teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

ELHAIDA DANI :: NEWS


Elhaida Dani, Dėshira E Radhės “Sanremo”


Nuk ka akoma asnje vote
 

[06-08-2013]
Mbiemrat pėr tė mund tė hidhen nė mbeturina, duke rrezikuar qė tė digjen bashkė frazat karizmatike. Sa pėr “kurrikulumin” profesional, mundet ta shkarravisni qetėsisht nė heshtje nga pyetjet e ndryshme qė pėrmenden nė formular, pėrgjatė fazės sė shoėt tė Festivalit 2013 tė Viēensias.
Mjafton pastaj t'i bėj tė ditur lexuesit se ajo ja vlen tė lexohet. Nuk ėshtė njė intervistė dosido, sa pėr tė shprehur impersionet njė vajzė qė flet pėr humanizėm. “Me kokėn mbi shpatulla”, me pėrulėsi tė madhe dhe tani e vetėdijshme pėr aftėsitė e saj artistike, mė unike se nė fillim, mund tė garantojė njė tė ardhme “tė madhe” nė ēdo kuptim! Sigurisht, qė vjen nga njė shfaqje talentesh, si protagoniste ose mė pak, jo gjithmonė (pėrjashtojmė njė pjesė) duke gjetur lehtėsisht rrugėn e suksesit, me tė vėrtetė! Pėr Elhaidėn ne jemi tė gatshėm pėr tė vėnė bast, se tani, qoftė nga mosha qė ka, tashmė ka njė “background” profesional shumė tė respektuar, qoftė pėr faktin se zotėron talent vokal, unik e karizmatik, qė pak nė botė mund ta kenė. Prandaj nė rastin e Danit ( e cila sakrifikon, madje dhe nė nivel personal dhe familjar, duke duruar largėsinė) meritokracia dhe pėrulja nuk mund tė durohen vetėm, pothuajse detyrimisht, drejt njė tė ardhme plot me befasi, si profesionalisht dhe personalisht.

Pėr fat tė keq nuk mundėm ta pyesnim pėr ndonjė kuriozitet pėrfundimtar (siē u tha mė sipėr, sepse thirrjet pėr provat e Elhaidės, na detyruan tė mbėrrijmė nė fund tė intervistėn me herėt sesa e kishim parashikuar) nė kėtė rast, kuadrin e pėrgjithshėm e arritėm, me zor, por me radhitjen e fakteve. Pėrshtypja (dhe jo vetėm) ėshtė se ajo me tė vėrtetė tregon pranin e njė artisteje tė madhe dhe ( e cila natyrisht qė ėshtė e mirė) tė njė gruaje tė shquar. Si pėrfundim, ajo dihet, ashtu sikurse bota e di, nevojė e pamohueshme, e njerėzve (dhe artistėve) "natyrisht tė mėdhenjve" (e vėrtetė) si ajo! Ja pėrse ndonjėherė, dhe nė "The Voice" vjen... ajo e puthi artin, nga meritokracia e Zotit (Allahut, Jezusit, Krishtit, kush ėshtė pėr atė). Mėse e mjaftueshme!

Keni studiuar pėr piano nė moshėn 6-vjeēare, jeni regjistruar nė vitin e parė tė universitetit pėr muzikologji, jeni pėrjashtuar nga “Amici” dy vjet mė parė, fiton “The Voice od Italy”, por nė vendin tuaj keni pasur arritje tė ndryshme (nė vitin 2009 ke fituar “Star Akademinė” dhe pastaj dhe konkurse tė tjera ndėrkombėtare, apo duke pėrfshirė dhe Festivalin “Top Fest”, ku u shpallėt fituese me kėngėn “S’je mė”, hit i suksesshėm. Si fillim karriera juaj nuk ėshtė keq ...

Epo mirė, shikoj se jeni shumė tė informuar… Po, ėshtė e vėrtetė, unė i kam bėrė tė gjitha kėto. Kam filluar tė kėnduarit “profesionalisht” nė qoftė se mund tė thuhet kėshtu, vetėm kur isha 16 vjeē, dhe pėrse unė kėndoja nė shtėpinė time, me mamanė dhe me familjarėt e mi, qėkurse kam qenė e vogėl. Nė vitin 2009 kam fituar konkursin e parė, versioni nė shqip i ”Star Akademi”, qė nga ai moment fillova tė punoj nė televizion dhe nuk jam ndarė mė nga muzika. Artistikisht duhet ta doni shumė Franco Iannizzi-n e Radio Web, avokaten Stefania Patrenga (qė ju kanė mundėsuar tė jeni pjesėmarrėse nė njė festival nė Rumani) dhe Riērdo Cocciante, qė ju ka ndihmuar nė suksesin e “The Voice”.

Ndoshta, por megjithatė “falenderimi” mė i madh shkon pėr veten tuaj, a nuk e mendon?
Falėnderimi mė i madh shkon pėr mamin, babin, familjen time dhe Zotin, qė mė ka dhėnė kėtė dhuratė tė madhe. Kėta janė personat qė duhet tė falėnderoj mė shumė. Pastaj Iannizzi Franco, tė cilin e kam takuar nė njė festival jashtė vendit nė Rumani (ku ai mė ftoi) dhe nė atė rast mė ka ftuar dhe nė Itali pėr tė bėrė diēka sė bashku; mė ka bėrė tė ditur se nė Itali zhvillohej “The Voice of Italy”, mė pas mė priti dhe mė ka ndihmuar me tė gjitha. Sigurisht, qė pėr mua, ka qenė njė ofertė shumė e bukur, njė ėndėrr e realizuar tė cilės unė i thashė menjėherė po. Qė prej asaj kohe bashkėpunojmė sė bashku me avokaten Stefania Petrenga, Roēo Palazzo dhe Angelo Bellino.
Si ishte kthimi juaj nė Shqipėri pas suksesit nė “The Voice”?

Buzėqeshja e bukur e Elhaidės ndryshoi pėrsėri ... Jemi kthyer nė dhjetėditshin e parė tė qershorit, sė bashku me Riēardo Cocciante, qė ishte personi qė mė ka ndihmuar kaq shumė gjatė eksperiencės nė "The Voice", ėshtė me tė vėrtetė njė fat qė e kam njohur, unė duhet ta falėnderoj shumė qė mė dha kėtė mundėsi duke besuar tek unė. Pastaj shkuam sė bashku (na ka pritur) Kryeministri Sali Berisha dhe Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė (Bujar Nishani). Duhet tė them se ajo ishte njė fundjavė e mrekullueshme qė unė nuk e kisha ėndėrruar kurrė nė jetėn time, por unė jam shumė e lumtur qė kanė jetuar nė ato ditė, tė cilat ishin vėrtetė njė mrekulli.

Si ndryshoi nė fakt dita juaj, marrėdhėniet me miqtė dhe njerėzit?

Marrėdhėnia ime me shokėt ka ndryshuar qė nga janari, qė kur unė u nisa pėr nė Itali, pėr shkak se ata janė nė Shqipėri dhe unė jam kėtu, ku tashmė kam takuar njerėz tė tjerė tė mrekullueshme, kam shumė miq italianė, por miqtė mė tė afėrt pėr mua, mbeten ata me tė cilėt jam rritur. Tė themi se ka ndryshuar vetėm fakti qė ne nuk shihemi dhe se duhet tė flasim vetėm nėpėrmjet internetit ose celularit.

Albumi i parė i Elhaida Danit

Na flisni pak rreth albumit tuaj "Elhaida Dani" (e cila pėrbėhet nga shtatė kėngė tė nxjerra nga Universal) nė tė cilat ka bashkėpunuar Riēardo Coēiante dhe Kekko Silvestre i Modą…

Po, ėshtė e vėrtetė. Ėshtė albumi im i parė dhe jam entuziaste nė lidhje me kėtė. Ka tre kėngė tė cilat i kam kėnduar gjatė "The Voice", tė cila janė: "Adagio", "Nėna di mė sė miri" dhe "Pa dhimbje" nga Lucio Battisti, pastaj pėrfshihet njė tjetėr nė anglisht "Kur dashuria thėrret emrin tuaj", e cila ėshtė kėnga qė mė ka kompozuar Riēardo Coēciante, gjejmė dhe njė tjetėr kėngė nė anglisht "Nė qiell pėr pak kohė", dhe pėrveē kėsaj edhe njė tjetėr kėngė qė ka firmėn e Kekko tė Modąs, me titull "Puthėm dhe mjaft”. Mund tė them se jam me shumė fat qė kam bashkėpunuar me studion Universal. Cilat janė pikat e referimit artistik dhe me kė do tė donit qė tė kėndonit nė duet? Ah! Ka kaq shumė ... Nė mesin e kėngėtarėve italianė janė shumė qė nė tė vėrtetė unė do tė doja tė kėndoja nė duet, por tani nė kėtė moment, nuk e di se ē’tė them ... Ndoshta tani mė vjen ndėr mend Raphael Gualazzi dhe Simone Cristiēhi, por mė pas janė dhe shumė kėngėtarė tė tjerė italianė.
A keni njė lloj muzike tė preferuar apo doni hapėsirė?

Mė pėlqen shumė qė tė eksperimentoj me zhanre tė shumta, por ato me tė cilėt unė ndihem mė mirė janė ata tė R & B dhe Pop-R & B.
Ēfarė emocionesh ndjetė duke punuar nė studio, nė TV dhe nė skenė?

Hmm ... kur e pėrjeton drejtpėrdrejt ngelet gjithmonė emocioni mė i bukur, sepse janė njerėzit qė tė shikojnė, pastaj kur kėndon "live", ėshtė diēka tjetėr. Sidomos pėr ne artistėt qė kėndojmė dhe nuk bėjmė gjoja sa pėr tu dukur. Tė kėndosh realisht ėshtė gjithmonė e bukur, sepse kudo qė tė shkosh, audienca ėshtė gjėja mė e rėndėsishme pėr njė kėngėtar qė shikon audiencėn duke kėnduar kėngėt e tij (dhe qė e gjithė pjesa tjetėr rri e dėgjon me vėmendje) ėshtė tamam bukur.
Suksesi dihet, por ēfarė pėrvoje ishte "The voice of Italy" pėr ty si pėrsa i pėrket marrėdhėnies me bashkėmoshatarėt e tu, kolegėt dhe me katėr trajnerėt?

Ka qenė njė eksperiencė shumė e bukur, shumė e rėndėsishme, sepse mė ka sjellė kėtu ku jam tani, qė tė jem pjesė e "Festivalit Show” dhe e shumė festivaleve dhe koncerteve tė tjera qė kam bėrė kėtė verė. Ishte shumė bukur sepse kam punuar me profesionistė si Riēardo Cocciante dhe Raffaella Carrą, duke mundur tė njohė persona qė nuk tė ndodh ti takosh dy herė nė jetė. Unė e konsideroj veten me shumė fat! Nė tė njėjtėn mėnyrė, dhe qė kam mundur tė njoh shumė artistė tė rinj, tė cilėt ishin tė gjithė konkurrent tek "The Voice", ishte njė pėrvojė qė mė bėri tė marr shumė nė lidhje me kėtė botė.

Fitoren a e prisnit? Dhe kujt ja dedikoni?
Gjithmonė fitoren ia dedikoj familjes time, qė ka bėrė shumė pėrpjekje duke mė ndihmuar mua tė realizoj tė gjitha dėshirat e mia. Pėrkushtimi im shkon pėr ta. Sa pėr suksesin, atė nuk e prisja, megjithatė, sa herė qasesha drejt fundit (nė episodet tė ndryshme) mė ka shkuar nė mendje se unė mund tė isha fituesja. Nė pėrgjithėsi fituesi i njė talenti ėshtė promovuar pothuajse menjėherė nė "Sanremo".

Gati pėr hapin e madh?

Duke supozuar se Festivali i Sanremos ėshtė ende njė pasazh ambicioz ...
Nėse ndodh, nuk mund tė jetė mė njė pasazh ambicioz, por njė ėndėrr e realizuar. “Sanremo” pėr mua ėshtė ėndėrr, njė festival qė e kam ndjekur qė nga fėmijėria… Nuk e di, sot po flisja pėr kėtė gjė me menaxherin dhe nuk e di nėse do tė marrė formė, apo realizohet, por e di se do tė isha shumė e lumtur. Keni njė kėngė tė pa vdekshme pėr ekselencė? Ka shumė qė tani nuk i di… Por mund tė them se ka kėngėtarė qė kanė bėrė shumė kėngė tė pavdekshme, midis tė cilėve Michael Jackson, idhullin tim Whitney Houston etj ...

Dashuria, hobi dhe besimi

Pasioni dhe hobi?


Mė pėlqen tė lexoj dhe tė udhėtoj. Deri tani, kėto tė dyja.

Vlerat nė tė cilat beson?
Pėrulja dhe respekti. Mundohuni tė pėrkufizoni veten nė nivelin artistik, me mbiemra ... E pra, nuk e di se si mund t'i pėrgjigjem kėsaj pyetje. O Zot ēfarė pyetje! (shikojmė vuajtjen nė buzėqeshjen e Elhaidės e cila vazhdon).
Pėrsa i pėrket "Kur dashuria thėrret emrin tuaj", ēfarė ėshtė dashuria sipas jush?
Ėshtė ajo qė na bėn tė jetojmė si tė dobishėm ēdo ditė. Ėshtė dashuria pėrreth pėr partnerin tėnd, por dhe pėr jetėn, pėr prindėrit apo dhe pėr tė ndier mė tė mirėn qė ekziston.
Sa pėr "Puthėm dhe mjaft", a keni njė lidhje emocionale?A jeni e fejuar?

Jo, ende jo. Pastaj tekstin ma ka shkruar Kekko, duhet tė pyesim atė ...
Vjen nga Shqipėria, ke udhėtuar nė vende tė ndryshme, si e shihni ju tematikėn qė lidhet me multi-etninė?

Mund tė mos i pėrgjigjem kėsaj pyetje?
Si tė keni mundėsi, nuk ka problem…
Fakti ėshtė se mė pyesin pėrherė kėtė gjė, vetėm pėr kėtė, mė mirė tė mos i pėrgjigjem…
Pėrsa i pėrket besimit, cili ėshtė Zoti juaj?
Ku, si nė kė besoni? Dhe kėtė! Zoti im! Unė jam myslimane dhe pėrherė kam besuar nė fenė time. Nuk pėrpiqem tė ndryshoj kėtė lloj besimi, e rėndėsishme ėshtė qė unė tė besoj nė njė Zot. Unė besoj nė njė Zot qė pėr tė gjithė njerėzit ėshtė kėshtu, qė ai quhet Allah ( pėr ne myslimanėt) ose pėr katolikėt, Jezus.
Pėr ta mbyllur, njė mesazh, njė slogan, pėr kė tė doni…

Mos ndalni kurrė sė besuari kushdo qofshi dhe kudo qė tė ndodheni, se pėr ēdo gjė qė tė ndodhė unė jam mė i forti nga tė gjithė dhe gjithēka! Ne nuk kemi asnjė dyshim, se pas artistes ėshtė njė grua e madhe, me njė tė ardhme tė ndritur. Pėrulėsia, forca, karakteri dhe karizma nuk i mungojnė. Vėmė bast se ndodh rrallė nė personalitetin tuaj dhe natyrisht mbi zėrin tuaj tė mrekullueshėm…! Faleminderit!
Bio

Ka studiuar piano qė nė moshėn 6-vjeēare nė shkollėn ‘Prenkė Jakova’ nė Shkodėr. Ka marrė pjesė nė talent–show “Star Akademi”, ku ėshtė shpallur fituese nė vitin 2009. Mė pas ka marrė pjesė nė festivale ndėrkombėtare si nė Rumani, Bullgari etj. dhe nė tė gjitha ėshtė shpallur fituese e ēmimit tė madh. Nė vitin 2009 ka regjistruar kėngėn e saj tė parė “Si asnjėherė”, por konkurrimi i saj nė festivale fillon nga Kėnga Magjike (2008) ku kėndoi "Fjala e Fundit" dhe mė pas nė vitin 2011, nė festivalin e kėngės nė RTSH me "Mijėra Vjet" fitoi ēmimin "Melodia mė e mirė". Viti 2011 ishte i suksesshėm pėr tė pasi nė konkursin e “Suncane Skale” fitoi ēmimin pėr artisten mė tė mirė tė re. Nė Festivalit “Zlaten Kesten” nė Petriē, Bullgari u zgjodh "Best Singer". 2012-ta ėshtė njė vit i paharruar pėr Elhaidėn nė Top-Fest u shpall fituese e ēmimit tė madh me kėngėn “S'je mė”. Nė vitin 2013, Elhaida Dani merr pjesė nė ”The Voice Of Italy” ku fitoi ēmimin e parė
 (Indeksonline)

Kalendari
31/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Helena Paparizou
Helena Paparizou
33 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra