teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

GENTA ISMAJLI :: BIOGRAFIATags: Genta Ismajli, Genta, Gentiana Ismajli, Gentjana Ismajli, Genta Ismaili
149


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  1853


Genta Ismajli

Vendlindja: Gjilan
Mosha: 30 Vjeē
Ditėlindja: 12 Prill 1984
Shenja e Horoskopit: Dashi

Gentiana "Genta" Ismajli ėshtė njė kėngėtare shqiptare nga Kosova. Pak muaj pas lindjes se saj, u zhvendos me familjen nė Ēikago nė Shtetet e Bashkuara. Nė moshėn 19 vjeēare, u kthye nė Kosovė pėr tė kėnduar kengen me titull "Dridhem". Kėngė u bė njė hit i menjėhershėm dhe hapi para Gentes karrierėn e muzikės. U zhvendos nė Kosovė dhe mori pjesė nė disa konkurse muzikė, si nė Shqipėri dhe Kosovė. Vendosi tė kthehej nė Kosovė pėr disa arsye tė ndryshme private por edhe se mendonte tė hynte nė tregun e muzikės vendore. Pak kohė kur ishte kthyer nė Kosovė Genta filloi njė lidhje dashurie me muzicientin Milot Binaku tė cilėt edhe pse po kalonin shumė bukur vendosėn ti japing fund lidhjes sė tyre. Sipas saj ajo ende nuk e ka gjetur mashkullin e saj me tė cilin do ta kalonte jetėn apo tė krijonte familje dhe se ka njė kohė tė gjatė qė ajo nuk po del me ndonjė mashkull kohėve tė fundit. “Unė dėshiroj shumė qė tė kem dikė pranė, sepse tė gjithė duan tė kenė njė person special nė jetė. Por me sa kam vėrejtur, ky nuk ka qenė vit I dashurisė, pasi unė ende nuk e kam gjetur njė mashkull, nuk do dal nė rrugė dhe tė them: Hej, hajde ti kėtu. Nuk e kam gjetur dikė qė tė mė pėrshtatet“.- ėshtė shprehur kėngėtarja nė njė intervistė nė fillim tė vitit.

Genta ėshtė njė nga kėngėtaret qė gjithmonė paraqitet me plot sharm dhe energji, gjė tė cilėn po e dėshmon ēdo herė kur edhe pėr kėtė verė ka paralajmruar lansimin e 3 kėngėve tė reja me videoklipe dhe gjithashtu do tė jetė pjesė e shumė koncerteve gjatė verės sė 2014-tės. Ėshtė pėrfolur qė mbase Genta do tė jetė kėtė vit pjesė e “X Factor Albania 4“, gjė tė cilėn e kishte pouhar fituesja e kėtij edicioni Arilena Ara por miret vesh se fansat kosovarė kėshilluan qė asnjė nga kėngėtarėt kosovarė tė mos ulet pranė Pandi Laēos pas ndohisė sė fundit me ftesėn e kėngėtarit serb nė festivalin “Kėnga ime“. Pas kėsaj lė tė kuptohet se mbase kėngėtarėve nga Kosova dhe Maqedonia mund tė u bėhet problem edhe pjesėmarrja nė festivalin “Kėnga Magjike“. Por ende asgjė nuk ėshtė vendosur por, tė paktėn kėto janė gjėrat qė fliten kohėve tė fundit.

Ajo fitoi "Kėnga Magjike" 2005 me kėngėn "S'dua tjetėr",ku arriti te marre edhe cmimin e internetit me muzike nga Adrian Hila.

Ajo ne vitin 2006 fitoi poashtu edhe vendin e parė ne festivalin "Netet e klipit shqiptarė" me kengen "Pse te dua ty".

Po nė kėtė vit ajo u prezantua ne festivalin "Polifest 2006" me kėngėn "Me hare" ku arriti te ftiojė Cmimin e Publikut si dhe Cmimin e dytė.

Poashtu me kengen "Luj me mu" fito ēmimin "Videospoti me i Popullarizuar" ne "Video Festi Muzikor 2006"

Genta kėndon kryesisht kėngė komerciale pop. Lėvizjet ne skenė dhe kercimi i saj energjik jane pjesė tė imazhit tė saj. Konkurrentet e saj mė tė afėrta janė Dafina Zeqiri, Adelina Ismajli, Leonora Jakupi dhe Nora Istrefi.

Nė vitin 2008 merr pjesė sėrish nė "Video Festi Muzikor" me kėngėn "Sa ilaēe" ku arrin tė fitojė ēmimin "Video spoti mė i mirė i zhanrit Pop Folk"

Po nė kėtė vit ajo mori pjesė edhe nė "Zhurma Show Awards" me kengen "Njėherė nė vit" ku u shperblye me 2 ēmime "Best Pop & Rock Video" dhe me ēmimin "Top 10 Vip".

Ne vitin 2009 realizoi dy kenge "Bombarder" dhe "Game Over", ku kjo e fundit i eshte bere diss Dafina Zeqirin.

Po nė kėtė vit ajo fitoi Cmimin e parė nė festivalin "Celesi Muzikor".

Nuk mbaron kėtu nė vitin 2009 ajo morri pjesė edhe nė "Zhurma Show Awards" me kengen "Si panter i zi" ku arriti tė fitojė ēmimin "Best Pop Video".

Pasi u shpall fituese e dy ēmimeve tė rėndėsishme nė festivalin “Zhurma Show Awards”, Genta ka udhėtuar drejt Suedisė pėr tė regjistruar kėngėn e saj mė tė re e cila pritet tė publikohet shumė shpejt nė tregun muzikor shqiptar. “This Is My Night” ėshtė titulli i kėngės qė do ta lanēohet pėr publikun e gjerė nė ditėt e para tė muajit nėntor 2010. Genta duket shumė e kėnaqur nga ky bashkėpunim me studion suedeze dhe sipas saj kėnga e rradhės do tė kthehet shumė shpejt nė njė hit.

Genta per festat e fundvitit ka realizuar 3 kėnge "Pini Sonte", "Kur Genta Knon" dhe "Pse Ike Atė Natė".
Ajo u paraqit ne programin festiv te RTK-se me nje humor te pergatitur nga aktori i mirnjohur Fatmir Spahiu ku moren pjsė edhe Leonora Jakupi, MC Kresha dhe NRG Band.
Poashtu ajo mori pjesė edhe ne rtv 21 ne programin e pergatitur nga Naim Krasniqi se bashku me kengetre te tjere te muzikes pop dhe asaj popullore. Mori pjese ne "Dancing with the stars" dhe zuri vendin e dytė.

Po ne vitin 2011, Genta publikoi albumin e saj "Guximi", te paraprire nga kenga dhe klipi "Pa Ty".
Tashme ka nisur turi i saj i koncerteve nė shtete e qytete tė ndryshme, dhe shumė shpejt do tė jetė edhe nė Tiranė.

Albumi i ri nėn titullin Guximi ka vetėm pak javė qė ėshtė nė treg, por siē pohon dhe vetė Genta, suksesi ka qenė evident qė nė ditėt e para. Sa i pėrket jetės private, ajo ende se ka gjetur mashkullin me tė cilin kėrkon tė ndajė jetėn, tė krijojė njė familje. Kėngėtarja rrėfen se ka mė shumė se njė vit ndoshta dy qė nuk ka dalė me ndonjė mashkull. “Unė dėshiroj shumė qė tė kem dikė pranė, sepse tė gjithė duan tė kenė njė person special nė jetė. Por, mesa kam vėrejtur, ky nuk ka qenė viti i dashurisė, pasi unė ende nuk e kam gjetur njė mashkull, nuk do dal nė rrugė dhe tė them: Hej, hajde ti kėtu. Nuk e kam gjetur dikė qė tė mė pėrshtatet.”,- shprehet kengetarja.

Nė vitin 2012 ajo merr pjesė nė videofestivalin "Video Festi Muzikor 2012" me videoklipin "Guximi" ku arrinė tė rrėmbejė "Cmimin 21+".

Ndėrsa po nė kėtė vit ajo hyri nė mesin e 100 femrave mė tė bukura nė botė sipas Tc Candler duke u rradhitur nė vendin e 55-tė.

Poashtu ne vitin 2012 ajo realizoj nje bashkpunim me Dj Blunt & Real 1 ku kesaj kenge ia realizuan edhe videoklipin i cili u mirprit shum mir nga publiku.Kenga titullohej "Ole ole" dhe videoklipi i kesaj kenge u xhirua nga produksioni "Pulla"

Nė vitin 2013 Genta Ismajli sjell njė baladė tė mrekullueshme "E kam provuar", tė punuar nga Arsim Bunjaku dhe me orkestrim tė Virusit.Kėtė kėngė do ta shoqėronte edhe njė videoklip i mrekullueshėm nga produksioni "EMF Creative"

Genta Ismajli eshte kengetarja e pare shqiptare qe arrin mbi 500.000 fansa ne Facebook,duke u bere keshtu kengetarja me e pelqyer ne rrjetet sociale.

Kenga "GUXIMI" ishte nje hit vertet i madhe i vitit 2011,ku Genta me kete kenge u rendit e 3 ne nje nga Top Listat Gjermane ku e cilesuan si shume energjike dhe me karakter te forte.

Viti 2013 do ta gjente Gentėn nė njė nga ulėset e njė paneli, duke qenė kėshtu pjesė e njė jurie tė spektaklit pėr fėmijė "Gjeniu i vogėl", ku pėrveq Gentės nė panel do tė ishin edhe erma tė tjerė si: Pirro Ēako, Vikena Kamenica dhe Adi Hila. Por nuk mbaron kėtu sepse gjatė verės sė vitit 2013 Genta do tė lanēonte kėngėn e saj mė tė re "Si ty nuk ka", njė kėngė me produksion tė Adrian Hilės dhe njė videoklip tė xhiruar nga "Urban Graphics".

Ne vitin 2014, Genta publikon nje super-bashkepunim me Ardian Bujupin dhe Dj Dalool me titullin "Feel".


PASAPORTA:
April 12, 1985
Gjatėsia: 1.75m
Pesha: 65kg
Ngjyra e syve: E Gjelbėrt
Ngjyra e flokėve: e kaftė
Ushqimi i preferuar: Ushqimi
Italian dhe Shqipėtar
Kėngėtarja e preferuar:Alicia Keys
Pija e preferuar:Caffe
Ngjyra e preferuar:Vjollce
Talenti sekret: Aktrimi
Sporti i preferuar: Volejbolli
Sportisti i preferuar: Ronaldo
Hobi: Vallezimi
Stili i veshjes: Gjatė ditės
sportiv ndėrsa mbrėmjeve Elegante


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Behar    QAMILE    Laaddaa    Erinna    Annonim    arbigennta    endrita    stafi    TimI12  PJESEMARRJA NE FESTIVALEAUTOR I KENGEVE
GENTA ISMAJLI :: NEWS
GENTA ISMAJLI :: KOMENTEKalendari
30/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Shkumbin Kryeziu
Shkumbin Kryeziu
49 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Tish Dajia
Tish Dajia
(1926-2004)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra