A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Muzikë e LehtëMUZIKAeLEHTË

:: Top 10 Artistët e Javës

 • 1. Sabri Fejzullahu

  Sabriu ka marrë epitetin e këngëtarit “avangardë” kosovarë, sepse qysh herët dëgjojë Beatles, Toto Kotunjo, Adriano Celentano nga të cilët u frymëzua, e Rolling Stones. Ai ishte i pari që solli frymën e muzikës moderne në Kosovë. Kënga e tij e parë qe e ka këndu për Radio Televizionin e Prishtinës në vitin 1967, profesionalisht me orkestrën e ...
  Lexo gjithë biografinë

  Sabri Fejzullahu
 • 2. Jusuf Gervalla

  Jusuf Gërvalla poet shqiptar dhe atëdhetar i shquar, lindi nga një familje bujare. Vritet mizorisht në Untergrupenbah (Gjermani). Shembulli i tij mbeti i gjallë nder intelektualë të kohës moderne, si shkrimtarë dhe atëdhetarë i shquar përe liri deri në vdekje. Jeta e Jusuf Gërvallës ka qenë e vështirë, vdekja e tij ka qenë tragjike. Për këtë ...
  Lexo gjithë biografinë

  Jusuf Gervalla
 • 3. Vaçe Zela

  Vaçe Zela, artiste e popullit dhe këngëtare me famë të madhe gjatë periudhës së diktaturës komuniste. U zbulua rastësisht në moshë të re në Lushnjë. Kishte një zë të jashtëzakonshëm. Këngët e saj në vite mbeten popullore dhe të preferuara nga publiku. Vaçe Zela mbetet "Zëri" i jashtëzakonshëm që mbushte me energji skenat shqiptare. Mori pjesë në të...
  Lexo gjithë biografinë

  Vaçe Zela
 • 4. Nexhmije Pagarusha

  Kur flitet për të, përdoren në një frymë shumë epitete si: Bilbili i Kosovës, Mbretëresha e Këngës Shqipe, Primadona e Melosit Popullor, Ema Sumak Shqiptare, Madam Butterfly, Fyti i Kristalte, etj. Mori shumë çmime, ndër të tjera "Këngëtare e Shekullit".Këndon që nga vitet e'50.Veprimtaria e saj muzikore 50-vjeçare është aq e gjerë, sa që është vës...
  Lexo gjithë biografinë

  Nexhmije Pagarusha
 • 5. Eranda Libohova

  Eranda eshte motra e kengetares Irma Libohova. Eranda ka filluar te kendoje qe nga mosha 14 vjeçare dhe ka nje karriere prej 20 e ca vitesh ne muzike.Eshte nje kengetare shume e kendshme,shume miqesore dhe ka nje paraqitje interesante.Ajo bashkarisht me motren e saj Irmen kane bere shume duete dhe dueti motrat Libohova mori pjese ne shume festaival...
  Lexo gjithë biografinë

  Eranda Libohova
 • 6. Parashqevi Simaku

  Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë,...
  Lexo gjithë biografinë

  Parashqevi Simaku
 • 7. Anita Take

  Anita Take është ngjitur në skenë para 50-vjetësh, por akoma vazhdon të kujtohet me nostalgji nga të gjithë ata që e kanë njohur atë. Ajo akoma ka mbetur në kujtesën e shqiptarëve dhe shumë këngë të saj akoma këndohen edhe sot. Kjo tregon se këngëtarja e madhe Anita Take me ëmbëlsinë e zërit dhe interpretimin e shkëlqyer në skenë, ka lënë gjurmë të...
  Lexo gjithë biografinë

  Anita Take
 • 8. Frederik Ndoci

  Frederik Ndoci u diplomua në 1977, në shkollën e mesme artistike "Prekë Jakova", për instrumentin Oboe. Gjithashtu zotëron edhe instrumenta të tjerë : akkordeon, pianon e kitarën. Studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë, për dramaturgji. Qysh në fëmijëri ka marrë pjesë në të gjithë festivalet lokale e kombëtare për f...
  Lexo gjithë biografinë

  Frederik Ndoci
 • 9. Robert Aliaj

  Lives and works in Brussels & Tirana Dragot, not only began as a painter, but his painting was also the point of departure for all the other activities he manifested. In the end of 90's, after a long career as a pop star singer, Robert Aliaj DRAGOT nearly stopped with music to come back to his first concern as an art painter. Dragot's work is figur...
  Lexo gjithë biografinë

  Robert Aliaj
 • 10. Inva Mula

  Inva Mula (edhe Inva Mula-Çako) është një këngëtare soprano shqiptare. Ajo vjen nga një familje artistësh. I ati saj, Avni Mula, është një nga kompozitorët dhe këngëtarët më të talentuar në Shqipëri. Në vitin 1987 fitoi konkursin “Këngëtarja Shqiptare”, më 1988 konkursin “George Enescu” në Bukuresht. Pas katër vjetësh në 1992 fiton konkursin ”Butte...
  Lexo gjithë biografinë

  Inva Mula

:: TopSpot Muzikë e Lehtë

 • » Renditja e Plotë »

  :: VideoKlipet më të Reja

  » Renditja e Plotë »

  :: Më Shumë Artistë

  Loading...


  Kalendari
  21/01/2017
  Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
  Paniku
  Paniku
  24 vjeç
  Donika Gashi
  Donika Gashi
  43 vjeç
  Michel Teló
  Michel Teló
  38 vjeç
  R.I.P.     Përkujtojmë:
  Vesel Berisha Skroma
  Vesel Berisha Skroma
  (1941-2015)
  Hysni Milloshi
  Hysni Milloshi
  (1946-2012)

  Votimi i Javës
     15-21 Janar 2017

  A Bëjnë Bujë Këngët E Reja Të Unikkatilit?

    Fare

    Po

    Jo

    Aspak

    Shumë

    Jashtëzakonisht

  Voto