teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

    Pyetje tė pėrgjithshme

1. Pse u krijua teksteshqip.com?
Teksteshqip.com ka si qėllim tė shėrbejė si njė enciklopedi multimediale pėr gjithė muzikėn shqiptare. Stafi ynė prej 13 vjetėsh administron faqe interneti me tekste kėngėsh tė huaja. Menduam se muzika shqiptare dhe fansat e saj e meritojnė njė faqe tė dedikuar me tekste vetėm shqip dhe prandaj e krijuam. Gjetėm menjėherė mbėshtetjen e shumė artdashėsve, autorėve dhe shtėpive diskografike dhe falė njė pune tė pėrbashkėt kemi arritur tė krijojmė arkiva mjat tė kompletuar me tekste, kėngė, videoklipe, albume etj. Tani pas 8 vjetėsh, teksteshqip.com ėshtė kthyer nė njė nga faqet mė tė pėlqyera nga shqiptarėt nė tė gjithė botėn dhe rreth 25.000 vetė vizitojnė kėtė faqe ēdo dite.

2. Kush e drejton faqen teksteshqip.com?
Jemi njė grup fansash tė muzikės shqiptare nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe Diaspora dhe secili prej nesh jep kontributin e tij nė shkallė dhe nivele tė ndryshme me qėllimin e vetėm pėr tė sjellė me anė tė teknologjisė njė tabllo sa mė komplete tė muzikės shqiptare ndėr vite. Lexo mė shumė

3. Dua tė shkarkoj kėngė mp3
Nė teksteshqip.com NUK ka file mp3. Ne jemi PRO muzikės, por kundėr piraterisė. njė fan duhet ti ēmoj artistėt dhe JO ti vjedhi ata. Nė teksteshqip mund tė dėgjoni kėngėt, por pėr njė kualitet mė tė mirė tė muzikės, duhet tė blini albumet.

4. Si e pėrcaktoni muzikėn e preferuar nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni dhe Diasporė?
Nė bazė tė vizitave nė faqet e artistėve dhe teksteve dhe me anė tė adresave IP. Klasifikimet na tregojnė me pak a shumė preferencat qė kanė shqiptarėt e Shqipėrisė, Kosovės, Maqedonisė dhe Diasporės.

5. Pse renditja nė faqen e njė festivali nė teksteshqip ėshtė ndryshe nga renditja zyrtare e festivalit?
Renditjet e Festivaleve nė TeksteShqip, bėhen nė kohė reale nė bazė tė vizitave nė tekstet e kėngėve pjesėmarrėse gjatė javės. Dmth renditjen nuk e bėn stafi i teksteshqip, por e bėni ju.

    Pyetje mbi kėngėtare/grupe

1. Pse kėngėtari/grupi im i preferuar nuk ėshtė nė Top 100?
Renditjen nuk e bėn stafi i teksteshqip, por e bėni ju. Sa mė shumė tė shikohen tekstet e njė kėngėtari/grupi, aq mė mirė pozicionohet nė renditjen e pėrgjithshme.

2. Pse nuk ka kėngėtarė tė huaj nė teksteshqip.com?
Teksteshqip ėshtė vetėm pėr tekste kėngėsh shqip dhe pėr artistėt shqiptarė. Stafi ynė administron dhe njė faqe me gati 1 milion tekste nė gjuhė tė tjera link.

3. Ju dėrgova kėngėn e njė kėngėtari/grupi tė ri por nuk u pranua
Gjatė fazės sė verifikimit tė kėngėve tė reja, stafi ynė bėn njė kontroll nė Google dhe Youtube pėr tė verifikuar nėse kjo kėngė/ky grup egziston. Nė rast se kjo kėngė/grup egziston, na dėrgoni bashkė me kėngėn njė link ku mund tė lexojmė info pėr kėngėtarin/grupin/kėngėn.

4. Pse tek faqja e njė kėngėtari, nėn "Bashkėpunime dhe Links", keni renditur kėngė qė nuk kėndohen prej tij?
Renditja nė "Bashkėpunime dhe Links" bėhet nga njė motorr kėrkimi qė me anė tė fjalėve kyēe rendit rezultate. Jo tė gjitha rezultatet kanė tė bėjnė me kėngėtarin/grupin nė fjalė.

5. Pse atje ku lexon "TAGS", emri i kėngėtarit/grupit ėshtė i shkruar me gabime?
Si "TAGS" pėrdorim emėr arti, emrin dhe mbiemrin e vėrtetė, pjestarėt e grupit, nicknames etj. Gjithashtu shumė njerėz kėrkojnė njė kėngėtar/grup duke shkruajtur gabim emrin. Kėto emra tė gabuar, arkiviohen si TAGS nė mėnyrė qė edhe kur tė gabohet emri i kėngėtarit/grupit, motorri ynė i kėrkimit tė japi rezultatin e duhur.

    Pyetje pėr tekste kėngėsh

1. Ku i gjeni tekstet e kėngėve?
Tekstet e kėngėve janė shkruar nė mėnyrė vullnetare nga vizitorė tė kėsaj faqeje, vetė autorėt apo na janė dėrguar nga shtėpitė diskografike.

2. Pse kjo kėngė nuk ka tekst?
D.m.th. qė askush nuk e ka shkruajtur akoma kėtė tekst. Gjithsecili mund tė kontribuojė duke plotėsuar me tekste databazėn tonė.

3. Si mund tė dėrgoj njė tekst?
Nė qoftė se kėngėtari/grupi ndodhet nė databazėn tonė, shkoni nė faqen e tij dhe klikoni mbi "Dėrgoni tekste tė tjera nga...". Nė qoftė se ky kėngėtar/grup nuk ėshtė nė teksteshqip, atėherė klikoni kėtu: link

4. Ky tekst ka shumė gabime
Nuk pretendojmė tė kemi tė gjitha fjalėt e gjithė teksteve tė sakta, por shpresojmė nė ndihmėn tuaj pėr tė patur tekste sa mė tė sakta.

5. Si mund tė korrigjoj njė tekst?
Duke klikuar mbi "Korrigjo" qė ndodhet nė fund tė tekstit.

6. Si mund tė printoj njė tekst?
Duke klikuar mbi "Printo" qė ndodhet nė fund tė tekstit.

7. Ky nuk ėshtė teksti i kėsaj kėnge
kėrkojmė ndjesė dhe kėrkojmė ndihmėn tuaj ose pėr tė shkruajtur tekstin e saktė ose pėr t'ja sinjalizuar stafit, duke klikuar mbi "Korrigjo".

8. Ku mund tė gjej tekste nė gjuhė tė huaja?
Stafi jonė administron dhe njė faqe me gati 1 milion tekste nė gjuhė tė tjera link.

    Pyetje tė tjera

1. Si mund tė promovoj muzikė falas nė teksteshqip?
Shumė artistė e konsiderojnė faqen tonė njė platformė promovimi, duke zgjedhur kėshtu njė mėnyrė tė thjeshtė dhe tėrėsisht falas pėr tu afruar me atė pjesė tė publikut qė zbulon tė rejat nė muzikė vetėm me anė tė faqes tonė. Lexo mė shumė

2. Cilėt janė moderatorėt/adminėt e Chatit?
Moderatorė nė Chat janė anėtarėt mė tė spikatur nė teksteshqip tė cilėt janė tashmė pjesė e stafit dhe tė kėsaj faqeje.

3. Pse mė kėrkohet adresa e-mail kur dua tė bėj njė koment?
Komentet nė teksteshqip dėrgohen nėpėrmjet DISQUS, e cila ėshtė platforma mė e pėrdorur nė internet pėr komentim. Nėse zgjidhni tė dėrgoni njė koment anonim, mund tė shkruani njė adresė e-mail tė rreme. Komenti juaj do publikohet pa bėrė asnjė verifikim.

4. Pse komenti im nuk u publikua?
Nuk do publikohen komentet qė pėrmbajnė sharje dhe ofendime. Kritikat pėr muzikėn janė normale, por sharjet dhe ofendimet nuk lejohen. Asnjė kėngėtar/grup nuk ėshtė tabelė qitjeje nė teksteshqip ku secili mund tė shajė me lloj-lloj fjalėsh. E dimė se ėshtė shumė e thjeshtė pėr ju qė nė mėnyrė anonime tė shani, por nuk ėshtė as fisnike dhe as burrėrore. Gjithashtu komentet qė pėrmbajnė link dhe ato qė sinjalizohen si ofensiv, do kontrollohen nga stafi.

5. ēfarė ndryshimi ka versioni normal me versionin mobile?
Versioni Mobile ėshtė adaptuar pėr celulare dhe tableta, prandaj rezulton mjaft i reduktuar nė krahasim me versionin normal tė faqes.

6. Ēfarė lidhje kanė faqet lyrics.al dhe teksteshqip.com?
Lyrics.al ėshtė njė version anglisht qė i ofrohet tė gjithėve atyre qė u pėlqen muzika shqiptare, por nuk njohin gjuhėn shqipe.

7. Pse nuk u pranua pėrkthimi im?
Pėrkthimet duhet tė bėhen nga ata qė e njohin gjuhėn nė tė cilėn pėrkthehet. Ne ju ofrojmė Google si ndihmė pėr njė pėrkthim gjeneral, por qė pėrkthimi tė kėtė kuptim nė shqip, duhen bėrė redaktime nga ana juaj.

    Pyetje mbi fotot dhe biografitė

1. Pse ky kėngėtar/grup nuk ka foto ose biografi?
Fotot dhe biografitė dėrgohen nė mėnyrė vullnetare nga pėrdoruesit e kėsaj faqeje. Kjo do tė thotė se askush nuk ka gjetur dot njė foto ose njė biografi pėr kėtė kėngėtar/grup. Nėse mund tė na ndihmoni, do t'ju jemi shumė mirėnjohės. Nė shumicėn e rasteve, fotot dhe biografitė dėrgohen nga vėtė artistėt, ndaj ftojmė tė gjithė artistėt tė kompletojnė profilin e tyre. Kjo faqe vizitohet nga 18.000 vetė nė ditė dhe njė profil i kompletuar me kėngė, tekste dhe video, do bejnė qė muzika juaj tė jetė shumė pranė shqiptarėve nė tė gjithė botėn.

2. Si mund tė dėrgoj njė foto?
Duke klikuar mbi foton aktuale nė profilin e kėngėtarit/grupit ose nga faqja "Foto & News" e kėngėtarit/grupit.

3. Gjeni njė foto profili mė tė bukur se kjo s'mė pėlqen
Stafi bėn tė pamundurėn tė bėj sa mė shumė pėr kėtė faqe. Por ėshtė normale qė vetėm ne nuk mund tė bėjmė shumė. Ndihma juaj ka qėnė gjithmonė deēizive dhe shumė e ēmuar. Ne mundohemi t'ju krijojmė mundėsi qė dhe ju ta ndėrtoni kėtė faqe bashkė me ne. Populli thote: "Gur, gur bėhet kala" apo jo?

4. Pse nuk po publikohet foto qė dėrgova sot?
Pranimi dhe publikimi i fotos bėhet brenda 24 oresh.

5. Dėrgova njė foto, por nuk u publikua
Domethėnė qė stafi ynė nuk mendon se foto qė ju dėrguat ėshtė e pėrshtatshme pėr kėtė profil. Arsyet e refuzimit tė njė fotoje mund tė jenė disa: pėrmasat e fotos janė shumė tė vogla; Kualiteti ėshtė shumė i dobėt; Foto ndodhet nė arkivin tonė etj.

6. Foto qė kam dėrguar unė ėshtė mė e bukur
ēdo foto dėrgohet nga dikush dhe ne nuk duam tė mbajmė asnjė me hatėr. Nė rastin e fotove, mendojmė se nė interesin e tė gjithėve ėshtė qė foto e profilit tė jetė sa mė e pėrshtatshme dhe prandaj i takon stafit me paanėshmėrinė e vetė qė ta pėrcaktojė kėtė.

7. Kjo foto nuk ėshtė e kėtij kėngėtari/grupi
Kėrkojmė ndjesė dhe ju lutemi tė sinjalizoni stafin nga faqja e kontaktit link.

8. Kjo biografi ėshtė e gabuar.
Ju lutemi tė korrigjoni ēdo gjė qė ėshtė gabim nė biografi.

9. Si mund tė korrigjoj biografinė?
Korrigjimet bėhen duke klikuar mbi "Dėrgo korrigjime".

10. Dėrgova njė biografi por nuk u publikua.
Arsyet mund tė jenė tė shumta: Shumė e shkurtėr; Shumė fjalė, por pa shumė informacion; etj.

    Pyetje mbi votimet/anketat:

1. Si funksionon Votimi i Javės?
Votimet bėhen me anė tė adresės IP ose duke u rregjistruar nė teksteshqip.com. Kjo do tė thotė qė tė rregjistruarit mund tė votojnė 2 herė. Do mundohemi qė sė shpejti tė kėtė njė votė shtesė pėr ēdo tė rregjistruar nė Facebook.

2. Si mund tė votoj?
Kliko mbi "Voto" nė pjesėn e djathtė tė faqes. Zgjidh njė alternativė dhe Voto. Duhet tė bėsh Hyrje/Login nė teksteshqip, qė tė votoni edhe si tė rregjistruar.

3. Ku i gjeni temat?
Temat dėrgohen nga tė rregjitruarit e teksteshqip.com. Tė gjitha temat shkojnė nė njė votim tė veēantė nga ku zgjidhet tema fituese qė bėhet automatikisht votimi i javės qė vjen.

4. Si mund tė dėrgoj unė njė temė pėr votim?
Tė regjistruarit mund tė klikojnė mbi "Krijo njė anketė".

5. Pse anketat duket sikur pėrsėriten dhe nuk bėni anketa tė veēanta?
Ne e kemi lėnė me demokraci nė dorėn tuaj tė zgjidhni temat qė ju interesojnė mė shumė dhe tė votoni kėngėtarėt/grupet qė ju pėlqejnė mė shumė. Pra demokracia thotė se shumica fiton, prandaj edhe nėse temat pėrsėriten, domethėnė qė nė kėtė moment janė tema tė nxehta dhe pėlqehen.

6. Pse u mbyll votimi?
Votimi zgjat 1 javė dhe mbyllet automatikisht dhe nė tė njėjtin moment fillon votimi i ri. Kjo ndodh ēdo tė djelė nė orėn 24.00.

7. Mund tė rregjistrohem me njė e-mail tjetėr nė mėnyrė qė tė votoj 2 herė?
Ne nuk e kėshillojmė. Qė rezultati i votimit tė jetė sa mė i saktė, secili duhet tė votoj vetėm 1 herė. Ide e mirė do ishte tė ftoni miqtė tuaj nė MSN, nė Facebook, nė Forume, me e-mail etj, pėr tė ardhur nė teksteshqip dhe pėr tė votuar.

8. Pse nuk bėni votime pėr politikė, filma, seriale etj?
Kjo faqe vizitohet nga adhuruesit e muzikės dhe ne duam tė mbetemi nė kuadrin e kėsaj fushe. Pėrjashtime mund tė bėhen, por nė pėrgithėsi sondazhet tona do jenė rreth fushės sė muzikės.

9. Stafi ka bėrė hile nė votim
Pėr stafin, suksesi i njė ankete ėshtė pjesėmarrja juaj. Votimet bėhen qė dhe stafi tė kuptoj mė shumė se ēfarė pėlqeni ju mė shumė dhe ku ta pėrqėndrojė punėn e vet. Stafi nuk modifikon rezultatet e votimit.

    Pyetje mbi videoklipet e kėngėve

1. Ku i gjeni videoklipet e kėngėve?
Videoklipet merren nga Youtube nė mėnyrė manuale nga stafi ose nga viziotrėt e kėsaj faqeje. Faqja e Youtube vė nė dispozicion videot pėr tu pėrdorur nė ēdo faqe interneti me anė tė njė kodi ku baza e tė cilit ėshtė adresa URL. Zgjedhja pėr tė marr videot vetėm nga youtube, bėhet edhe pėr tė evituar problemet me tė drejtat e autorit, pasi pėrgjithėsia pėr videot nė kėtė rast ėshtė vetėm e YouTube.

2. Pse kjo kėngė nuk ka video?
Nuk kemi arritur tė gjejmė njė videoklip pėr kėtė kėngė nė YouTube.

3. Si mund tė dėrgoj njė video?
Nė rradhė tė parė, video duhet dėrguar nė Youtube dhe kopjoni adresėn URL qė Youtube ofron. Hapni faqen e kėngės nė teksteshqip dhe klikoni mbi "Video Link".

4. Pse video ime e preferuar nuk ėshtė ne Top 100 videot zyrtare?
Renditjen nuk e bėn stafi i teksteshqip, por e bėni ju. Sa mė shumė tė shikohet kjo video nė teksteshqip, aq mė mirė pozicionohet nė renditjen e videoklipeve.

5. Video hapej deri dje, por sot nuk punon.
Kjo do tė thotė qė video ėshtė hequr nga YouTube. Ne bėjmė vazhdimisht zėvendėsimin e videove qė nuk hapen me video tė tjera. Por edhe ju mund tė ndihmoni pėr tė pėrshpejtuar zėvendėsimin e videos duke klikuar mbi "Video Link"

6. Pse videot nga ArkivaShqip nuk hapen mė nė teksteshqip.com?
ArkivaShqip ka vendosur tė bllokojė videot e artistėve nė gjithė portalet shqiptare.

    Pyetje mbi rregjistrimet

1. Si funksionon regjistrimi nė teksteshqip?
Regjistrimi nė teksteshqip ėshtė shumė i thjeshtė dhe 100% falas pėrgjithmonė. Ēdo gjė mund tė kryhet brenda pak sekondash. Plotėsoni modulin e regjistrimit. Bėni kujdes tė jepni njė adresė e-maili tė saktė sepse aktivizimi i regjistrimit bėhet me anė tė adresės tuaj e-mail. Do ju dėrgohet automatikisht njė e-mail pas plotėsimit tė modulit, ku do ju kėrkohet tė aktivizoni regjistrimin tuaj. Klikoni nė link dhe kaq ishte.

2. Pse duhet tė regjistrohem?
Duke u regjistruar fitoni funksione ekstra nė teksteshqip. Regjistrimi do duhet pėr tė hyrė nė faqe tė caktuara. Zakonisht janė faqet ku dėrgohet informacion si pėr shembull korrigjime, votime, kontakte etj. Secili do kėtė njė zonė tė tijėn nė teksteshqip ku mund tė gjej informacionet qė i interesojnė mė shumė.

3. U regjistrova. Pse nuk mund tė hy tek zona*ime?
A e keni aktivizuar regjistrimin me anė tė e-mailit qė ju kemi dėrguar? Nėse po, shkruani emrin e pėrdoruesit dhe fjalėkalimin, ashtu siē janė tė shkruajtur nė atė e-mail Kujdes, emri i pėrdoruesit nuk ėshtė adresa e-mail, por ai qė keni zgjedhur ju si username. Nė rast se nuk e keni marr mesazhin tonė e-mail, klikoni tek zona*ime dhe pastaj mbi "Ridėrgo E-mailin e Regjistrimit".

4. Pėr ēfarė do e pėrdorni adresėn time e-mail dhe tė dhėnat e mia?
NUK kemi asnjė qėllim tė pėrdorim adrsėn tuaj e-mail. NUK do ju dėrgojmė asnjė newsleter. NUK do i japim askujt tė dhėnat tuaja. Adresa e-mail duhet eskluzivisht pėr verifikimin e regjistrimit dhe nuk do jetė asnjėherė e dukshme nga tė tjerėt.

3. Plotėsova modulin e regjistrimit por nuk kam asnjė mesazh e-mail nga ju.
Ju lutemi tė shikoni dhe nė Junk/Spam, aty ku pėrfundojnė reklamat e-mail. Duke qėnė njė mesazh i dėrguar automatikisht, mund tė konsiderohet si reklamė. Kompania Microsoft qė menaxhon adresat e-mail si Live/Outlook/Hotmail, ka aktivizuar njė filtėr qė tė bllokojė mesazhet e dėrguara automatikisht. Nė rast se keni njė adresė e-mail tė tillė dhe nuk arrini tė regjistroheni, ju lutemi tė provoni me njė adresė e-mail tjetėr si yahoo/gmail etj. Nė qoftė se ju shfaqet mesazhi qė regjistrimi juaj rezulton i paverifikuar, atėherė klikoni mbi "Ridėrgo E-mailin e Regjistrimit".

6. Pse regjistrimi im ėshtė fshirė?
Kjo ėshtė njė masė ekstreme qė marrim nė ato raste kur shohim qė mungon minimumi i edukatės. Tė regjistruarit e teksteshqip janė ata qė po e ndėrtojnė kėtė faqe, por shumė herė na qėllon tė hasim nė disa qė duan tė bėjnė tė kundėrtėn. Tė dėrgosh tekste tė rreme, tė sabotosh punėn tonė, tė ofendosh kėngėtarėt, tė pėrdorėsh regjistrimin pėr spam... janė disa nga arsyet pse njė regjistrim mund tė fshihet.
Kalendari
26/01/2015
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Vorea Ujko
Vorea Ujko
(1918-1989)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Stelina

  Offchestra

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra