teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

LEONORA JAKUPI :: BIOGRAFIATags: Leonora Jakupi, Eleonora Jakupi
45


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  239


Leonora Jakupi

Vendlindja: Skėnderaj
Mosha: 35 Vjeē
Ditėlindja: 03 Mars 1979
Shenja e Horoskopit: Peshqit

Njė ndėr kėngėtaret mė tė njohura, bukura dhe preferuara nė trojet shqiptare. Karriera e Leonorės ka filluar nė moshėn 15 vjeēare ku ka kėnduar pėr herė tė parė nė festivalin "Zėri i Drenicės". Kėnga e parė ishte "Dallėndyshe bukuroshe". Ka marr pjesė edhe nė festivale tė tjera si pėr shembull Festivali nė Radio Televizionin Shqiptar. Albumet e Leonorės pėrmbajnė muzikė tė rrymave tė ndryshme. Albumet e fundit pėrmbajnė kėngė pop tė inspiruar nga muzika turke.Ndėr kėnget mė tė njohura dhe tė dashura tė Leonorės ėshtė ”A vritet pafajėsia”. Kjo kėngė doli gjatė luftės sė Kosovės dhe ka pėr temė luftėn dhe gjenocidin serb ndaj shqiptarėve. Leonora ja dedikoj kėtė kėngė babait tė saj qė ishte pjesėtar i UĒK dhe vdiq gjatė luftės. Pas luftės Leonora u shpėrngul nga Skenderaj dhe u vendos nė Prishtinė, ku edhe banon sot me nėnėn, motrėn dhe vėllanė.Nė vitin 2002 Leonora u rrah nga kolegeja e saj Adelina Ismajli. Leonora e denoncoi nė polici Adelinėn, por prokuroria vendosi qė ta hedh poshtė ēėshtjen. Konflikti fizik mes Leonorės dhe Adelinės edhe u politizua; gazeta "Epoka e Re", e afėrt me PDK, vendosi qė ti besonte versionit tė Leonorės pėr atė se ēka kishte ndodhur, ndėrsa gazeta "Bota Sot", e afėrt me LDK bėri vendim tė kundėrt, i besoi versionit tė Adelina Ismajlit.Nė programin ”Pėrrall me tupan” nė Radio Televizionin e Kosovės mė datėn 01. shkurt 2007 Leonora Jakupi deklaroi se do tė mund tė pajtohej me Adelina Ismajlin, vetėm nėse ajo i kėrkon Leonorės falje publikisht.Disa herė nė intervista ėshtė ankuar se Ministria pėr Kulturė e Kosovės po bėn pak pėr mbrojtėn e tė drejtave autoriale tė kėngėtarėve nga Kosova, dhe luftimin e piraterisė. Ka marr pjesė disa herė nė koncerte humanitare/ bamirėse, si nė koncertin pėr grumbullimin e mjeteve financiare pėr lirimin e Fatmir Limaj.

Ne vitin 2010 Leonora Jakupi ne video fest fitoi qmimin staylingu me i mir,ajo kėtė qmim ia dedikoi stilistit njėkohsisht shokut te saj Valdrin Sahitit.
Leonora ne vitin 2010 realizoi klipin e kėngės `I Harruar`.
Poashtu ajo mori pjese edhe ne programin festiv te RTK-se me nje humor te pergatitur nga aktori Fatmir Spahiu ku moren pjese edhe kengetaret si MC Kresha,Genta Ismajli dhe NRG Band.

Leonora qe ne fillim te vitit 2011 del me nje kenge tjeter `Koha s`na fal` te ciles i beri edhe nje klip te punuar na Image production dhe si zakonisht per veshjen e Leonores u perkujdes Valdrin Sahiti ndersa per grimin Sellma.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  leonitaaa    Laaddaa  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

LEONORA JAKUPI :: NEWS
LEONORA JAKUPI :: KOMENTEKalendari
18/12/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Labi
Labi
35 vjeē
Christina Aguilera
Christina Aguilera
34 vjeē

Votimi i Javes
   15-21 Dhjetor 2014

Hiti i Veres 2014?

  Genta, Ardian & Dalool - Feel

  Dafina Zeqiri & Ledri - Got Ur Back

  Tingulli 3nt - Jasha

  Enca - Ata Nuk E Din

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra