teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version


Top Fest Top Channel TopFest, Digitalb03/06/2012 - 03/06/2012
Pallati i Kongreseve, TIRANE
Prezantuesit: Ledion Liēo, Marina Vjollca & Luana Vjollca
TV/Radio: Top Channel / Top Albania Radio


Top Fest 9 Top Fest
Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.4 / Votuan:  39

Top Fest 9 (Kėngėt me Tekste dhe Video)

 1. "Si Shiu" - Argjentina Ramosaj Si Shiu Argjentina Ramosaj
 2. "Lamtumire" - Stresi & Xheraldina Berisha Lamtumire Stresi & Xheraldina Berisha
 3. "Mamica" - Klajdi Haruni Mamica Klajdi Haruni
 4. "S'je Me" - Elhaida Dani S'je Me Elhaida Dani
 5. "Fishekzjarre" - Besa Fishekzjarre Besa
 6. "Me Kujto" - Yjet E Panjohur Me Kujto Yjet E Panjohur
 7. "Sa U Deshem" - Kieda Budini Sa U Deshem Kieda Budini
 8. "Edhe 1 Here" - Xhensila Edhe 1 Here Xhensila
 9. "Edhe Pse Gabim" - Laura Nezha Edhe Pse Gabim Laura Nezha
 10. "Te Tjera" - Albatrit Muēiqi Te Tjera Albatrit Muēiqi
 11. "Pasion" - Dr. Flori Pasion Dr. Flori
 12. "Nuk Ka Me Kthim" - Ronela Hajati Nuk Ka Me Kthim Ronela Hajati
 13. "Ajo Eshte Ajo" - Erik Lloshi Ajo Eshte Ajo Erik Lloshi
 14. "Udhetari" - Gent Bushpepa Udhetari Gent Bushpepa
 15. "Regga Katunari" - Bes Kallaku Regga Katunari Bes Kallaku
 16. "Shko" - Ylli Limani Shko Ylli Limani
 17. "Puthja E Pare" - Vjosa Selmani Puthja E Pare Vjosa Selmani
 18. "Per Mua Je Dashuri" - Julka Per Mua Je Dashuri Julka
 19. "Pa Ty" - Lil G Pa Ty Lil G
 20. "Bota Le Ta Marri Vesh" - Mirsa Laci Bota Le Ta Marri Vesh Mirsa Laci
 21. "Po Te Jesh I Dashuruar" - Ardit Ēuni Po Te Jesh I Dashuruar Ardit Ēuni
 22. "Njerezit Qe Takoj Cdo Dite" - Burn Njerezit Qe Takoj Cdo Dite Burn
 23. "Fale Zotit" - Arta Memedi & Betime Zylali Fale Zotit Arta Memedi & Betime Zylali
 24. "S'di Te Falesh" - Stine S'di Te Falesh Stine
 25. "Eja" - Devis Xherahu Eja Devis Xherahu
 26. "Beautiful" - Apg Beautiful Apg
 27. "Larg Vetes" - Malda Susuri Larg Vetes Malda Susuri
 28. "Vec Ty" - Erion Sheri Vec Ty Erion Sheri
 29. "Kjo Femer" - Mark Marku Kjo Femer Mark Marku
 30. "Pa Asnje Faj" - Ardita Pa Asnje Faj Ardita
 31. "Ndjenje E Semure" - Lrc Ndjenje E Semure Lrc
 32. "Kush Humbi Me Shume" - Vali Kuqi Kush Humbi Me Shume Vali Kuqi
 33. "Muret Bien" - Crossbones Muret Bien Crossbones
 34. "Atje" - Kejsi Tola Atje Kejsi Tola
 35. "Ninulle Dashurie" - Entela Zhula Ninulle Dashurie Entela Zhula
 36. "Jam E Imja" - Enrika Derza Jam E Imja Enrika Derza
 37. "Te Dua Pergjithmone" - Adelina Hasani Te Dua Pergjithmone Adelina Hasani
 38. "Qytet I Tmerrit" - Flamur Canaj Qytet I Tmerrit Flamur Canaj
 39. "Nje Dite" - Neki Emra Nje Dite Neki Emra
 40. "Magnet" - Orgesa Zaimi Magnet Orgesa Zaimi
 41. "Sipar" - Marsela Cibukaj Sipar Marsela Cibukaj
 42. "Nje Kenge Per Ty" - Bon Bon Band Nje Kenge Per Ty Bon Bon Band
 43. "Endrra Vazhdon" - Toni M Endrra Vazhdon Toni M
 44. "Sot" - Latino Band Sot Latino Band
 45. "I Vetem" - Aurel Thellimi I Vetem Aurel Thellimi
 46. "Ngjyre" - Yllka Kuqi Ngjyre Yllka Kuqi
 47. "Jam Zgjuar" - Na Jam Zgjuar Na
 48. "Gjithcka Jemi" - Rudina Delia Gjithcka Jemi Rudina Delia
 49. "Me Ty" - Big G Me Ty Big G
 50. "Mos Shko" - Valon Shehu Mos Shko Valon Shehu
 51. "Night Shine" - A.G. Night Shine A.G.
 52. "Shume Nice" - Dafi Shume Nice Dafi
 53. "Mendon" - Dino Zhygjeli Mendon Dino Zhygjeli
 54. "Enderr Apo Loje" - Erinda Agolli Enderr Apo Loje Erinda Agolli
 55. "Eshte Per Ty Ky Refren" - Lynx Eshte Per Ty Ky Refren Lynx
 56. "Matrikola 069532" - Dashamir Mehmeti Matrikola 069532 Dashamir Mehmeti
 57. "Pa Ne Te Dy" - Julian Sula Pa Ne Te Dy Julian Sula
 58. "Skenar I Vjeter" - Nazmie Morina Skenar I Vjeter Nazmie Morina
 59. "My Love" - Graciela Pashaj My Love Graciela Pashaj
 60. "Some Love" - Kabala Mafia Some Love Kabala Mafia
 61. "Me Mungon" - Blerina Matraku Me Mungon Blerina Matraku
 62. "Smoke Weed" - Bohemi Smoke Weed Bohemi
 63. "Lutem Per Shi" - Shpat Deda Lutem Per Shi Shpat Deda
 64. "Koha E Arte" - Elis Nova Koha E Arte Elis Nova
 65. "Koha Me Ty Ndal" - Xhenis Dhima Koha Me Ty Ndal Xhenis Dhima
 66. "Maria" - Ciljeta Maria Ciljeta
 67. "Merre Ose Leje" - Nita Latifi Merre Ose Leje Nita Latifi
 68. "Koha Pa Ty" - Lind Islami Koha Pa Ty Lind Islami
 69. "Pafundesi" - Grifshat Pafundesi Grifshat
 70. "Cdo Nate" - Ilda Merkuri Cdo Nate Ilda Merkuri
 71. "Rebus" - Denisa Gjezo Rebus Denisa Gjezo
 72. "Nostalgjia" - Ony Bit Boys Nostalgjia Ony Bit Boys
 73. "Pendimi" - Vesa Smolica Pendimi Vesa Smolica
 74. "Deri Ne Perjetesi" - Estela Nikoliqi Deri Ne Perjetesi Estela Nikoliqi
 75. "Shkretetire" - Motrat Kumria Shkretetire Motrat Kumria
 76. "Pritja E Nenes" - Rinorolling Band Pritja E Nenes Rinorolling Band
 77. "T'kujtoj Me Mall" - Gloss T'kujtoj Me Mall Gloss
 78. "Engjell" - Eri G Engjell Eri G
 79. "Mos Thuaj Mbaroi" - Drilon Shala Mos Thuaj Mbaroi Drilon Shala
 80. "E Pafundme Je Ti" - Adela Bezhani E Pafundme Je Ti Adela Bezhani
 81. "Do Te Vij" - Bledi Kaso Do Te Vij Bledi Kaso
 82. "Me Ne Ne Club" - Sui Me Ne Ne Club Sui
 83. "Do Besoj" - Florian Nazifi Do Besoj Florian Nazifi
 84. "Asgje Nuk Ndryshojme" - Edona Reshitaj Asgje Nuk Ndryshojme Edona Reshitaj
 85. "Me Mungon" - Himena Ymeri Me Mungon Himena Ymeri
 86. "Sikur Te Paren Here" - Gledi Sikur Te Paren Here Gledi
 87. "Ne Boten Time" - Pier Noshi & Edison Bregu Ne Boten Time Pier Noshi & Edison Bregu
 88. "Pse Larg" - Arsen Ahmetaj Pse Larg Arsen Ahmetaj
 89. "Jo" - Mjellma Berisha Jo Mjellma Berisha
 90. "Perralle Pa Mbret" - Wendi Mancaku & Edmond Mancaku Perralle Pa Mbret Wendi Mancaku & Edmond Mancaku
 91. "A Ka Me Arsye" - Nina Beqiri A Ka Me Arsye Nina Beqiri
 92. "Po Iken Ti" - Rina Abdyli Po Iken Ti Rina Abdyli
 93. "Arsyet" - Mannu Halili Arsyet Mannu Halili
 94. "Fol" - Noise Seed Fol Noise Seed
 95. "Une Ty Te Desha" - Natti Une Ty Te Desha Natti
 96. "Me Syte E Mi" - Orhan Kurushi Me Syte E Mi Orhan Kurushi
 97. "Elektro Syle" - Eli-G Elektro Syle Eli-G
 98. "Kur Jetoje Ti" - Ema Murati Kur Jetoje Ti Ema Murati
 99. "Largohu" - Persa Largohu Persa
 100. "Baby Boy" - Pajtesa Baby Boy Pajtesa
 101. "Mos Ndalo" - Megi Laska Mos Ndalo Megi Laska
 102. "Foleja E Harruar" - Stivi Boka & Carpe Diem Foleja E Harruar Stivi Boka & Carpe Diem
 103. "All Night" - Pirro All Night Pirro
 104. "Shkrepse Dhe Yje" - Gent Amzai Shkrepse Dhe Yje Gent Amzai
 105. "Sa Here" - Besart Halimi Sa Here Besart Halimi
 106. "Vetem Nje Portret" - Ina Morinaj Vetem Nje Portret Ina Morinaj
 107. "Lotet Flasin" - Orjeta Koci Lotet Flasin Orjeta Koci
 108. "Kohe E Kaluar" - Black Rose Kohe E Kaluar Black Rose
 109. "Ku Je" - Eltina Minarolli & Nord City Band Ku Je Eltina Minarolli & Nord City Band
 110. "Ne Pasqyre" - Stela Brahimllari Ne Pasqyre Stela Brahimllari
 111. "Asgje Nuk Eshte Si Dje" - Petro Xhori Asgje Nuk Eshte Si Dje Petro Xhori
 112. "Dite Te Lumtura" - Frensis M Dite Te Lumtura Frensis M
 113. "Per Henen" - Diellza Dobroshi Per Henen Diellza Dobroshi
 114. "Sa Dua Ta Di" - Dajana Nenaj Sa Dua Ta Di Dajana Nenaj
 115. "Kalimtare" - R.A.Y Band Kalimtare R.A.Y Band
 116. "Zera" - Phoenix Band Zera Phoenix Band
 117. "Nje Dite E Re" - Dea Xhemaili Nje Dite E Re Dea Xhemaili
 118. "N'club" - Driton Sopa N'club Driton Sopa
 119. "Dy Pika Lot" - Nora Konjuhi Dy Pika Lot Nora Konjuhi
 120. "Si Qiell Si Diell" - Filloreta Raēi Si Qiell Si Diell Filloreta Raēi
 121. "Te Ndjej Akoma" - Alisiana Te Ndjej Akoma Alisiana
 122. "S'e Di Pse Ti" - Xhejsi Jorgaqi S'e Di Pse Ti Xhejsi Jorgaqi
 123. "S'do Me Harrosh" - Sokol Koci S'do Me Harrosh Sokol Koci
 124. "Me Mungon Dhe Kur Je" - Enela Duro Me Mungon Dhe Kur Je Enela Duro
 125. "Ke Ikur" - Lumi Kastrati Ke Ikur Lumi Kastrati
 126. "Dimer Pa Ty" - Olti Marku Dimer Pa Ty Olti Marku
 127. "Nje Shpirt" - Nita Bahtiri Nje Shpirt Nita Bahtiri
 128. "E Di" - Lutus E Di Lutus
 129. "Shti, Me Qello" - B.B. Poqi Shti, Me Qello B.B. Poqi
 130. "Karrigia E Kujtimeve" - Tani (Artan Shqadha) Karrigia E Kujtimeve Tani (Artan Shqadha)
 131. "Mos Mendo" - Besa Krasniqi Mos Mendo Besa Krasniqi
 132. "You In Love" - Ton Voka You In Love Ton Voka
 133. "Jetoje Jeten" - Silvana Rusi Jetoje Jeten Silvana Rusi
 134. "E Fundit Ne Kufi" - Albana Azizi (Thaila) E Fundit Ne Kufi Albana Azizi (Thaila)
 135. "Ne Emrin Tend" - Melisa Zaganjori Ne Emrin Tend Melisa Zaganjori
 136. "Evuloj" - Adrian Lulgjuraj Evuloj Adrian Lulgjuraj
 137. "Jo S'kam Arsye" - Marsona Tace Jo S'kam Arsye Marsona Tace
 138. "S'do Me Kesh" - Iris S'do Me Kesh Iris
 139. "Dhimbja Ime E Embel" - Sindi Berisha Dhimbja Ime E Embel Sindi Berisha
 140. "La Dolce Vita" - Dr. Alban La Dolce Vita Dr. Alban
 141. "Rruge Pa Fund" - Black Storm Rruge Pa Fund Black Storm
 142. "E Vetmja Shprese" - Bledi Polena E Vetmja Shprese Bledi Polena
 143. "Eci" - Fabiola Agalliu Eci Fabiola Agalliu
 144. "Me Pelqen Se Je Ndryshe" - Amri Hasanlliu Me Pelqen Se Je Ndryshe Amri Hasanlliu
 145. "Emocion" - Lundrim Paēuku Emocion Lundrim Paēuku
 146. "Mos U Mendo Dy Here" - Altin Gjondrekaj Mos U Mendo Dy Here Altin Gjondrekaj
 147. "Vetem Jeto" - Jeta Faqolli & Kelly Vetem Jeto Jeta Faqolli & Kelly
 148. "Bon Si Interesante" - Anaconda Bon Si Interesante Anaconda
 149. "Puthja E Pare Dhe E Fundit" - Seleksioni 039 Puthja E Pare Dhe E Fundit Seleksioni 039
 150. "Fluturoj" - Desjana Kamberaj Fluturoj Desjana Kamberaj
 151. "Thesar I Cmuar" - Andi Stafuka Thesar I Cmuar Andi Stafuka
 152. "Jena Bo Vdek" - Double Trouble Jena Bo Vdek Double Trouble
 153. "Shikimi I Saj" - Besnik Peqani Shikimi I Saj Besnik Peqani
 154. "Love In The Air" - Artezo Love In The Air Artezo
 155. "Asnje" - Armend Prizreni Asnje Armend Prizreni
 156. "Ylli Qe S'do" - Briz Musaraj Ylli Qe S'do Briz Musaraj
 157. "Sa Do Te Doja" - Blerina Braka Sa Do Te Doja Blerina Braka
 158. "Ne Diell Dhe Ne Shi" - Marin Jancu Ne Diell Dhe Ne Shi Marin Jancu
 159. "Si Ti Nuk Gjej" - Gerard Merdani Si Ti Nuk Gjej Gerard Merdani
 160. "Edhe Ne Perendojme" - Visar Kasa Edhe Ne Perendojme Visar Kasa
Pak fjale mbi kete festival:

Ka perfunduar faza e pare e prezantimit te kengeve te Top Fest 9. Ishte nje maratone e gjate duke filluar prej dates 27 Shkurt deri me 19 Prill 2012.
Top Fest 9 kishte "nje shtrirje te madhe gjeografike" me artiste te cilet kane ardhur jo vetem nga Shqiperia, por edhe nga Maqedonia, Mali I Zi , Kosova dhe Diaspora.

Jane prezantuar artiste te rinj te cilet jane prezantuar nepermjet Top Fest per publikun shqiptar, por nga ana tjeter jane prezantuar grupe dhe artiste te cilet shenojne pjesemarrjen e tyre te disate ne kete event. Gjithashtu, artiste te afirmuar te skenes shqiptare I jane bashkuar edicionit te nente te Top Fest.

Nje pjesemarrje te madhe ka qene nga konkurentet e The Voice of Albania duke permendur keshtu Vjosa Selmanin, Elis Nova, Ardita Tusha, Ylli Limani, Visar Kasa, Fabiola, Lundrimi, Gerard Merdani dhe Denis Kraja, Lundrimi, Marsela , Nita, Melisa,Enrika , Elisiana etj etj.

Ashtu si permendem qe edhe artiste te afirmuar te skenes shqiptare i jane bashkuar ketij eventi duke ju kujtuar Shpat Deden, Malda Susuri, Stine, Argjentina Ramosaj, Xhensila, Kejsi Tola, Yllka Kuqi , Burn, Julka , Besa Kokedhima etj.

E megjithate, nuk perfundon ketu, pasi tani fillojne ethet e ketij edicioni me perzgjedhjen e GJYSMEFINALISTEVE te TOP FEST 9.

Kanė qenė 160 kėngėtarė nė garė tė edicionit tė kėtij viti nė “Top Fest”, ku vetėm 38 prej tyre do tė jenė nė tre netėt gjysmėfinale.

Pėrpos gjykimit tė bordit artistik ēdo mbrėmje dy prej artistėve do tė pėrcaktohen nga publiku nėpėrmjet mesazheve telefonike dhe do tė kalojnė direkt nė natėn finale tė 3 qershorit. Prezantuesit janė: Ledion Liēo, Marina, dhe Luana Vjollca, pėrpos performancave tė artistėve kanė nisur tė ofrojnė edhe “talk-shou” me tė ftuar.

Nė natėn e parė gjysmėfinale ka performuar “live” edhe Argjentina Ramosaj, qė mendohet qė kėtė vit kėnga e saj “Si shiu” ėshtė favorite pėr ēmimin kryesor. Ndėrsa, finalja e madhe do tė mbahet mė datėn 3 qershor, kur flitet se e ftuara speciale do tė jetė e famshmja Rita Ora.

Kengetarja, Ronela Hajati ka publikuar nje status ku shkruan se: “Jam shume e lumtur t’iu njoftoj qe nuk jam ne finalen e Top Festit....Shikim te kendshem te perlave te tjera muzikore...”. Ky fakt duket se i ka merzitur fansat e saj, te cilet e konsideronin kengen “Nuk ka me kthim” te Hajatit, si fituese te ketij edicioni te nente. Shume ish-konkurrentet e “The Voice”, si Enrika Derza, motrat Kumrija, Drilon Shala etj nuk kane mundur te behen finalistet e ketij eventi. Ato qe kane mundur te kualifikohen kane qene Xheraldina Berisha dhe Marsela Cibukaj. Marsela ne fillim eshte shprehur se nuk ishte kualifikuar ne kete festival, por me pas ka nxjerr nje status ne Faqen zyrtare te sajen ne Facebook, ku thote se do te marr pjese ne Finale. “Nje keqkuptim i vogel nga ana ime. Me vjen keq. Kenga “Sipar”, ishte ne listen e finalisteve te Top Fest 9. Keshtu qe miq te dashur nga nje emocion ne tjetrin.... ju puth fort te gjitheve “, ka thene Marsela. Por bashkepunimi me Stresin duket se i ka sjelle fat ish-konkurrentes kosovare te “The Voice”, Xheraldina Berisha. Kenga “Lamtumire” eshte mirepritur deri tani nga publiku shqiptar. Pa fat kane rezultuar edhe emrat e njohur te muzikes se lehte shqiptare te cilet kane patur dhe me shume eksperience me skenen dhe muziken. Orgesa Zaimi, Laura Nezha dhe Kejsi Tola thone per THASH&THEM se per to nuk perbente surprize mosperfshirja ne finale.Nderkohe disa nga finalistet jane Elhaida Dani me kengen “S’je me”, Erik Lloshi me “Ajo eshte ajo”, grupi Burn, Jeta Faqolli dhe Kelly,grupi Na, kengetarja Xhensila Myrtezaj etj. “Jam shume e lumtur qe u kualifikova dhe qe do te jem pjese e ketij spektakli.Do te perpiqem te jap maksimumin”,- tha Myrtezaj per THASH&THEM. Pas nje mungese 6-vjecare ne skenat shqiptare kengetarja Julka, eshte rikthyer me nje kenge pop dance, ne skenen e Top Fest, e cila eshte pelqyer nga publiku duke e cuar ate direkt ne finale. Besa Kokedhima eshte nje tjeter finaliste e Top Fest.Ajo rikthehet pas edicionit te peste te ketij festivali, nga ku u shpall fituese e vendit te pare me kengen “Engjejt vrasin njesoj”.Kete here ajo vjen me kengen “Fishekzjarre”, nje kompozim ky i Florian Mumajesit. Nje tjeter kenge qe mban vulen e tij dhe finaliste eshte, “Mamica” e kengetarit,Klajd Haruni. Ajo merr pjese per here te pare ne kete festival dhe duket sikur ka “goditur” ne shenje. Behet fjale per kengetaren kosovare, Argjentina Ramosaj, e cila sjell baladen “Si shiu”. Nje tjeter kenge e komentuar dhe e cilesuar si nje nga pretendentet per te fituar cmimin e madh, eshte edhe “Udhetari”, i kengetarit Eugent Bushpepa. Top Fest edhe kete vit ndoqi te njejten procedure eleminimi si vitet e shkuara.Ne fazen e pare kengetaret bejne prezantimin e kenges se tyre,ku kendojne playback, ndersa ne fazen e dyte konkurrentet e perzgjedhur ne gjysemfinale kendojne live. Edhe kete vit drejtimi i eshte besuar motrave Luana dhe Marina Vjollces dhe moderatorit Ledion Lico, i cili iu eshte bashkuar qe ne gjysemfinale.

Elhaida Dani me kengen "S'je me" ka fituar edicionin e nente te "Top Fest". Nata e madhe e ndarjes se cmimeve u zhvillua nė njė atmosferė jashtėzakonisht festive nė Pallatin e Kongreseve, dhe u transmetua drejtpėrdrejt nė Top Channel.

"Jam shume e lumtur, nuk e prisja aspak cmimin e madh. Falenderoj krijuesit e kenges time, familjen time, organizatoret, publikon. Kjo kenge i dedikohet te gjithe atyre personave qe nuk i shkojne deri ne fund nje gjeje”, tha Elhaida pas fitores.

Spektakli ishte i mbushur me surpriza dhe performancat mė tė mira tė festivalit, tė veēuara pas njė pėrzgjedhjeje tė ndarė nė tre faza.


Ēmimet e tjera te ndara gjate finales se Top Fest jane:


Ēmimi "Best Female", Xhensila Myrtezaj
Ēmimi "Best Pop", Erik Lloshi
Ēmimi "Best Balade", Argjentina Ramosaj
Ēmimi "Best Male", Adrian Lulgjuraj
Ēmimi "Top Albania Radio", Besa Kokedhima
Ēmimi "Best Group", grupi "Burn"
Ēmimi "Best rock alernative", Nita Latifi
Ēmimi "Best hip-hop & RnB", Stresi dhe Xheraldina
Ēmimi i "Internetit", Klajdi Haruni
Ēmimi "Best new artist", Elhaida Dani

Top Fest 1

Top Fest 2

Top Fest 3

Top Fest 4

Top Fest 5

Top Fest 6

Top Fest 7

Top Fest 8

Top Fest 10

Top Fest 11


Kalendari
18/12/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Labi
Labi
35 vjeē
Christina Aguilera
Christina Aguilera
34 vjeē

Votimi i Javes
   15-21 Dhjetor 2014

Hiti i Veres 2014?

  Genta, Ardian & Dalool - Feel

  Dafina Zeqiri & Ledri - Got Ur Back

  Tingulli 3nt - Jasha

  Enca - Ata Nuk E Din

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra