teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

HAXHI MAQELLARA :: NEWS


Haxhi Maqellara, Njė Jetė E Tėrė Me Kėngėn Popullore Shqiptare


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  4

[17-12-2013]
“Jam njė njeri i lumtur, sepse kėndoj atė qė e dua – kėngėn me taban dhe tė pastėr popullore shqiptare”, thotė kėngėtari i njohur dibran nė Shtetet e Bashkuara

STATEN ISLAND NYC : Haxhi Maqellara, ėshtė kėngėtari dibran nė Shetet e Bashkuara tė Amerikės, qė ka kėnduar mė shumė se 40 vjet – vetėm kėngėn folklorike dhe popullore atė qė si thotė ai tė pastėr dhe me taban shqiptare. Haxhiu, ėshtė kėngėtari qė ka marrė deri tani, dhjetėra ēmime dhe mirėnjohje nga Kosova, Dibra e Madhe, Peshkopia, Tirana dhe shqiptarėt e Amerikės.
Haxhi Maqellara, pak kohė mė parė u kthye nga vendlindja, ku vizita kėsaj rradhe thotė ai ishte e ngrakuar me emocione tė papėrshkruara. Mbasi, nuk ishte thjesht ēmallja me Dibrėn dhe Tiranėn, shprehet ai, por edhe supriza qė mė bėnė Tirana dhe dibranėt.
“Natyrishtė, kėtė nuk mundet ta fsheh”, thotė ai, nė njė mbasdite nė shtėpinė e tij, nė Staten Island “ishullin e dibranėve” nė Nju Jork duke shtuar se: “Muajin e kaluar pėrjetova kėnaqėsinė mė tė madhe nė karrierėn time artistike 40 vjeēare, si kėngėtar dhe si kompozitor. Para disa muajve, ishte Bashkia e Tiranės me kryetar zotin Lulėzim Basha me miratimin unanim tė Keshillit te Bashkise duke qė mė akordoi titullin “Mirėnjohje e qytetit tė Tiranės” me propozimin tė Shoqatės “Tirana” dhe tė kryetarit tė saj zotit Arben Tafaj, tė cilin e falenderoj jashtė mase.
Se kisha pritur kurrė tregon Maqellara, qė urimet tė “rridhnin lumė’, tė mė vinin nga tė gjitha anėt, prej nga Tirana, Kosova, Peshkopia, Dibra e Madhe dhe diaspora – shqiptaro amerikane, bashkėkombasit e mi kėtu nė Amerikė, “Gėzimi, ishte tepėr i madh dhe i papėrceptuar, thotė ai sepse, ky titull mė vinte nė vigjilje e 60 vjetorit tė lindjes dhe tė 40 vjetorit tė aktivtetit tim artistik.”
Kėshtuqė, mezi prisja tė shkoja nė Tiranė dhe tė merrja titullin e madh – nė atė Tiranė zėmer madhe bujare dhe fisnike, e cila para 100 vjetėve na hapi dyert ne dibranėve muhaxhirė, tė cilėt ikėn dhe lanė shtėpitė e tyre, si rezultat i spastrimit tė paparė dhe barab sllavo – serb, thotė bilbili i kėngės Dibrane, Haxhi Maqellara, i emocionuar.
Tirana kryeqyteti ynė nderoi kėshtu Haxhi Maqellarėn nė 40 vjetorin e ngjitjes nė skenė, duke organizuar edhe njė mbrėmje Gala nė restorant “Berluskoni” nė Tiranė, ku morėn pjesė artistė tė elitės nga Tirana, Dibra e Madhe, Peshkopia, Kosova dhe Diaspora, shqiptarėt e Amerikės Shoqata Atdhetare Dibra, kryetari Musa Paēuku . Organizimi ishte i jshatėzakonėshėm pohon ai. Mbasi dy artistė tė dalluar, Behar Mera dhe Veli Rada i dhanė sharm spektaklit ndėrsa Mjeshtri i madh i skenės Bujar Kapexhiu ishte udhėheqėsi i kėsaj mbrėmje.
Haxhiu risjell kujtimet e tij mė tej, duke treguar se: “Nė odat Dibrane, gjithmonė ėshtė folur pėr mikėpritjen e zemėrbardhėsinė e Tiranės, pėr bujarinė dhe fisnikėrinė, qė tironasit, treguan gjatė ikjes sė dibranėve nė eksodin tragjik tė viti 1913, kur u kryen masakrat serbe mbi popullsinė e pambrojtur shqiptare. Dibranėt, tregon ai gjetėn strehė nė Tiranė, dhe kjo kurr nuk ėshtė harruar sidomos nga dibranėt kudo qė janė.
Ai rrefen se si i dėgjonte kėto biseda nga goja e mė tė moshuarave nėpėr oda nė raste dasmash a mortesh, dhe gjithmonė e kishte mėndjen tė bėnte njė kėngė pėr atė pritjen bujare. Dhe momenti erdhi, thot ai, kur autori i njohur i teksteve tė kėngėve, Jorgo Papingji dhe kompozitori Edi Balili, krijuan kėngėn prekės dhe kuptimplote “Faleminderit moj Tiranė”.
Nė vitin 1988, vetė Haxhi Maqellara e la Dibrėn, qė e deshte aq shumė, dhe i kishte dhėnė aq shumė, me kolegėt e tij me artin e tij tė bukur dhe mori rrugėn e mėrgimit pėr tu vendosur “pėrjetėsisht” nė vendin kampion tė lirisė dhe demokracisė nė botė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, vendin e ėndrrave tė tė gjithė njerėzimit dhe tė artistėve tė botės.
Ai u kthye nga SHBA, nė vendlindje mbasi kishte kėnduar gjatė viti 1987 pėr rreth 8 muaj. Atėhere, vendlindja e tij ishte nėn sundimin e Beogradit nė tė ashtuquajturėn “Jugosllavi”. Nė vitin 1988 – Haxhiu, mori rrugėn e mėrgimit , mbasi kushtet nė vėndlindje ishin ashpėrsuar ; kultura dhe arsimi kalonin ēaste tepėr tė vėshtira, ishte koha kur represioni serb po arrinte kulmin. Ishte koha kur Kosova me lėvizjet e saj mbar popullore, kishte nisur e para rrugėn e shpėrbėrjes sė “Jugosllavisė” qė nuk egzistonė mė mbsa shkėrrmoqjes sė saj.
Nė atė kohė edhe pse i ofruan prap njė vend nė skenė, Haxhi Maqellara, nuk pranoi duke u solidarizuar me popullin e vet. Si mund tė kėndonte ai nė mort? Kur qelitė ishin mbushur plot, me shqiptarė tė pafajshėm dhe askush nuk e ndjnte veten tė lirė. Nuk kėndoi, por ndėrkohė qė emri i tij ishte gjendur nė listėn e zezė tė 215 intelektulave, qė policia sekrete serbe, po merrte masat pėr t’i burgosur ata si shkatarė tė trazirave tė asaj kohe kundėr rregjimit tė Beogradit.
……Haxhi Maqellara ėshtė kėngėtari dhe kompozitori qė u ka kushtuar kėngė simboleve kombėtare dhe heroinave shqiptare. Ai ėshtė i pari kompozitor shqiptar, qė i ka kushtuar kėngė bijės shqiptare Nėna Terezes, nobelistes shqiptare , bamirses sė madhe. Por, kėngėt e tij gjithmon evokojnė patriotizėm dhe atdhedashuri nėpėrmjet notave tė shpirtit tė kėngėtarit. Ai i kėndoi Ganimete Terbeshit, Ibe Plaikuqit, Shote Galicės, Kosovės, Dibrės dhe Tiranės, i kėndoi plagės sė pashėrueshme kurbetit, por edhe nėnės shqiptare.
Ky ishte momenti qė ai e la vendlindjen dhe erdhi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė Nju Jork pėr tė bėrė realitet ėndrrat e tij.
Nė shtėpinė e tij nė ishullin e “dibranėve” Staten Island, ku ai gruaja Fatbradha tre fėmijėt nusja e djalit dhe nipi i tij jetojnė sė bashku, i morėm kėtė intervistė, mbas marrjes sė ēertifikatės “MIRENJOHJE DIBRANE” dhėnė me rastin e 28 Nėnorit, 101 vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė nga Shoqata Atdhetare Dibra”:
1378781_400622053397520_1823790764_n
AnaeMalit-Dibra209
SHAD091


Zoti Maqellara gjatė gjithė karjerės suaj keni marrė shumė ēmime, dhe ēertifikata mirėnjohje, vlerėsime tė ndryshme, por mė sė fundi ju u vlerėsuat edhe nga bashkėqytetarėt e tu – komuniteti dibran nė Amerikė. Pra, si e vlerėsoni ju kėtė ēmim nga dibranėt nė Amerikė – SHAD ?
H. Maqellara : Edhe ky ēmim si gjithė tė tjerėt, ėshtė njė mirėnjohje tė cilėn unė pas atij ēmimi qė mė dha Tirana, do ta “ruaj si syt e ballit” i themi ne shqiptarėt. Ky ėshtė njė vlerėsim nga bashkėpatriotėt e mi dibran nė Amerikė, qė unė mbas kaq vjetėsh qė jam larguar nga Dibra, ua kushtojė prindėrve tė mi, tė dashur dhe tė ndjer tė cilėt mė lindėn dhe me edukuan nė frymėn tonė kombėtare.Gjithashtu, kėtė mirėnjohje si gjithė tė tjerat, ia kushtojė edhe familjes time tė ngushtė bashkėshortes time Fatbardha, fėmijėve Burimit, Mimozės dhe Goxhes, nuses sė djalit Mirelės dhe nipit tim tė dashur Eduartid.
Tė them tė drejtėn mė pelqeu shumė sesi Shoqata Atdhetare Dibrane, mė nė fund po i trajton dhe jep atė qė mertiojnė njerėzit qė kan merita dhe kan dhėnė kontribut nė komunitetin dibran, si nė qytetin tonė edhe nė SHBA. Andaj, mendojė, qė kjo traditė tė vazhdojė, qė tė gjithė ata qė kan bėrė pėr Dibrėn dhe dibranėt, kombin shqiptarė tė marrin “Mirėnjohjen qytetare Dibrane” qė u takon.Tė nderohen nė festa tė tilla edhe dibranė tė tjerė, me qėllim qė tė nxirren nė pah vlerat e dibranėve dhe kontributi i tyre, ndėrsa tė tjerė tė nxiten pėr tė bėrė edhe mė shumė, pėr Dibrėn dhe ēėshtjen kombėtare.

Meqėnėse, jemi tek ēmimet nuk mund tė rrimė pa permendur edhe atė tė Kėshillit Bashkiak i Tiranės dhe Bashkia e Tiranės, zotit Luzim Basha, qė u ka nderuar para njė muaji me titullin “Mirėnjohje e qytetit tė Tiranės”. Si keni arritur ju tė ruani dhe kultivoni kėtė muzikė folklorike, dibrane dhe tiranase dhe si do tė ruhet mė tej kjo ?
H. Maqellara : Pyetje shumė e bukur kjo! Nga kushtet e “egra” tė emigracionit, kam qenė gjithmon i prirė tė bėjė vetėm muzikė folklorike me tabanin popullor tė asaj krahine, qė i pėrkas Dibrės por edhe Tiranės, ku dibranėt kan qenė pjesė e saj – kėtu e 100 vjet mė parė. Gjithashtu, kam punuar shumė me Grupin muzikor “Fisnikėt” nė Nju Jork, tė ruajm dhe tė kultivojmė muzikėn e pastėr dibrane, Dhe, kjo pėr vet faktin – mendojė unė se edhe muzika shqiptare nė diasporė mund tė ruhet e kultivohet nė breza tek shqiptarėt, nėpėrmjet dasmave , festave dhe gazemndeve tė ndryshme qė kemi ne shqiptarėt e Amerikės.
Pra, duke interpretuar muzikė me taban popullor, duke u ikur atyre dukurive dhe veseve tė huaja qė janė futur “kot mė kot” nė muzikėn tonė tė bukur popullore. Sepse, ajo nuk na nderon edhe si komb ne nė diasporė, por pėrkundrazi ajo na “deformon” ne si komb !.
Duke pasur parsysh se jemi nė Amerikė, vendin kampion tė demokracisė lirisė dhe tė drejtave tė njeriut, vendin e mundėsive tė mėdha, ne jemi tė perveligjuar. Kur dihet se nė vende tė tjera, emigracioni ėshtė i “egėr” si thatė ju pėr tė asmiluar lehtė. Kėtu, ėshtė shumė mė leht tė ruash dhe kultivosh kulturėn tendė, nėse dėshiron askush nuk tė pengon. Gjtihashtu, ne kemi televizione , radio dhe gazeta tė komunitetit, qė na mbajnė gjallė me frymėn kombėtare shqiptare. Duke pasur si i thonė njė “Shqipėri tė vogėl” kėtu nė Amerikė, ne shqiptarėt kemi shumė mundėsi tė ruajmė dhe kultivojmė muzikėn, kulturėn dhe traditėn shqiptare kudo.

Kur jemi nė pėrgjigjen tuaj rreth kėsaj ēfarė ju u pėrgjigjet. A mendoni se aktivitetet kulturore dhe artistike tė shqiptarėve tė Amerikės janė nė pėrputhje me numėrin kaq tė madh tė shqiptarėve qė janė nė SHBA?
H. Maqellara : Jo! nuk ėshtė aspak!, mbasi jemi aq shumė sa duhet tė kemi edhe mė shumė aktivite dhe veprimtari kulturore e artistike, shqiptare. Mė shumė koncerte e festivale, takime me artistė e kėngėtar, promovime librash e artsitėsh tė rinjė, e tė reja kėngėtarėsh, shkrimtarė , artistė dhe libra, si dhe pjesė tė tjera teatrale, filma e tė tjera e tė tejra, aktivitete e veprimtari kulturore e sportive nė komunitin shqiptarė.
Duke shkuar nė tė njėjtėn linjė me kėrkesat e disaporės shqiptare nė Amerikė, qė janė shumė tė mėdha. E them kėtė, sepse kemi rėnė si “viktimė” e biznesve, ku ēdo veprimtari dhe aktivitet apo edhe fest kombėtare, po shfrytėzohet vetėm pėr tė bėrė biznes, pa parė anėn cilėsore dhe profesionale , ruajtjen e kultivimin e kulturės dhe artit shqiptarė.
Do tė ishte mirė duke parė se kemi kaq shumė kėngėtar dhe artistė nė komunitet, mbrėmjet , dasmat, gazmendet, festivalet dhe festat kombėtare, koncertet, t’ju lihen komuniteti tė arstitėve shqiptarė, atyre qė janė profesionist dhe dijnė tė bėjnė art dhe jo njė DJ-je qė ia humb vlerat muzikės shqiptare.Ēdo mbėrmje mendoj duhet qė t’i jepet njė karakter tjetėr , ai totalisht artistik dhe kombėtar dhe jo vetėm pėr tė bėrė biznes.

Ēfarė mendimi keni pėr brezin e ri tė kėngėtarėve tė muzikės popullore nė komunitet ?
H. Maqellara : Ēdo komunitet jo vetėm ne shqiptarėt, nė diasporė bėrthamėn e tyre e kan tek tė rinjėt e tė rejat, kėngėtarėt tė cilit lindin nga komuniteti. Ata duhen tė pėrkrahen dhe mbėshteten vazhdimisht mė tė gjitha mėnyrat edhe nga ne qė jemi me eksperiencė dhe profesionist. Ti inukrajojmė dhe t’ju “hapim rrugė” atyre nėpėr koncerte, dasma, gazmende dhe festivale tė ndryshme.
Gjithmon, unė personalisht kam qenė mbėshtetės i tyre dhe kam insistuar qė nė vazhdimėsi tė zhvillojnė aktivitetin e tyre. Sepse, vetėm nė atė mėnyrė mund tė mbrrijnė dhe mund tė trashėgojnė nga brezat e vjetėr nė komunitet, atė ēka ėshtė me taban dhe e pastėr shqiptare..
Dhe jam i entusiasmuar qė kemi plotė tė rinjė e tė reja kėngėtare nė komunitet – duke u uruar atyre suksese. Njė ndėr ta ėshtė edhe nipi im – djali i vėllait Agronit, Bledar Maqellara, njė bariton i talentuar dhe me prespektivė tė madhe, pėr nė skenėn e Operas sė Nju Jorkut. Njė solist i kompletur mė tė gjitha elementet qė kėrkohen, por qė do mė shumė pėrkrahje dhe mbėshtetjen tonė tė gjithve pėr tė arritur nė majat e suksesit.

A janė “pjekur” kushtet dhe ka ardhur koha tė kemi njė festival tė muzikės popullore me kėngėtar tė komunitetit ?
H. Maqellara : Mendojė se edhe mė pėrpara kemi pasur kushte dhe kohė, por ka munguar “vullneti” i ynė i tė gjithėve pa prejashtim, pra ana finaciare. Megjithėse, kemi njė festival tė Kishės Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrės”, qė duhet lavėdėruar pėr punė qė bėnė, por kurrėsesi ai mund tė mbush atė boshėllėkun qe kemi tė bėjmė njė festival tė mirėfilltė tė kėngės e valles popullore. Ai ėshtė njė festival i kėngės sė kėnduar dhe veprave tė interpretuara, qė ruan e kultivon me mėnyrėn e vet diēka shqiptare nė diasporė. Ndėrsa, ēdo festival ka karakter tjetėr, ka atė tė pruarjes sė kėngės dhe valles sė re popullore atė burimore folklorike shqiptare.

Nė se do tė kishit njė mesazh pėr kolegėt e tu, muzikanėt dhe adhuruesit e tu – cili do tė ishte ?
H. Maqellara : Mesazhi im ėshtė pėr tė gjithė kolegėt e mi – muzikanėt kėngėtar e kompozitor, qė tė kultivojnė sa mė shumė muzikėn folklorike dhe popullore me taban shqiptar. Ndėrsa fansave tė mi u dėshirojė tė dėgjojnė sa mė shumė muzikė popullore dhe folklorike, vetėm tė pastėr shqiptare. Duke ruajtur dhe kultivuar atė ne do tė jemi mė krenar me qenė shqiptar. Se kėshtu mendojė se doti shpėtojmė edhe atij “asmilimit tė egėr tė emigracionit” dhe do tė njifemi mė shumė si komb shqiptarė kudo qė tė jemi me vlera tė mėdha qė i kemi dhe nuk duhet t’i humbim.

Mirėnjohjet mė tė fundit tė Haxhi Maqellarės
Nė mbrėmjen Gala kur mora titullin e nderit tė Tiranės, unė dua qė ti faleminderoja shokėt e miqt e mijė. Nė rradhė tė parė zotin Lulėzim Masha President i Institutit arsimor Uillson nė Tiranė, i cili ka sakrifikuar pėr dhjetė vitet e fundit, jashtėzakonisht shumė sė bashku me familjen e tij dhe shokėt e tij, pėr shoqatėn dhe unė e falemnderojė jashtė mase, dhe urojė qė perendia dhe Zoti i madh tė lėshojė bekimin ndaj tij dhe familjes sė tij.
Gjithshtu dua tė faleminderojė dy miqt e mi tė shtrejtė poetin e madh Jorgo Papaingji edhe kompozitorin Edi Balili si dhe kompozitorin Saimir Ēili sepse edhe puna e tyre, profesionale dhe e mirėfillt mė ēuan deri tek marrja e kėtij titulli tė lart.
Njėkohėsisht, dua tė faleminderojė edhe kryetarin e Shoqatės Tirana – zotin Arben Tafaj, i cili pati mirėsinė tė mė ftoj nė “Sofrėn e Tiranės 2007″, ku mė dhanė mirėnjohjen e asaj shoqate. Dhe duke dhėnė propozimin nga ana e shoqatės nė Kėshillin e Bashkisė sė Tiranės, pėr marrjen e titullit :”Mirėnjohje e Qytetit tė Tiranės”, shfrytėzojė rastin t’ju shpreh edhe njė herė atyre falemnderimet pėr kėtė mirėnjohje, qė ish Kryetari e Kėshillit tė Bashkisė sė Tiranės zotin Njazi Kosovrasti dhe tė gjithė anėtarėt qė votuan unanimisht nė marrjen e titullit.
Njė falemnderim tė veēantė ruaj nėzemrėn time dhe tė familjes time pėr Shoqatėn Atdhetare Dibra, pėr vlerėsimin qė mė bėnė nė kėtė 101 vjetor tė pavarėsisė sė Shqipėrisėme ēertifikatėn “MIRENJOHJE DIBRANE”.
Por, njė falmendierim tė posaēėm me kėtė rast rezervoi edhe pėr kryetari i Bashkisė sė Dibrės sė Madhe, magjistėr Ruzhdi Lata, ka qenė ai qė mė ka pėrkrahur dhe mbėshtetur gjithmonė, por jo vetėm mua por edhe tė gjithė artsitėt dibranė. Kėtu nė Amerikė falemnderimet e para i takojnė familjes sime tė ngushtė bashkėshortes sime Fatbardhės, dhe fėmijėve , nuses dhe nipit tim Eduartid tė cilėt mė kan pėrkrahur vazhdimisht.
Dėshirojė tė faleminderojė gjithashtu edhe njė nga bashkėpuntorėt e mi tė ngushtė kėtu nė Amerikė, artistin e madh Edi Xhani, me tė cilin kam bashkėpunuar njė kohė shumė tė gjatė dhe instrumentistėt e Grupit Fisnikėt. Si dhe Shoatėn Atdhetare “Dibra” e cila mė ka sjellur njė kėnaqėsi tė veēantė

Motivacionet
Nė nėntor 2007 Shoqata Votra Dibrane nė Dibėr tė Madhe i ka dhėnė mirėnjohjen kėngėtarit Haxhi Maqellara si solist dhe kompozitor i kėngės popullore me motivicionin: “Pėr kontributin e dhėnė dhe qė vazhdon tė japė nė intepretimin, kultivimin dhe afrimin e kėngės popullore shqiptare – veēanėrisht asaj Dibrane”.
Nė tetor 2008 Njėsia e vetadministrimit lokal Komuna Dibėr e Madhe – Kryetari i saj Agėtim Fida, nderoi zotin Haxhi Maqellara kėngėtar dhe kompozitor me rastin e 35 vjetorit tė aktivitetit tė tij artistik dhe pėr merita tė veēanta nė promovimin e vlerave tė muzikės popullore nga tė gjitha trevat shqiptare, posaēėrisht asaj Dibrane.
Kėshilli i Bashkisė sė qytetit tė Peshkopisė me vendim tė posaēėm mbėshtetur nė Ligjin pėr organizmin dhe funksionimin e Qeverisjes Vendore me nismėn e Komisionit tė Historianėve tė rrethit Dibėr dhe propozimin e Zyrės A.K.R.S. pranė Bashkisė sė Peshkopisė – Kėshilli i Bashkisė vendosi dhėnien e titullit ” Nderi i Kulturės” – pėr kėngėtarin Haxhi Maqellara me motivacionin:”Pėr kontributin tė shquar nė krijimin e interpretimin dhe ruajtjen e vlerave tė kėngės Dibrane, veēanėrisht nė Amerikė”.
Shoqata Tirana kėshilli drejtues i shoqatės Tirana, nderon me ēmimin “Mirėnjohje Tiranase” zotin Haxhi Maqellara me kėtė motivacion : ” Pėr pasqyrim nėpėrmjet kėngės tė lidhjes historike tė Dibranėve me Tiranėn”
Nė emėr tė qytetarėve tė Tiranės – Kryatari i Bashkisė sė Tiranės zoti Lulėzim Basha dhe kryetari i Kėshillit tė Bashkisė sė Tiranės zoti Njazi Kosovrasti, nderuan me kėtė ēmim me motivacionin : ” Me titullin “Mirėnjohje e lartė Tiranėse” artistin e mirėnjohur tė folklorit shqiptar, nė ruajtjen e vlerave kombėtare, integrimin kulturor tė folklorit shqiptar nė botė, si dhe pėr kultivimin e artit dhe muzikės tradicionale tė qytetit tė Tiranės” . Kam pėrvilegjin qė nė ėmėr tė qytetarėve tė Tiranės t’ju ofrojė kėtė titull dhe t’ju ofrojė tė gjitha tė drejta e patjetėrsueshme qė burojnė prej kėtij titulli.

Me rastin e 101 Vjetorit tė Pavarėsisė Sė Shqipėrisė, Shoqata Atdhetare Dibra nė Nju Jork, bashkėqytetarėt e tij nė Amerikė, nė shenjė respekti dhe nderi i dhanė mė 28 Nėntor 2013 – Ēmimin “MIRENJOHJE DIBRANE”, kėngėtarit dibran Haxhi Maqellara me motivacionin : “Kėngėtar me vlera tė mėdha kombėtare, dhe artistike, i shquar edhe si veprimtarė i dalluar i ēėshtjes kombėtare, njėri prej themeluesve tė Shoqatės Atdhetare Dibra nė SHBA.”Bilibili i kėngės Dibrane”, kėngėtari i njohur nė Shqipėri, Kosovė e mbarė trojet shqiptare, kėngėtari qė ngriti peshė Kosovėn dhe tokat shqiptare, mė kėngėt e tij patriotike !”
 (Illyriapress)

Dergoi: arsimdiberMe shume artikuj nga Haxhi Maqellara

Haxhi Maqellara
Haxhi MaqellaraKalendari
28/02/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Big Mama
Big Mama
29 vjeē
Morena Dyli
Morena Dyli
25 vjeē
Enver Petrovci
Enver Petrovci
61 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Dr. Flori
Dr. Flori
(1979-2014)
Emmy
Emmy
(1989-2011)

Votimi i Javes
   23 Shkurt - 1 Mars 2015

Cilen Kenge Preferoni?

  Ledri Vula - Elvana

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

  Noizy - Looking At You

  Unikkatil - Si Ni Vakt

  Elvana Gjata - Je Ti (Digitalb)

  Bad Sight - Dallojna

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra