė njė garė bukurie ku edhe ishte cilėsuar si modelja mė e mirė dhe nė tė njejtin vit konkuron nė “Miss Shqipėria“ dhe shpėrblehet me ēmimin “Miss Kinemaja“. Edhe pse e njohur si kėngėtare Ēiljeta karrierėn e saj e kishte filluar si modele, kėshtu gjatė moshės 17 vjeēare kishte pėrfaqėsuar Shqipėrinė nė “Miss National“ qė nė atė kohė u mbajt nė Brazil dhe poashtu si gjimnaziste bėhet edhe imazh I disa reklamave. Nė familjen e saj bėnė pjesė babai Ferdinand pensionist, nėna Majlinda parukiere tė cilės Ēiljeta i ka ndihmuar tė hapte njė dyqan tė cilin e emėroi nė bazė tė emrit tė Ēiljetės.

Ēiljeta u paraqit nė konkursin e bukurisė “Miss Shqipėria“ nė vitin 2001 kur edhe e fitoi ēmimin “Miss Kinemaja“. Karriera e saj si kėngėtare filloj me bashkėpunimin e saj me grupin Tingulli I 3nt gjegjėsisht Getoar Selimin me kėngėn Dridhe qė I parapriu kėngėve Puēi Puēi nė duet me Ingrid Gjonin si dhe Tė dy qajmė tė ndarė e komponuar nga Flori Mumajesi me tekst tė Ardit Roshi ku edhe Ēiljeta qau gjatė interpretimit tė saj nė “Kėnga Magjike 2010“. Nė “Kėnga Magjike 08“ Ēiljeta mori pjesė edhe me kėngėn “Ske ku vete“.

Nė vitin 2011 Ēiljeta mori njė ftesė qė tė jetė pjesė e edicionit tė dytė tė “Dancing With the Stars Albania“ e cila e pranoj ftesėn dhe vallėzoj me partnerin e saj Dion Gjinika. Pastaj nė Mars tė vitit 2012 kishte qenė e pėrzgjedhur tė vizitonte njė qendėr korrektuese pėr tė mitur, ku aty takoi 38 fėmijė, njė takim I organizuar nga “Instituti I tė miturve“ Kavajė, Qendra Shqiptare pėr tė drejtat e fėmijėve, dhe UNICEF-i.

Ēiljeta ka realizuar shumė kėngė dhe klipe tė cilat u bėnė hite tė mėdha, si singla ashtu edhe bashkėpunime por mė tė njuhrat janė: Ēokollata, Ēuna, Ēuna, Do do ti do, Dorėheqja, Dridhe, Duty free, Falma, Kur kėndoj serenate, Maria, Mike dhe rivale (feat. Ingrid Gjoni), Puēi Puēi (feat. Ingrid Gjoni), S’ke ku vete, Tė dy qajmė tė ndarė, Tekila dhe Vetėm ti.

Ēiljeta pėr disa kohė ka qenė nė lidhje me njė arkitekt francez me tė cilin mė 4 Shkurt 2013 u bėnė prindėr tė fėmiut tė tyre tė parė, I cili ėshtė njė djalosh I ėmbėl tė cilin Ēiljeta e ka quajtur Ferdinand, emrin e babait tė saj dhe ėshtė shumė e lumtur qė ėshtė bėrė nėnė dhe nuk ndahet asnjėherė nga djali I saj


» Dėrgo Korrigjime »

PJESEMARRJA NE FESTIVALE

ĒILJETA :: NEWS
ĒILJETA :: KOMENTEKalendari
26/01/2015
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Laver Bariu
Laver Bariu
(1929-2014)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Arilena

  Enca

  Florent Abrashi

  Stelina

  Offchestra

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra