teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

MALėSORI :: BIOGRAFIATags: Malesori, Malsori, Malesor Prenkocaj
1


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  19


Malėsori

Vendlindja: Podgoricė
Mosha: 37 Vjeē
Ditėlindja: 17 Korrik 1977
Shenja e Horoskopit: Gaforrja

Malesori ėshtė njė kėngėtar i njohur shqiptar nga Triesh, nė Malesija, Mali i Zi, ku ai jetoi dhe u rrit, ai pėrfundoi shkollėn fillore dhe tė mesme nė Podgoricė. Emri i tij i plotė ėshtė Malesori Prėnkoēaj. Pasioni i tij pėr muzikėn shqiptare nisi kur ai ishte njė fėmijė.

Malesori ishte njė anėtar i grupit folklorik tė famshme nga Triesh, tė quajtur "Besa", ku ai ishte i njohur si njė kėngėtare dhe instrumentalists i instrumenteve tė folklorit si Ēiftelia dhe sharkia. "Besa" ishte njė i grupit folklorik tė mirė nė tė gjithė rajonin e Malesija dhe kishte njė kėngėtarė tė madh dhe instrumentalists. Ky grup ishte i drejtuar nga xhaxhai i tij Dodė Gjonaj, i cili ėshtė njė nga mė tė mira tė instrumentalists Ēiftelia nė tė gjithė botėn shqiptare.

Malesori ėshtė i famshėm pėr revolucionet ai bėri shumė nė karrierėn e tij dhe jetėn e tij. Nga njė fėmijė qė rritet deri nė njė vend jo-shqiptar, ai shkoi nė Prishtinė dhe ėshtė regjistruar nė Universitetin shqiptar, ku ai ėshtė njė student dhe tani ai u bė njė kėngėtar i madh shqiptar. Ai u bė shumė i famshėm kur ai bėri njė kėngė "Kthehuni", e cila ishte njė hit i madh nė kombin shqiptar. Kjo kėngė u godit mė tė madhe tė vitit 2003 nė Kosovė, dhe me tė ai krijoi stilin e tij tė muzikės, e cila ėshtė e njohur si popull modern. Ai kushtuar kėtė kėngė tė gjithė shqiptarėve qė nuk jetojnė nė vendin e tyre, veēanėrisht tė shqiptarėve nga Mali i Zi (nga Tuzi, Krajina, Ulqin, Plavė dhe Guci), tė cilėt ishin detyruar tė largohen nga shtėpitė e tyre. Kėngėn "Kthehuni" Malesori dha famė tė madhe.

Ai dha njė kontribut tė madh tė kėnduarit nė shumė koncerte tė mėdha, kushtuar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), dhe shumė heronj shqiptarė si Adem Jashari, Zahir Pajaziti dhe shumė luftėtarė tė njohur tė UĒK-sė. Ai po ashtu kėndoi pėr familjet e varfra, fėmijėt e pastrehė shqiptare, etj

Ai ka njė miqėsi tė madhe me shumė kėngėtarė dhe artistė shqiptarė si Nikolla Nikprelaj, Gili, Leonora Jakupi, Shkurte Fejza, etj Malesori kėndoi gjithkund ku jetojnė shqiptarėt, si nė Malėsia e Madhe, Kosovė, Shqipėri, Republika e Maqedonisė, SHBA dhe nė tė gjithė Evropė. Ai tani jeton nė Prishtinė, Kosovė.


Diskografia:
"Veē pėr ty" (1998)
"M'ke lėnė kot" (2000)
"Kthehuni" (2003)
"Fjalė e vetėm fjalė" (2005)
"kollazhi"Qaj pėr ditėn" (2006)
"The best of Malėsori" (2007)

Hite:

Hitet e tij mė tė famshme janė:
"Kthehuni"
"Eja"
"Zoteri pareli"
"Fjalė e vetėm fjalė"
"Qaj per diten"
"Pėrsėri"
"A tė kujtohet"
"Malėsorė Ēikė"


» Dėrgo Korrigjime »

PJESEMARRJA NE FESTIVALE

MALėSORI :: NEWS
MALėSORI :: KOMENTEKalendari
30/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Shkumbin Kryeziu
Shkumbin Kryeziu
49 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Tish Dajia
Tish Dajia
(1926-2004)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra