A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Ganimete Jashanica, Ganimete Mehmeti


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.3 / Votuan:  33


Ganimete Jashanica

Vendlindja: Prishtinë  
Mosha: 49 Vjeç
Ditëlindja: 05 Dhjetor 1966
Shenja e Horoskopit: Shigjetari

Ganimete Jashanica është një këngëtare e njohur. Ganimete Mehmeti-Jashanica është një yll i muzikës sonë kombëtare, që pëlqehet përherë e më shumë nga adhuruesit e muzikës së pastër shqipe.
Ka të mbaruar shkollën e mesme ekonomike në Prishtinë dhe shkollimin e lartë "Drejtimi i Sigurimeve".

Karrierën e filloi në shkollën e mesme dhe në vitin 1983 u antarësua në "SHKA Ramiz Sadiku" të Universitetit të Prishtinës. Në radio Prishtinën e atëhershme ka të inçizuara 5 këngë, të cilat janë: "Tue dalun drita", "Ganimete Terbeshi", "Moj Bardhokë", "Çou moj çikë", dhe "Ç'po i flet zemra zemrës".

Me Qamilin e Vogël te Jugotoni i Zagrebit inçizoi tri këngë. Ajo në repertorin e saj numëron dhjetra albume të këngëve meritore, që me nektarin e zërit të saj të ëmbël u ngulitën në shpirtin e artdashësve.

Ganimete Jashanica kishte një dhunti të stërvitur dhe përsosur për respektimin e skenës dhe publikut. Kjo e bënte më të kërkuar dhe më të dashur për adhuruesit, pra thjesht thënë, kishte shpirt të merituar artistik.

Këngët e saja të të gjitha motiveve kanë pasur hijeshinë e vet, mirëpo ato kombëtare i ka kënduar me dhimbje shpirtërore, ngase vetë fati ynë kombëtar ishte i dhimbshëm. Nëpër këto këngë ajo kishte mesazhe të fuqishme, mesazhe këto që tregojnë se veç artit shpirtëror, ndryshe nuk kishte si të shprehej. Ganimete Jashanica është një veprimtare e shquar kombëtare që mendja dhe zemra e saj punonte për atdheun dhe kombin. Këtë mund ta ilustrojmë me vargjet e këngës "Gjuha jonë" :

"Gjuha jonë të mos harrohet
Lutet nana Perëndisë
O Zot për hir të kombit
Jepi mend e udhë rinisë"

Mesazhi i saj vinte në kohën kur nuk ishte edhe e lehtë për mesazhe të tilla, kur atdheu lëngonte nga pushtuesi, i cili veç dhunës fizike që po përdorte mbi ne, përdorte edhe dhunën kulturore, e cila ishte më e rrezikshme se dhuna fizike.

Ajo shquhet edhe për mbrojtjen e kulturës sonë nga ndotja e barbarizmave, nga shundi dhe kiçi, nga këto antivlera që me rrënimin e institucioneve tona kulturore, që nga atëherë, edhe sot po dëmtojnë begatinë e kulturës sonë.

Ka qenë shumë e përhapur në radio e televizion, programe muzikore, në koncerte e forma tjera të organizimeve, duke lënë imazhe shumë të pëlqyera tek dëgjuesit e vet. Ka qenë e shpërblyer me çmime dhe mirënjohje, por shpërblimi i saj më i çmuar gjithnjë ka qenë dhe mbetet, publiku.

Ajo s'harron kurrë dashamirët e saj, e kjo shihet në atë se çdo vit na ofron potpuri e këngë të arta. Ganimetja është e martuar me Ismet Jashanicën dhe ka dy fëmijë, Artanin dhe Artën.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  

Kalendari
02/12/2016
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Anxhelina Hadergjonaj
Anxhelina Hadergjonaj
24 vjeç
Visar Zhiti
Visar Zhiti
64 vjeç
Ema Smajli
Ema Smajli
21 vjeç
Arita Fejzullai
Arita Fejzullai
28 vjeç
Britney Spears
Britney Spears
35 vjeç

Votimi i Javës
   27 Nentor - 3 Dhjetor 2016

Kënga Më E Bukur 2016

  Etnon Ft Genta Ismajli - Shake It

  Getinjo Ft Baby G - Monster

  Nora Istrefi - Sa T'kom Dasht

  2po2 Ft Flori - Gone Girl

  Ghetto Geasy Ft Onat - Bs

  Adelina Ft Robb Daddy - Erën E Saj

Voto