teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version


Kėnga Magjike TV Klan TV Klan, Ardit Gjebrea, Klani, Klan08/11/2012 - 10/11/2012
Pallati i Kongreseve, TIRANE
Prezantuesit: Ardit Gjebrea, Olta Gixhari & Armina Mevlani
TV/Radio: TV Klan / Radio Klan


Kėnga Magjike 2012 Kėnga Magjike
Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  311

Kėnga Magjike 2012 (Kėngėt me Tekste dhe Video)

 1. "Me Ty Jam" - Xhensila Me Ty Jam Xhensila
 2. "Ngjyra E Kuqe" - Adrian Gaxha Ngjyra E Kuqe Adrian Gaxha
 3. "Refuzoj" - Alban Skenderaj Refuzoj Alban Skenderaj
 4. "Me Sheh Nga Lart" - Greta Koēi Me Sheh Nga Lart Greta Koēi
 5. "Je Engjell" - Stine Je Engjell Stine
 6. "Romale" - Eli Fara Romale Eli Fara
 7. "Me Fal" - Rezarta Shkurta Me Fal Rezarta Shkurta
 8. "Pergjithmone Ata" - Gerta Mahmutaj Pergjithmone Ata Gerta Mahmutaj
 9. "Ne Frymen Tende" - Vedat Ademi Ne Frymen Tende Vedat Ademi
 10. "Perendeshe E Fantazise" - Kejsi Tola Perendeshe E Fantazise Kejsi Tola
 11. "Me Shume Te Dua" - Xhesika Polo & Mateus Frroku Me Shume Te Dua Xhesika Polo & Mateus Frroku
 12. "Ti S'ke Zemer" - Rozana Radi Ti S'ke Zemer Rozana Radi
 13. "Fryma Qe Marr" - Kristo Fryma Qe Marr Kristo
 14. "Nuk Te Kam Harruar" - Leutrim Gashi (Trimi) Nuk Te Kam Harruar Leutrim Gashi (Trimi)
 15. "Do Pi" - Zaimina Vasjari Do Pi Zaimina Vasjari
 16. "Diamant" - Juliana Pasha Diamant Juliana Pasha
 17. "Dalldisa" - Pirro Cako Dalldisa Pirro Cako
 18. "Asaj" - Gerti Gjoni Asaj Gerti Gjoni
 19. "Animon" - Hersiana Matmuja Animon Hersiana Matmuja
 20. "Je Ti" - Elia Je Ti Elia
 21. "Ne Pervjetor" - Adelina Emini Ne Pervjetor Adelina Emini
 22. "I Njejti Do Mbetem" - Aleksander Gjoka & Renis Gjoka I Njejti Do Mbetem Aleksander Gjoka & Renis Gjoka
 23. "Me Duaj" - Ingrit Gjoni Me Duaj Ingrit Gjoni
 24. "Edhe Nje Nate" - A.D.A. Edhe Nje Nate A.D.A.
 25. "Do Kthehesh" - Drilon Shala Do Kthehesh Drilon Shala
 26. "Bio" - Bojken Lako Bio Bojken Lako
 27. "E Doja" - Era Caushllari E Doja Era Caushllari
 28. "Aman Aman" - Zhaku Aman Aman Zhaku
 29. "Ajo Don Me U Ni Nalt" - Levels Ajo Don Me U Ni Nalt Levels
 30. "Bej Si Di Vete" - Ermal Mamaqi Bej Si Di Vete Ermal Mamaqi
 31. "Ne ēdo Gjendje" - Objective Ne ēdo Gjendje Objective
 32. "Sexy Dance" - Majlajdo Gala Sexy Dance Majlajdo Gala
 33. "Brenge Zemre" - Vojsava Aliaj Brenge Zemre Vojsava Aliaj
 34. "Mbetem" - Eliza Hoxha Mbetem Eliza Hoxha
 35. "6 Mars" - Era Rusi 6 Mars Era Rusi
 36. "All That" - Big Basta & Enca All That Big Basta & Enca
 37. "Mo'" - Erjon Beci Mo' Erjon Beci
 38. "Nuk Jam E Huaj" - Smash & Vjola Baduni Nuk Jam E Huaj Smash & Vjola Baduni
 39. "Sonte" - Adhurim Deari Sonte Adhurim Deari
 40. "Fallxhorja" - Devis Xherahu Fallxhorja Devis Xherahu
 41. "Ajo Si Ajo" - Aurel Thellimi Ajo Si Ajo Aurel Thellimi
 42. "Ku Je Ti" - Andos Ku Je Ti Andos
 43. "Ne Te Njejten Hene" - Kelly Ne Te Njejten Hene Kelly
 44. "E Kthjellet" - Grifshat E Kthjellet Grifshat
 45. "Sky's The Limit" - Blerta Gace Sky's The Limit Blerta Gace
 46. "Delirium" - Aurel Amzai Delirium Aurel Amzai
 47. "Lerme Te Te Dua" - Met Lerme Te Te Dua Met
 48. "Sa Pak Mjafton" - Lynx Sa Pak Mjafton Lynx
 49. "Hot Line" - Don Enio Hot Line Don Enio
 50. "Ole Ole" - Blerina Braka Ole Ole Blerina Braka
Pak fjale mbi kete festival:

Festivali i muzikės sė lehtė shqiptare “Kėnga Magjike” mbylli siparin e tij me njė mbrėmje gala nė tė cilėn triumfoi, kantautori i njohur Alban Skėnderaj me kėngėn “Refuzoj”.

Gjatė spektaklit janė ndarė 20 ēmime, tė cilat kanė bėrė fitues emra tė ndryshėm tė muzikės qė mundėn tė ishin nė mbrėmjen finale, si Aleksandėr & Renis Gjoka, Juliana Pasha, Pirro Ēako, Kejsi Tola, Greta Koēi etj.

Gjithashtu mbrėmja ne Pallatin e Kongreseve dhuroi performanca dhe ēaste mjaft tė kėndshme, si nga ana e artistėve ashtu edhe nga prezantuesit Ardit Gjebrea, Olta Gixhari dhe Armina Mevlani.

Natėn e parė janė ngjitur nė skenė 23 kėngėtarė dhe 21 tė tjerė gjatė mbrėmjes sė dytė tė eventit.
Njė pjesė e mirė e kėngėve kanė ardhur tė shoqėruara edhe me performanca e kėrcime. Por kėngėtarėt kemi mundur ti fotografojmė edhe gjatė provave apo netėve tė spektaklit.

Spektakli

Ashtu si edhe ne dy netet e para, ne naten finale salla e Pallateve te Kongreseve ishte mbushur plot e perplot. Por nje tjeter rekord ishte arritur dhe nepermjet shikuesve te internetit. Ne naten e dyte ishin regjistruar 470 mije shikues. Kjo pasi ishte hera e pare qe ne Shqiperi nje festival transmetohet live dhe mund te ndiqej ne kohe reale nga te gjithe shqiptaret jashte kufijve. Ne salle nuk munguan ne kete nate as personazhet e njohur te skene edhe ekranit, por njekohesisht edhe personalitet me te larta te shtetit, si Kryeministri Sali Berisha, Kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli, Kryetari i Bashkise se Tiranes Lulzim Basha, Ministri i Kultures Aldo Bumci, dhe shume politikane te tjere. Gjithcka filloi me ngjitjen ne skene te moderatoreve Ardit Gjebrea, Olta Gixhari dhe Armina Mevlani, me nje veshje qe te kujtonin tapete e kuq te Hollivudit. Spektakli, sepse si i tille ishte ideuar kjo nate, startoi me nje ringjitje ne skene, e kthyer ne nje tradite tashme, e fituesit te edicionit te shkuar, dhe ky ishte Redon Makashi. Nje nga surprizat e mbremjes ishte interpretimi i dy shoqerueseve te Arditit, Olta dhe Armina, te cilat jo vetem kenduan por edhe kercyen ne nje koreografi te interpretuar me pare nga Merilin Monro. Nje moment i vecante ishte dalja ne skene e kengetarit te mirenjohur Vedat Ademi, i cili mori edhe cmimin “Best Dance”. Ai ndau me spektatorin dhe beri per here te pare publik edhe emrin e djalit te tij, i cili do te vije ne jete pas nje muaji dhe do te quhet Jonald.

Cmimet

Kantautori Bojken Lako mori Cmimin Tendence te festivalit. Nje rastesi e bukur ishte fakti qe ai rikthehej ne kete festival pas 12 vitesh mungese dhe ne konkurrimin e tij te fundit kishte marre te njejtin cmimin. Bojken Lako edhe pas 12 vjetesh mbetet gjithmone tendence edhe per nje shembull per t’u ndjekur nga shume te rinj. Por nuk kishte si te mos kujtohej ne kete prag feste edhe 100 vjetori i Pavaresise. Nje nga momentet me emocionuese te kesaj nate gjigante, ishte kendimi ne kor i te gjitheve te kenges patriotike “Dua me shume Shqiperine”. Pas me shume se tre ore transmetim, triumfuesi i festivalit Kenga magjike u zgjodh kengetari Alaban Skenderajt. Menyra e votimit, tashme eshte e kthyer ne nje tradite te vleresuar nga vet artistet. njohur nga te gjithe, jane vete kengetaret qe votojne per njeri-tjetrin dhe sigurisht qe kengetaret pjesemarres me votat e tyre kishin menduar qe kenge me e mire e ketij festivali ishte kenga Refuzoj e Alban Skenderaj. Nje fillim i mbare i Albanit ne Kengen Magjike, pasi qe me paraqitjen e tij te pare ne kete festival, rrembeu cmimin e publiku dhe sigurisht edhe cmimin e madh.

Votimi

Votimi ne “Kenga Magjike” ka qene transparent. Ne ekran jane shfaqur bashke me kengetarin tabela me piket e cdo kengetari per 22 piket e para. Pas disa sekondave, me ze te larte, kengetaret kane lexuar 3 kenget qe mendohet se per 3 cmimet e para te cilat kane pasur ne dispozicion, 24, 26 dhe 30, per 3 kenget me te mira, qe secili prej tyre i ka dhene kolegeve, konkurrente ne festival.

Ja ēmimet e dhėna gjatė mbrėmjes finale tė “Kėnga Magjike 2012”:

Vendi i Parė- Alban Skėnderaj
Vendi i Dytė- Aleksandėr & Renis Gjoka
Vendi i Tretė- Juliana Pasha
Ēmimi AMC Fun Page – Kejsi Tola
Best Dance – Vedat Ademi
Ēmimi Ēesk Zadeja – Era Rusi
Kėnga Stil - Stine
Ēmimi Televiziv – Rezarta Shkurta
Best FT. – Xhesika dhe Mateus Frroku
Prezantimi skenik mė i mirė – Blerta Gaēe
Kantautori mė i mirė- Andos
Ēmimi i Kritikės – Eliza Hoxha
Ēmimi Diskografik- Xhensila Myrtezaj
Ēmimi i interpretimit- Rozana Radi
Ēmimi Tendencė- Bojken Lako
Ēmimi i publikut – Alban Skėnderaj
Ēmimi Jon Music- Greta Koēi
Ēmimi Kontributi Artistik- Pirro Ēako
Best Rock- Aleksandėr & Renis Gjoka
Ēmimi Etno Music- Eli Fara
Best Production- Ermal Mamaqi
Ēmimi i internetit-Adrian Gaxha & Florian
Best Vocal- Juliana Pasha

Kėnga Magjike 1999

Kėnga Magjike 2000

Kėnga Magjike 2001

Kėnga Magjike 2002

Kėnga Magjike 2003

Kėnga Magjike 2004

Kėnga Magjike 2005

Kėnga Magjike 2006

Kėnga Magjike 2007

Kėnga Magjike 2008

Kėnga Magjike 2009

Kėnga Magjike 2010

Kėnga Magjike 2011

Kėnga Magjike 2013

Kėnga Magjike 2014


Kalendari
21/10/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Bujar Qamili
Bujar Qamili
51 vjeē
Ibra-G
Ibra-G
22 vjeē

Votimi i Javes
   20-26 Tetor 2014

Cilet Janė Rep-Artistet E Rinj Mė Tė Mirė

  2 Ton

  Bonsaton

  Felon Records

  Pizha

  Ex King

  Saggi

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra