teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

DEVIS XHERAHU :: NEWS


Devis Xherahu, Sė Shpejti Me 2 Kėngė Tė Reja


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  1

[12-08-2013]
Devis Xherrahu, kėngėari nga Korēa vjen ekskluzivisht nė kėtė intervistė pėr teksteshqip. Ai do tė na tregoj pėr projektet e tij tė ardhshme si dhe me ēfarė po merret ai moentalisht. Ai ėsht duek pregaditur disa kėngė tė reja pėr tė cilat do tė na flasė mė detalisht. Nė vazhdim ju ftojmė qė tė ndjekim rrėfimin e tij...


Teksteshqip: Devis na trego pak se kur ka filluar karriera jote si kėngėtar?

Devis: Pėr mua si korēar i katėr brezave karriera fillon me Kalldremin dhe me rrugicėn korēare, si djalė i serenatės korēare qė e kemi kėnduar mjaft shumė poshtė ballkoneve tė vajzave, pra serenata ėshtė skena ime e parė.


Teksteshqip: Ju jeni afirmuar si kėngėtar falė pjesmarrjeve nė festivale. Na flisni pak mė shumė rreth pjesmarrjeve tua nėpėr festivalet shqiptare?

Devis: Karriera ime dilloi qė nė m,oshėn 14 vjeēare me operetėn e parė pėr fėmijė "Gjithmonė bashk", mė pa nė vitin 93 fitova ēmimin e parė tė Serenatės Korēare, mė pas u ftova disa herė nga disa spektakle qė organizoi Vera Grabocka nė TVSH. Si "Miss Shqipėria", "Rreth fatit pėr 12 javė", "12 vallėzime pa njė tė shtunė", deri sa mė vona shkova si vizitor nė Greqi she mora pjesė nė njė spektakėl tė madh qė organizonte njė television prestigjoz "ANT 1" nė Athinė, ky show quhej "Fame Story" i cili mė bėri tė njohur nė Greqi dhe nė Shqipėri. Ky spektakėl vazhdoi pėr 4 muaj dhe nė fund morra ēmimin "Best Interpret" mė kėngėn "Sorry Seems to be the hardest word". Por unė paralelisht kam marrė pjesė dhe nė "Festivalin Kombėtar" nė vitin 2006 dhe nė dy edicione tė festivalit "Kėnga Magjike" ku nė vitin 2011 morra ēmimin "Best Balade" pėr kėngėn "Akoma s'e besoj" dhe nė vitin 2012 u prezantova me kėngėn "Fallxhorja". Poashtu kam qenė pjesmarrės edhe nė "Top Fest" nė vitin 2011 me kėngėn "Eja".Teksteshqip: Pjesmarrja juaj e fundit nė njė festival ishte nė "Zambaku i Prizrenit" ku fituat ēmimin e parė dhe 2 ēmime tė tjera. Na teego diēka mė shumė rreth kėsaj eksperience?

Devis: Zambaku i Prizrenit ishte njė surprizė pėr mua pasi qė sihte hera e parė qė merrja pjesė nė kėtė festival dhe hera e parė qė unė vizitoj qytetin e magjishėm tė kulturės dhe tė traditės sė madhe tė Prizrenit, unė mora pjesė me kėngėn "Tė trashėgohesh", me tekst dhe muzikė nga Vaske Nico dhe orkestruar nga Genti Myftaraj. Kėnga ishte motiv serenate dhe u pė;qye mjaft shumė nga publiku dhe festivali i cili mė dhuroi 3 ēmime tė mėdha si atė tė publikut, "Interpretimit mė tė mirė" dhe ēmimi i madh "Zambaku i Prizrenit", duke pėrfituar nga rasti tė falenderoj publikun artdashės tė Prizreit.


Teksteshqip: Devis ju jetoni nė Tiranė. Me Ēfarė merreni tjetėr pėrveē muzikės?

Devis: Unė jam tip sportiv, mė pėlqen ngjitja dhe mė pėlqen tė luaj Ping Pong dhe tenis, pa lėnė mėnjanė notin qė ėshtė njė pasion i hershėm i imi.Teksteshqip: Sa ėshtė i angazhuar Devis gjatė verės nėpėr koncerte?

Devis: Angazhimet e verės janė tė shumta, brenda dhe jashtė vendit me koncerte dhe spektakle tė shumta, shpesh herė duke lėnė pas dore vetėn dhe pushimet por s'ke ēfarė bėn, ky ėsht fati i artistit.


Teksteshqip: Keni marrė pjesė disa herė edhe nė "Kėnga Magjike". nė 2011-tėn ku morrėt ēmimin "Best Balade" dhe 2012 me kėngėn "Fallxhorja". Na trego pak si ndihesh kur merr pjesė nė kėtė festival?

Devis: Festivali "Kėnga Magjike" ėshtė njė nga festivalet mė prestigjoze nė vend do thoja. Dy kėngėt e mija tė fundit nė kėtė festival, "Akoma s'e besoj" dhe "Fallxhorja" u bėnė hite mjaft tė mėdha tė karrierės sime, pra ky festival ėshtė rruga e duhur pėr lanēimin maksimal tė kėngė sė njė artisti.Teksteshqip: Po pushimet verore kėtė vit ke vendosur ku do ti kalosh?

Devis: Kam menduar ti kaloj nė Spanjė, nė Ibiza ose Majorka por asgjė nuk ėshtė e sigurt deri tani sepse siē ju thashė varem nga angazhimet e tepėrta profesionale.


Teksteshqip: Devis ju jeni edhe kantautor, jeni nė pregaditje tė ndonjė projekti tė ri muzikor?

Devis: Po unė jam edhe kantautor dhe si i tillė kam shkruajtur njė kėngė pėr festivalin "Kėnga Magjike" qė fillon tani nė shtator, ėshtė njė kėngė qė vėrtetė do ju pėlqj mjaft.Teksteshqip: Ke vendosur tė garosh nė ndonjė festival kėtė vit?

Devis: Pra siē e thash pak mė lartė do garoj pėrsėri nė "Kėnga Magjike" me kėtė material tė ri tė shkruajtur nga unė dhe me orkestrim nga miku im Gent Myftaraj.


Teksteshqip: Devis ne tė falenderojmė qe gjete kohė tė ndash me fansat dhe teksteshqip pėr projektet e tua dhe tė rejat mė tė fundit.Pėr fund dėshiron tė shtosh diēka,ēfarė do tu thuash fansave edhe publikut?

Devis uke ju falenderuar juve pėrzemėrsisht pėr kėtė intervistė ekskluzive, do t'ju thoja tė gjithė miq dhe fansave tė mi qė ėshtė pėrgjegjėsi dhe fat tė shkruaj dhe tė kėndoj pėr ju, duartrokitja juaj ėshtė jetėgjatėsia ime nė skenė, ju dua!
 (Indeksonline)

Kalendari
29/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Stine
Stine
34 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra