teksteshqip.com
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Flori, Florjan Mumajesi, Florian Mumajesi


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.7 / Votuan:  324


Flori

Vendlindja: Tiranë  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 33 Vjeç
Ditëlindja: 23 Gusht 1982
Shenja e Horoskopit: Luani

Flori është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Flori siç është I njohur për publikun emri I plotë I të cilit është Florian Mumajesi ka lindur në Tiranë më 23 Gusht të vitit 1982 dhe njihet si njëri ndër kompozitorët dhe këngëtarët më të kërkuar shqiptarë. Në skenën Shqiptare u paraqit fillimisht si këngëtar ku edhe ishte pjesë e festivalit “Kënga Magjike“ në vtin 2002 me këngën “Nuk mund të vdes“ për të vazhduar më tej me pejsmarrjen e radhës në “Kënga Magjike“ në vitin 2004 me këngën “Gjithmonë do të jem me ty“. E nisi shumë mirë karrierën e tij si këngëtar në festivale duke mos anashkaluar pothuajse asnjë festival të mundshëm në Shqipëri apo Kosovë. Kështu e vazhdoi pjesëmarrjen nëpër festivale deri në vitin 2013. Mund të përmendim “Top Fest“, “Video Festi Muzikor“ dhe “Zhurma Show“

Florian Mumajesi njihet si njeri prej kompozitoreve dhe kengetareve me te mire shqiptare. Veprat e tij kane zgjuar interesim te madh tek publiku shqiptar por edhe tek ai i huaj. So Flori tani per tani eshte kompozitori me i kerkuar shqiptar. Ai ka realizuar shume hite dhe shume bashkpunime me shume kengetar si: Elvana Gjata, Luar, Julka, Orinda Huta, Soni Malaj, Getoar Selimi, 2po2, Fuga etj.

Disa prej kengeve me te njohura te tij si ne Kosove po ashtu edhe ne Shqiperi jane:
Crazy Girl, Making Off, Play Back, Gjithmone, S'te Fal, Baby, I ngjan Asaj, Me zemer; Pa jete; Ke... e shum hite te tjera.

Flori po ashtu Ka marre pjese ne: "Balkan Music Awards 2010" me hitin e tij shum te njohur "PlayBack", duke e perfaqesuar Shqiperine. Ai ka marre edhe cmime ne festivale te ndryshme shqiptare si VFM, Kenga Magike, Top Fest etj.

Në fillim të vitit 2014 Flori la një mbishkrim për fansat në rrjetet sociale ku po paralajmronte lansimin e një kënge e që do të ishte kënga më e re e Florit dhe kësaj radhe nuk do të jetë një bashkëpunim por do të paraqitet I vetëm. Floriani kishte pasur disa probleme me disa nga kolegët e tij të cilët I kishte paditur për mos realizim të kontratës e në mesin e tyre ishte edhe njëri që ka qenë bashkëpuntor shumë I ngushtë I Florit, Getoar Selimi. Por siç duket Flori ka vendosur ta falte shokun e tij kështuqë ata publikuan një foto që shihen sëbashku për fansat e tyre. Flori do të jetë shumë I angazhuar mesiguri edhe këtë vit ku do të sjellë padyshim këngë dhe hite të tjera të radhës.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  CindyMK    domenika    arsimdiber  Kalendari
25/11/2015
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Zaim Sejdiu
Zaim Sejdiu
26 vjeç
Tom Dice
Tom Dice
26 vjeç
R.I.P.     Përkujtojmë:
Petro Marko
Petro Marko
(1913-1991)
Isuf Luzaj
Isuf Luzaj
(1913-2000)

Votimi i Javës
   22-28 Nentor 2015

Këngëtarja Më E Mirë

  Genta Ismaili

  Dafina Zeqiri

  Elvana Gjata

  Adelina Tahiri

  Nora Istrefi

  Kaltrina Selimi

Voto