teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version


Poezi Shqip nga Faik Konica

Dergo nje foto me te mire

Vendlindja: Konicė     Lindi me: 15-03-1875  
  Vdiq me: 15-12-1942  


Faik Konica mori mėsimet e para nė Konicė dhe i vioj pėr pakė kohė tė jezuitėt nė Veri, nė Shkodėr. Mė pas u shkollua nė shkollat franceze nė Lidje,nė Stamboll.Nė Dizhon dhe nė Paris ndoqi studimet pėr filozofi. Ai fitoi disa konkurse, duke u nderuar me cmime pėr aftėsit e tij intelektuale jo tė zakonshme. Mė 1812 u diplomua pėr letėrsi nė Universitetin e Harvardit tė SHBA. Ai mėsoi gjithnjė dhe thoshte vetė se ishte njė student i perjetshėm. Konica mbahet si njė nga njerzit mė tė ditur nė kulturėn shqiptare tė kėtij shekulli.Rruga e tij shkollore e jetės tregon se ai e njohu Shqipėrinė nga Jugu nė Veri dhe shkoi gjithnjė prej Lindjės nė Pėrėndim. Kjo ėshtė rruga e tij e zhvillimit kulturor.
Konica ka zhvilluar veprimtari tė jashtėzakonshme kulturore e atdhetare me botimin e revistave "Albania e Trumpeta e Krujės" me themelimin e shoqėris VATRA dhe me redaktimin e gazetės "Diellit" nė Amerikė. Mirpo, vlera mė madhe e punės sė tij ėshtė bindja se kombi nuk ndėrrohet pa vetėdijėn pėr identitetin e tij. Prandaj bėri perpjekje tė mėdha pėr krijimin e alfabetit tė pėrbashkėt , pėr krijimin e normės sė gjuhės sė pėrbashkėt tė shkrimit dhe kundėrshtimin e kulturave tė mbyllura krahinore si nė nivel tė krijimtaris ashtu edhe nė nivel tė propagandės kombėtare. Konica mori pjesė dhe nė jetėn politike shqiptare: u zgjodh kryetar nė Kongresin e Trieshtės(1913), ku kundėrshtoi copėtimin e Shqipėrisė; ishte anėtar i Qevėris sė Vidit dhe u emertua ambasador i shqipėris nė SHBA deri nė vdekje. I pa sherrin politikės si shum shkrimtarė shqiptarė. Ai vet mendonte se s'duhėt tė hidhėrohet njeriu kur humbė njė lojė politike(pėr Nolin). Por e pėsoi dhe vetė , veprimtaria e tij politike dhe letrare u keq interpretua nga regjimi komunist. Faik konica ėshtė themeluesi i modelit kulturor kritik tė letėrsisė shqipe, themelues i kritikės letrare, si dhe nismėtarė i prozės moderne shqipe. Gjykimi i tij kritik pėr veprat e kohės mbetet i pazėvendėsueshėm dhe sot. Konica krioi njė stil tė ri nė letrat shqipe. Shumė kritikė e kan cilėsuar si krijuesin e prozės shqiptare, ndėrsa Noli e pranon si mėsuėsin e tij nė stil e nė gjuhė. Ai ishtė i veqantė nė tė gjitha fushat e veprimtarisė, ndėrsa vlera tė pamohueshme tė tij, mbetėn veprat:" Njė ambasadė e Zulluve nė Paris "(1922), " Dr. Gjilpėra (1824). " Shqipėria si m'u duk "(1928), si dhe esetė pėr Shqipėrinė. Kishtė stil tė veqantė dhe ishtė mjeshtėr i formave tė shkurtra letrare. MJESHTRIN I FJALES SHQIPE,tė cilin shum autor tė huaj e vlersuan lartė, -si Studenti mė i aftė i asaj kohe (dhe mbante kontakte me Molier). Vdiq me 15 dhjetor tė vitit 1942.

» Dergo Korrigjime »


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.7 / Votuan:  17


Poezi:

» Dergo Nje Poezi »


FAIK KONICA :: KOMENTE

Kalendari
31/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Helena Paparizou
Helena Paparizou
33 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra