teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

ELHAIDA DANI :: BIOGRAFIATags: Elhaida Dani, Elhaida, The Voice Of Italy
0


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  81


Elhaida Dani

Vendlindja: Shkoder
Mosha: 21 Vjeē
Ditėlindja: 17 Shkurt 1993
Shenja e Horoskopit: Ujori

Ajo ėshtė njė kėngėtare mjaft e talentuar dhe njė fituese e lindur. Ka vetėm medalje ari pėr tė nė ēdo kompeticion ku merr pjesė.

Ka studiuar piano qė nė moshėn 6-vjecare nė shkollėn ‘Prenkė Jakova’ nė Shkodėr. Ka marrė pjesė nė talent–show “Star Academy”, ku ėshtė shpallur fituese nė vitin 2009. Mė pas ka marrė pjesė nė festivale ndėrkombėtare si nė Rumani, Bullgari etj. dhe nė tė gjitha ėshtė shpallur fituese e ēmimit te madh.

Vitit 2011 ishte shumė i suksesshėm pėr tė. Nė gusht tė kėtij viti, ajo ishte njė nga konkurrentėt e Suncane Skale, ku fitoi ēmimin pėr artisten mė te mirė tė re. Ne 23-24 shtator ajo ishte pjesė e Festivalit Zlaten Kesten nė Petriē, Bullgari ku u zgjodh "Best Singer".

Nė vitin 2009 ka regjistruar kėngėn e saj tė parė “Si asnjėherė”, por konkurrimi i saj nė festivale fillon nė Kėnga Magjike 2008 ku kėndoi "Fjala E Fundit" dhe mė pas nė vitin 2011, nė festivalin e kėngės nė RTSH. Ajo kėndoi "Mijėra Vjet" dhe u nderua me ēmimin "Melodia mė e mirė".

Viti 2012 ėshtė njė vit i paharruar pėr Elhaiden pasi u shpall fituese e ēmimit tė madh me kėngėn “S'je mė” nė Top-Fest.

”THE VOICE OF ITALY”

Ne vitin 2013, Elhaida Dani merr pjesė nė ”The Voice Of Italy” dhe kėngėtarja me zėrin potent bėri njė audicion tė jashtėzakonshėm duke ēuar nė kėmbė publikun dhe 4 tranjerėt: Riccardo Cocciante, Raffaella Carrą, Piero Pelł dhe Noemi. Ajo kishte zgjedhur kėngėn "Mama Knows Best" tė kėngėtares Jessie J, tė shkruar nga Jessica Cornish dhe Ashton Thomas. Kėnga kėrkonte njė zė tė forte dhe me ekstension vokal dhe performanca e Elhaidės mori komplimenta nga tė gjithė tranjeret. Piero Pelł e pyeti nėse emri i saj ishte "uragan", por kėngėtarja u pėrgjigj: "Quhem Elhaida dhe vij nga Shqipėria". Nė mes tė "betejės" sė tranjerėve se kush ta merrte nė skuader Elhaidėn, u fol pėr herė tė parė pėr njė kandidaturė pėr fitoren e kėtij programi tė zhvilluar pėr herė tė parė nė Itali dhe tė transmetuar nė RaiDue. Elhaida vendosi tė shkojė nė skuadrėn e kėngėtarit Riccardo Cocciante.

Nė daljen e dytė, vajza nga Shkodra ēuditi organizatorėt e programit, tė cilėt e quajtėn si sfidė ndėrkombėtare mes saj dhe kėngėtares italo-amerikane, Franceska Belenis. Beteja e tyre u konsiderua si njė “luftė” mes dy tigrash, qė nxori fitimtare shqiptaren Dani.

Ajo ka kaluar me sukses njė tjetėr fazė. Elhaida 20-vjeēare u pėlqye shumė nė daljen e tretė me performancėn e kėngės “All by myself”, duke vazhduar garėn mė tej. Raffaella Carą tha se do donte qė tė fitonte njė nga kėngėtarėt e saj, por duhet tė jemi realist, duke lėnė tė kuptoheshe se fitorja e kėtij programi i takon Elhaidės. Pas perfomancės, publiku italian vendosi ēuditėrisht pėr 16-vjeēarin Matia, ndėrsa Cocciante zgjodhi Elhaidėn pėr tė kaluar nė fazėn pasardhėse.

Nė paraqitjen e katėrt nė “The Voice Of Italy” ishte e paevitueshme tė kėndohej njė kėngė nė italisht, prandaj Elhaida dhe Riccardo Cocciante zgjodhėn “Nessun Dolore” nga Lucio Battisti, por tė kėnduar me sukses edhe nga Giorgia nė albumin e saj tė parė nė vitin 1994. Elhaida ishte perfekte si gjithmonė dhe nė pjesėn e dytė tė kėngės arriti tė shpalosė gjithė vlerat e saj interpretuese dhe vokale. Votimi i publikut pritej me emocion edhe nga Cocciante dhe kur dėgjoi emrin e Elhaidės, na bėri tė kuptojmė se ėshtė Elhaida “arma” qė Cocciante ka pėr nė natėn finale dhe pėr tė fituar kėtė kompeticion.

Njė triumf i vėrtetė mund tė konsiderohet performanca dhe pritja qė i bėri publiku kėngės "Adagio", qė Elhaida kėndoi nė javėn para gjysėmfinales. U emocionua shumė tranieri i saj Riccardo Cocciante dhe vetė Elhaida shpėrtheu nė lotė pas interpretimit. Ajo ishte e pėrzgjedhura e publikut, duke siguruar kėshtu vendin nė gjysėmfinale.

Nė gjysėmfinale, Elhaida prezantoi kėngėn e saj tė parė nė Itali tė titulluar "When Love Calls Your Name", kėnge kjo e kompozuar nga Riccardo Cocciante. Ne konkurrim, Elhaida u gjend pėrballė 16 vjeēarit Mattia Lever dhe u paraqit me kėngėn e R. Kelly-t "I Believe I Can Fly". Ajo dha si gjihmonė maksimumin dhe Riccardo Cocciante zgjodhi si tė preferuarėn e tij kėngėtaren shqiptare, duke u bėrė kėshtu deēiziv pėr kalimin e Elhaidės nė finalen e “The Voice Of Italy”.

Nata finale dhuroi shumė emocione sepse ishte njė maratonė e vogel ku 4 fituesit e skuadrave, do pėrballeshin nė skenė dhe gjithēka do ishte nė duart e publikut. Elhaida e nis natėn finale me perlėn e Whitney Houston "I Will Always Love You". Interpretimi isaj ishte i papėrshkrueshėm dhe emocionoi tė gjithė publikun. Nė roundin e dytė tė finales, secili trainer kishte zgjedhur njė kėngė tė tij pėr tė duetuar me finalistin pėrkatės. Cocciante dhe Elhaida kėnduan mjeshtėrisht kėngėn shumė tė njohur, “Margherita”. Roundi i tretė solli nė skenė kėngėt "single" tė secilit finalist dhe Elhaida kėndoi pėr herė tė parė live kėngėn e saj “When Love Calls Your Name”. Njė moment shumė i bukur gjatė finales ishte ardhja nė skenė e grupit "Modą", qė duetuan me tė katėrt finalistet. Elhaida dhe Modą kėnduan njė pjesė nga kėnga "Arriverą". Mė pas, konkurrentėt sollėn nė skenė kėngėt e kėnduara gjatė audicionit tė parė. Pra Elhaida risolli kėngėn energjike tė Jessie J, "Mama Knows Best". Shqiptarja mbyll konkurrimin me njė interpretim akoma mė perfekt tė kėngės "Adagio" dhe priste me shumė emocion verdiktin e publikut. Asnjė surprizė... Elhaida Dani shpallet “The Voice Of Italy” me mbi 71% tė votave dhe fiton njė kontratė me Universal. E pėrgėzojmė shumė pėr kėtė fitore dhe i urojmė suksese nė karrierėn e saj qė sot duket kaq e ndritur.

KARRIERA NE ITALI

Ashtu si edhe premtoi, Elhaida Dani publikoi albumin e saj tė parė. Titullohet “Elhaida Dani”, njė prodhim i “Universal Music Italia”, i cili u hodh nė treg nė datėn 2 korrik 2013. ‘Baciami e basta’ qė nė gjuhėn shqipe do tė thotė “Puthmė dhe mjaft”, ėshtė kėnga e parė e Elhada Danit pas suksesit qė ajo arriti nė ‘The Voice Of Italy’. Kėnga ėshtė kėnduar fort dhe ėmbėl nga zėri i vlerėsuar gjatė kėsaj kohe shumė nė Itali nga njerėzit e mėdhenj tė muzikės. Kjo kėngė ka ardhur me njė video qė duket shumė e thjeshtė, por qė nė fakt e harron pasi dėgjon dhe mahnitesh nga zėri i artistes shkodrane.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  stafi  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

ELHAIDA DANI :: NEWS
ELHAIDA DANI :: KOMENTEKalendari
25/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Albrim Llapqeva
Albrim Llapqeva
20 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Tose Proeski
Tose Proeski
(1981-2007)

Votimi i Javes
   19-25 Janar 2015

Hiti Me I Mire?

  Genta Ismajli - Feel

  Kida - Rikthejm Na

  Gaxha & Floriani - Oj Ti Qik

  Blunt, Real 1 & Duffye - Veq Me T'pas Ty

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Elvana Gjata - Disco Disco

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra