teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

GJERGJ LEKA :: NEWS


Gjergj Leka: Une Dhe Dorina


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  1

[09-05-2012]
Njė marrėdhėnie aspak e zakontė babė e bijė. Vėshtirėsitė e fillimviteve '90-tė, ndarja nga e bija kur ishte ende e vogėl, ribashkimi dhe koha e bashkėpunimit. Rrėfim pėr njė histori tė veēantė familjare nga Gjergj dhe Dorina Leka.


Vetėm dy porosi i ka dhėnė Gjergj Leka tė bijės kur shkeli pragun e adoleshencės: tė mos provonte kurrė motorin dhe cigaren. Pjesėn tjetėr tė rolit prej babai nė jetėn e saj zgjodhi ta bėnte nė heshtje, pak i fshehur nė hije, duke i dhėnė njė liri tė kontrolluar sipas mėnyrės sė tij. Dorina ia ndoqi tė dyja kėto porosi. Edhe tani qė i ka mbushur tė 26 vjetėt, kur ka bėrė shumė zgjedhje tė rėndėsishme nė jetė, ėshtė e pavarur dhe ndan jetėn me dikė, nuk ka kuriozitet as pėr njėrėn dhe as pėr tjetrėn. Madje e shpreh hapur se ėshtė kundėr ēmendurive qė mund tė rrezikojnė jetėn dhe sidomos atyre qė tymosin ose janė tė dhėnė e tė varur pas narkotikėve. E thotė kėtė shumė shpesh edhe kur pėrballė saj qėndron Gjergji, i cili e adhuron fshehurazi me sy, duke shuar njėrėn pas tjetrės cigaret e paketės qė mban mbi tavolinė. Por ndėrsa i ati ia ka lejuar vetes kėtė ndėrhyrje, Dorina nuk provon t'i ngrihet kundėr, siē zakonisht bėjnė fėmijėt pėrballė prindėrve nė raste tė ngjashme, pėr t'i thėnė se edhe pėr tė ėshtė koha tė heqė dorė nga kėto vese qė dikur ai i pėrbetohej tė mos i provonte kurrė. Gjergj dhe Dorina Leka funksionojnė kėshtu.

Babė e bijė, njėri kantautor i njohur shqiptar, i vendosur prej gjashtė vitesh nė Tiranė, dhe tjetra nė fillimet e karrierės sė saj nė Itali, pas njė spektakli talentesh qė i dha famė, e cila mbėrriti deri nė Shqipėri diēka mė pak se dy vjet tė shkuara, kanė njė marrėdhėnie shumė mė tė veēantė sesa kushdo mund ta mendojė. Ngjajnė si dy pika uji sa i takon karakterit: rebelė, tė talentuar, tė dashuruar pas pavarėsisė sė tyre nė tė gjitha kuptimet, krenarė e kokėfortė. Ama janė krejt tė ndryshėm pėr nga mėnyra sesi jeta i ka rrjedhur secilit. Gjergji mban mbi supe vite tė tėra kaluar nėpėr vende tė ndryshme tė botės, divorce, histori personale qė jo rrallė i kanė ndikuar edhe nė karrierė. Ndėrsa Dorina i pėrket njė tjetėr bote. Ka pasur fatin tė rritet nga gjyshėr qė i kanė dhėnė gjithēka qė prindėrit nuk ia plotėsonin dot nė trazirat e fillmviteve '90-tė, i gėzohet njė ambjenti pune qė as nuk i afrohet atij nė tė cilat Gjergji ka punuar dhe vazhdon tė punojė, ka shumė miq kolegė, shumė koncerte dhe ambicje pėr tė bėrė pėrpara nė vendin ku ėshtė rritur. Ndodh tė zihen keq me njėri-tjetrin kur janė nė studio dhe diskutojnė pėr muzikė dhe zgjedhje artistike dhe deri mė sot nuk ka bėrė vaki qė ndonjėri t'i hapė rrugė tjetrit. Sherri shuhet vetėm tė nesėrmen kur tė dy i thonė mirėmėngjes njėri tjetrit me njė pėrqafim duke pranuar pa fjalė nė fund se secili do tė bėjė siē e gjykon mė mirė. Ose siē ia thotė koka. Kėshtu ka qenė gjithmonė dhe gjasat janė qė rregullat e pashkrura mes tyre tė mos ndryshojnė kurrė. Mbase pikėrisht kėtu qėndron edhe sekreti i harmonisė sė lidhjes mes tyre. "Jemi tė lidhur mė shumė se sa zakonisht njė baba ėshtė i lidhur me vajzėn e tij", thotė Gjergj Leka. "Mund tė jesh fizikisht afėr fėmijės tėnd, ta shohėsh duke u rritur, por nuk je pranė saj. Nė rastin tonė gjėrat kanė rrjedhur ndryshe dhe jam i bindur se kjo gjė na ka ndihmuar tė kemi kėtė lidhje".

Ndėrsa Dorina shton se ajo e tyrja ėshtė e mesmja e artė qė e dėshiron gjithėkush: ajo marrėdhėnia mes mikut dhe babait artist, nė tė cilėn nuk ka rregulla. "Rregullat i sajojmė nė moment", thotė ajo, "unė dhe ai. Natyrisht qė edhe duhemi shumė". Nxiton tė shtojė se tek e fundit karriera e saj duhet t'i jetė mirėnjohėse pikėrisht tė atit. Dhe jo vetėm prej geneve qė duket se ka trashėguar prej tij dhe qė i kanė dhėnė talentin. Karriera e Dorinės ka nisur falė guximit tė Gjergjit, i cili e ka ngjitur nė skenė kur nuk i kishte mė shumė se 11 vjeēe, i ka dhėnė njė mikrofon nė dorė dhe e ka lėnė tė lirė tė kėndonte. Pak kohė mė vonė i dha njė shtysė guximi tė shfaqej edhe nė Premio della Tv Italiana dhe qė nga ajo kohė Dorina veēse ka shkėlqyer. "Karriera ime nisi falė tij, pra jam edhe shumė e ndikuar prej babait tim".

Megjithatė, sado shumė koncerte qė numėron nė Itali, emri i Dorina Lekės nė Shqipėri mbėrriti vetėm nė shtatorin e 2010 kur u pėrzgjodh si njė nga konkurentet e "X Factor Italia". U prezantua si vajza qė "vinte nga Trieste, por qė ishte shqiptare", u pėrzgjodh si njė nga mė tė talentuarat e atij viti dhe arriti deri nė finale. Ndėrkohė qė mediat shqiptare shkruanin kėtej detit, Dorina konkuronte pėr mė tė mirėn, por edhe bluante plane tė tjera nė kokė. "Kjo eksperiencė me ka ndihmuar tė kuptoj se ēfarė dua dhe ēfarė nuk dua nė rrugėtimin tim artistik", thotė ajo. Kuptoi se mė shumė se asgjė donte muzikėn. Mėsimet qė dikur gjyshja e saj i jepte nė piano, studimet mė vonė nė Konservatorin Klasik tė Triestes gjithashtu e kishin bėrė punėn e tyre, por Dorina mė shumė se asgjė i pėlqen rroku dhe ėshtė njė rrokere shumė e mirė. Njė rrokere kokėfortė ama. Sepse pas "X Factor" i propozuan tė kishte edhe njė menaxher tė sajin, i cili do ta ndihmonte pėr mė vonė, por bija e Gjergjit nuk pranoi. "Kush mė mirė se unė mund tė mė menaxhojė"! I ka hyrė punės e vetme dhe si e tillė po i jep dorėn e fundit edhe albumit tė parė qė do tė publikojė se shpejti. Kėto ditė i ka tė ngarkuara me orare tė zgjatura nė studio prej nga pritet tė dalin 11 kėngė, ndėr tė cilat vetėm njė nuk ėshtė kompozim i Dorinės. "I kam shkruar vetė tė tjerat", thotė ajo. "Bashkė me bashkėpunėtorin tim Valter Soma kemi derdhur shumė energji. Ka qenė shumė e vėshtirė dhe e gjithė kjo pėr mua ėshtė njė emocion shumė i fortė". Ndoshta albumin e saj do ta importojė edhe nė Tiranė sepse pas mbrėmjes sė tre javėve me parė, kur kėndoi si e ftuar nderi nė skenėn e "X Factor Albania" ka kuptuar se edhe kėtu, nė vendin e origjinės, ka plot pėr tė bėrė. "Ishte njė eksperiencė shumė e bukur ajo nė Tiranė", thotė Dorina. "Ishte bukur tė kėndoja njė kėngė shqip nė tokėn ku kam lindur".

Atė mbrėmje, ndryshe nga dy vite mė parė kur nuk ishte e ftuar por konkurente nė "X Factor" e ka ndjekur edhe Gjergji, i cili ėshtė bindur pėrfundimisht se njė muzikante si Dorina, e cila pėrcolli emocion tė fortė me kėngėn e Vaēe Zelės, i duhet skenės shqiptare. Vetėm se jo duke u vendosur pėrgjithmonė kėtu. Meraku i babait ngre sėrish, pa dashje, krye dhe kur kantautori analizon atė ēfarė e bija ka nė Itali dhe e krahason me ambjentin artistik qė ekziston nė Tiranė, bėhet kategorik: "po tė ngulja kėmbė qė ajo tė vinte kėtu, do ta shkatėrroja".

E ka bindje edhe pse Dorina ėshtė lloji i fėmijės qė ka vuajtur nė jetė. Sapo kishte lindur kur Gjergji dhe ish bashkėshortja e tij Eda ikėn nė Itali. Dy emigrantė dhe njė fėmijė i vogėl i patėn mė shumė se tė vėshtira muajt e fillimit, pavarėsisht se Gjergji nga ana e sė tė atit origjinėn e ka italiane. "Ajo ka provuar nė kuptimin e plotė tė fjalės atė qė quhet gaveta", thotė ai, ndėrsa kujton Milanon e madhe dhe tė vėshtirė ku zor tė gjeje punė dhe ku me fitimet e pakėta tė ditės, familja mblidhej nė njė hotel tė lirė, nga ata qė mund ta pėrballonin, dhe shtroheshin pėrballė darkės sė varfėr: dy konserva peshku pėr tre veta. Ishte viti 1991, dy vjet pasi kantautori kishte provuar bujshėm arratisjen, dhe kur guximi i ēmendur e kishte bindur tė merrte tė bijėn, vetėm 2 vjeēe e gjysmė, dhe tė ikte. Pas tij shkoi edhe Eda dhe vetėm pak kohė mė vonė e gjithѱ familja. Kjo do tė thoshte njė shans nga ata qė jo shumė shqiptarė mund t'i gėzoheshin. Eda u largua asokohe nė Greqi dhe ndoqi rrjedhėn e fatit tė vet, ndėrsa Gjergji vendosi qė mė mirė se t'i jepte njė jetė tė vėshtirė tė bijės, fati i sė cilės nuk mund tė parashikohej, ishte t'ia besonte prindėrve tė tij, tė cilėt ndėrkohė u vendosėn nė Trieste, vendin e origjinės sė babit tė tij, Kostandinit. Kėshtu ndodhi. Pa i mbushur ende tre vjeē Dorina u nda nga i ati pėr t'u rritur nga dy gjyshėr pėr tė cilėt thotė se "Nuk kanė lejuar kurrė tė mė mungonte gjė". Ndėrkohė qė Gjergji iku nė Rusi, brodhi nėpėr vende tė ndryshme, u martua dhe divorcua edhe njė herė tjetėr, jetoi histori tė ndryshme dhe ngriti karrierėn e shpėrndarė nė disa vende, Dorina, kur u rrit dhe filloi tė kuptonte, e pranoi pa kushte natyrėn dhe jetėn endacake tė tė atit. "Fundja kėshtu jam edhe unė", shton ajo. Nė ato fillime ndodhte tė shiheshin rrallė dhe Gjergji nuk ka qenė i pranishėm nė kohėn kur Dorina merrte mėsime pianoje nga gjyshja e saj, shijonte ambjentin artistik ngado shkonte dhe u bind tė ndiqte studimet e larta nė Konservatorin Klasik tė Triestes. Por ishte i qetė sepse Dorinėn e kishte lėnė nė duar tė sigurta, shumė mė tė sigurta sesa tė vetė atij.

"Sigurisht me kalimin e viteve gjėrat filluan tė ndryshonin", thotė Gjergji. "Takoheshim kur Dorina kishte koncerte, por nuk pranonte tė bėnte gjėrat qė i thoja unė. I kompozonte vetė kėngėt e veta, kishte mundėsi tė fitonte shumė para nga ftesat qė i bėheshin nėpėr Itali, por kurrė nuk u dha pas tyre. Preferonte tė zgjidhte ato vende qė ajo pėlqente, ato bashkėpunime qė e bindnin dhe sot e gjithė ditėn ndjek me fanatizėm parimet e veta. E adhuroj pėr kėtė". E adhuron edhe sepse tek Dorina sheh diēka qė jo ēdo artist ka fatin ta ketė: zotėrimin e skenės. Shpesh ka njohur artistė shumė tė talentuar por qė nuk i pėrballojnė dot emocionet, mbyten prej tyre, ndėrsa e bija sado tė fortė tė ketė dridhjen e trupit para se tė dalė nė skenė, nuk e tradhėton kurrė veten. "Kjo ėshtė e lindur, skenėn ose mundesh ose nuk mundesh ta zotėrosh", shton me krenarinė e babait. Tanimė pėr ata tė dy ka kaluar edhe koha e porosive, Gjergji ka hequr dorė nga tentativa pėr t'i mėsuar diēka tė bijės. Marrėdhėnia e tyre mė shumė se babė e bijė ėshtė ajo e dy shokėve tė mirė, vetėm se ndėr ta, ndryshe nga sa mund tė ndodhė zakonisht, ėshtė Gjergji tanimė ai qė e dėgjon mė shumė fjalėn e sė bijės. Mbushet me frymė para se tė fillojė tregimin pėr ambjentin artistik ku jeton vajza e tij; krenohet kur kujton se sa shumė e duan kolegėt e saj nė Itali (ndryshe nga ata shqiptarė qė zakonisht marrėdhėniet ndėr kolegė i kanė thjesht rivalitet); se sa pak urrejtje ka mes tyre; se sa qetė dhe drejt rrjedh karriera artistike e sė bijės, pėr tė cilėn nuk merakoset se ndokush mund t'i hyjė nė hak. "Ambjenti ku punon i mėson ēdo ditė gjėra tė reja. Dorina ėshtė shumė mė me fat se unė. Mua jeta private mė ka ndikuar nė profesion, asaj, pėr fat, jo", thotė Gjergj Leka. Kjo edhe sepse jeta private e Dorinės ka rrjedhur krejt ndryshe nga ajo e babait tė saj. "Jeta ime nė Itali ėshtė jetė reale me tė gjitha problemet dhe preokupimet qė ēdo italian po kalon nė kėtė periudhė", thotė Dorina.Tanimė ajo ėshtė njė 26 vjeēare e pavarur, ka shtėpinė e saj qė e ndan prej kohėsh me njė djalė, i cili gjithashtu e ndjek me tė njėjtin adhurim. Kanė ardhur tė dy bashkė nė Shqipėri dhe Gjergji e Dorina janė argėtuar shumė me reagimet e tij rrugėve tė Bllokut, ēudinė e shprehur pėrballė tavolinave tė mbushura plot nė ēdo orė tė ditės dhe tė natės, por edhe kėnaqėsinė e vizitave nė Dajt, studion e Gjergjit dhe argėtimeve nė kryeqytet. Shumė orė i kanė kaluar edhe nė "Qendrėn Ndėrkombėtare tė Spektaklit" qė Gjergji e ka ngritur pak vite mė parė dhe qė ėshtė impenjimi dhe ambicja kryesore e tij kėto kohė. Gjatė kėtyre ditėve kanė vendosur qė shumė shpejt t'i futen punės edhe pėr njė duet, Gjergji dhe Dorina. Do tė kishin dashur qė kjo kėngė tė ishte pjesė e albumit tė parė tė Dorinės, por tanimė nuk ka kohė pėr ta pėrfunduar, kėshtu qė do ta realizojnė qetėsisht pėrgjatė kėtyre muajve. Pėrballė premtimit tė Dorinės se kėtej e tutje nuk do tė mungojė edhe nė Tiranė ėshtė edhe vendimi i Gjergjit qė t'i japė njė dorė tė bijės tė kėndojė edhe nė skenat shqiptare. "E njoh pak jetėn artistike shqiptare, por shpresoj ta rregulloj kėtė nė tė ardhmen", thotė Dorina, e cila e ka hedhur hapin e parė tre javė tė shkuara nė "X Factor Albania". Me gjithė adhurimin qė nuk e fsheh dot, do ta ndjekė, si gjithmonė nė hije, edhe Gjergji, i cili nuk ka mė merak pėr vajzėn e tij. Do tė jetė aty kur ajo tė ketė nevojė dhe siē i ndodh shpesh, edhe do t'i bindet kur tė debatojnė pėr diēka. "Jam i qetė tashmė dhe shumė krenar pėr time bijė", thotė kantautori. "Nuk ndihem borxhli ndaj saj pėr vitet e kaluara larg meje sepse e di dhe jam i bindur se po tė kisha pasur mundėsi do tė kisha qenė njė baba shumė i mirė pėr tė. Ka qenė fat i madh qė Dorina nuk u rrit kėtu dhe ishte pjesė e njė familje qė i ka qėndruar gjithmonė afėr". Dhe meqė tanimė ajo ėshtė njė artiste e zonja, ka ardhur koha tė njihet edhe me vendin e origjinės.

Dega italiane e Lekajve

Fati i Dorinės ka qenė se ka pasur dy gjyshėr tė cilėt nė vitin 1991 i dhanė fund kalvarit tė pėrndjekjeve nė Shqipėri dhe u vendosėn nė Trieste, vendin e lindjes sė gjyshes sė Gjergj Lekės, Jolanda Argentin. Ajo u njoh me bashkėshortin e saj, Minella Leka, tregtar dhe u martuan e krijuan familje nė Trieste. Por kur nė Shqipėri u vendos mbretėria e Zogut, dhe kur babai i Gjergjit ishte nėntė vjeē, familja Leka vendosi tė vinte dhe tė vendosej nė Durrės. Nėse Italia ofronte pėr ta ditė tė vėshtira dhe luftė pėr mbijetesė, Durrėsi pėr familjen e tregtarit, porti i madh i tij, premtonte jetė tė bereqetshme. Dhe ashtu ndodhi. Paraardhėsit e Dorinės, babai i Gjergjit, Kostandini dhe prindėrit e tij jetuan tė lumtur nė Shqipėri deri nė vitin 1944 kur u vendos regjimi komunist, i cili familje tė tilla nuk i pati kurrė me sy tė mirė. Prej asaj kohe nisi jeta e vėshtirė e Lekajve, tė cilėt njihen nė Durrės pėr pėrndjekjen, dėnimet dhe internimet e shumta. Fat mė pak tė mbrapshtė pati familja e Gjergjit, biografia e tė cilit u rregullua disi pas martesės sė Kostandinit me njė nga pinjollet e Jorganxhinjve nga Korēa. Megjithatė edhe kėta u larguan nė vitin 1991 dhe sot jetojnė nė Trieste.
 (Alida Cenaj Revista Klan)

Kalendari
28/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Ismail Kadare
Ismail Kadare
79 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra