teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

MEDA :: BIOGRAFIATags: Meda, Mehedin Pergjeēaj, Mehedin Pergjeqaj
29


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  738


Meda

Vendlindja: Deqan
Mosha: 35 Vjeē
Ditėlindja: 15 Qershor 1979
Shenja e Horoskopit: Binjaket

Mehedin Pėrgjeqaj u lind nė Hajvali tė Prishtinės. I ati i tij Hasani, rrjedh nga njė familje e Lumbardhit tė Deqanit. Pasi Hasani kreu shkollimin nė Prishtinė, u punėsua nė Minjerėn e Kishnicės dhe iu nda njė banesė nė Hajvali, ku Hasani disa kohė veproi dhe jetoj nė Hajvali. Ai ka tre fėmijė dy djem dhe ne shkurt do te lind edhe njė vajzė. Kėngėn e kanė traditė tė pėrcjellur brez pas brezi: Ka kėnduar babai i Hasanit (gjyshi i Medes), ka kėnduar dhe ka qenė kėngėtar i shquar babai i Medes Hasani. Meda ėshtė njė kėngėtar nga kėngėt e dashurisė dhe shitur rreth 100.000 me CD Prap Tė Dua ("Unė tė dua"). CD pėrfshin Kėtė kėngė dhe goditi Qka ka Zemra ("Ēfarė ka zemrėn time"), ku ai punoi pėr rreth njė vit. Kėto ishin dy Video clips ndėrruar. Mehedin Pergjegjaj jeton nė Stuttgart. Babai i tij, Hasan Pergjegjaj ishte gjithashtu njė muzikant i suksesshėm dhe producent ėshtė tani nė muzikė ndėrmarrjes sė prodhimit EmraCom. Pėr mė tepėr, "Meda" nė gojėn e popullit tė Kosovės tani mė i lartė i paguar rregullisht kėngėtar pop dhe mbush sallat evropiane koncert. Ne vitet 80-ta, Meda dhe Shemsedini dy vėllėzėrit si dy zogj pėllumbash nisėn kėngėn e tyre burimore dheshumė shpejt u u bėnė tė dashur pėr artdashėsit e kėngės. Atė botė ata ishin mė tė pranishmit nė Radio dhe Televizion, atėherė RTP. Si shumėshqiptarė atė botė nga dhuna e imponuar e pushtuesit edhe familja Pėrgjeqaj u detyrua tė merr rrugėn e mėrgimit dhe u vendosen nė Bad Krosingen tė Gjermanisė, ku shpejt iu njoh statusi dhe u integruan nė shoqėrinė gjermane. Ata filluan dikush me punė dikush nė shkolla, kurse Meda u pėrcaktua pėr ruajtėjen dhe kultivimin e traditės sonė kulturore. Ai iu kthya kėngės fillimisht folklorike, ku me ėndje kėndonte pėr legjendarin tonė Adem Jasharin, UĒK-nė, e tė cilat ngjallėn shumė simpatinė e tij tek artdashėsit mėrgimtarė. Mė pas Meda zgjodhi muzikėn "popullore", tė cilėn e kultivoi me mjeshtri tė rrallė dhe pėrfitoj dashamirėt e kėngės. Ai sot ėshtė shumė i dashur dhe i kėrkuar pėr publikun. Ka mė sė shumėti inēizime dheka shpėrnda mė sė shumėti kėngėt e tij. Ka marrė pjesė nė festivale, koncerte, dasma, e mbrėmje rinore. Tė gjithė e duan Meden, ai ėshtė kėngėtar, veprimtarė dhe humanist, ka ndihmuar gjithkund skamnorėt dhe tė dėmtuarit nga lufta. Muaj mė parė Meda me kontributin e tij ka ndėrtuar katėr shtėpi pėr tė dėmtuarit nga lufta. Meda, ka agjencionin e vet Produkcioni Muzikor "DUKAGJINI" nė Bad Krosingen tė Gjermanisė, ka rregulluar njė standart tė mirė jetese nė Kosovė dhe Gjermani. Nė fillim gushti Meda u martua me njė vajzė qė ai ka zgjedhur nė Suedi, njė mėrgimtare shqiptare mjaft e bukur dhe e emancipuar. Meda bėri dasmė nė "HOTEL GRAND" nė Prishtinė nė pėrcjellejen e estrades Kosovare, si sinjal qė tregon se "Meden e duan tė gjithė." A i Ka 2 djeme: Aldionin Lorisin dhe vajzen e posalindur Rejhanen.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  QAMILE    xoniii    fitore91    NoraKS    Laaddaa    kaltra    ALDOooo    elaaLiinna  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

MEDA :: NEWS
MEDA :: KOMENTEKalendari
26/01/2015
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Laver Bariu
Laver Bariu
(1929-2014)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Stelina

  Offchestra

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra