teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile VersionNaim Frashėri - Fjalet E Qiririt


Naim Frashėri
Nė mes tuaj kam qėndruar
e jam duke pėrvėluar,
qė t'u ap pakėzė dritė,
natėnė t'ua bėnj ditė.


do tė tretem, tė kullohem,
tė digjem, tė pėrvėlohem,
qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
njėri-tjatėrin tė njihni.


pėr ju do tė rri tė tretem,
asnjė ēikė tė mos mbetem,
tė digjem e tė qanj me lot,
se dėshirėn s'e duronj dot.


unė zjarrit nuk i druhem
dhe kurrė s'dua tė shuhem,
po tė digjem me dėshirė,
sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.


kur mė shihni se jam tretur,
mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall' e jam ndė jetė
jam nė dritėt tė vėrtetė,


unė jam nė shpirtin tuaj,
mos mė kini pėr tė huaj,
m'ėshtė falurė durimi,
andaj po digjem si trimi,


se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
tė mos mbeti n'errėsirė.
jakėni rreth meje rrini,
flisni, qeshni, hani, pini,


nė shpirt kam dashurinė,
pa digjem pėr njerėzinė,
lemėni tė pėrvėlohem,
nukė dua mė tė ftohem,


dua ta djek trupn' e kretė
pėr atė zotn' e vėrtetė.
me zjarr ta djek mushkėrinė
e tė tretem pėr njerinė,


bashkė me gėzimt tė tija
tė vete te perėndia.
unė dua njerėzinė,
mirėsin' e urtėsinė.


nė bėhi shokė me mua,
nė mė doni si u dua,
njėri-tjetėrin nė doni,
tė paudhė mos punoni.


o zėmėra fluturake,
qasju pakė kėsaj flake!
mase krahėt t'i pėrvėlon,
po dhe shpirtin ta shėnjtėron.


unė duke pėrvėluar,
njerėzit i kam ndrituar.
kam qėnė mik me njerinė,
andaj i di e mė dinė.


gjithė tuajt' i kam parė,
mėm' e at' e fis e farė,
si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
qė rrininė mė kėtė vėnt.


edhe sot nėr ju ata shoh,
se shpirtin e tyre ua njoh,
dhe unė si ju jam ndruar
e jam pėrzjer' e ndryshuar,


pa jam bėrė shumė herė
zjar e uj' e balt' e erė.
jam njė shkėndijė pej qielli
dhe njė drudhėzė pej dielli.


edhe ndėr qiej fluturonj,
edhe brėnda nė det qėndronj,
shumė herė fle nė baltė,
diku ndodhem dhe nė mjaltė


bėnem qėngj e kec i pirė,
lul' e bar e gjeth i mbirė.
dua shumė fjalė t'u them,
po trėmbem mos i bėnj ujem.
e ku shkruhenė nė kartė
fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?

Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  101

Kalendari
27/02/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Anonimos
Anonimos
27 vjeē
Bobby Valentino
Bobby Valentino
35 vjeē

Votimi i Javes
   23 Shkurt - 1 Mars 2015

Cilen Kenge Preferoni?

  Ledri Vula - Elvana

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

  Noizy - Looking At You

  Unikkatil - Si Ni Vakt

  Elvana Gjata - Je Ti (Digitalb)

  Bad Sight - Dallojna

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra