teksteshqip.com
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Mihrije Braha, Mihrija, Mihrie Braha, Naim Abazi, Plator Abazi


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.3 / Votuan:  118


Mihrije Braha

Vendlindja: Mitrovicë  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 47 Vjeç
Ditëlindja: 15 Nentor 1967
Shenja e Horoskopit: Akrepi

Mihrije Braha është një këngëtare shumë e njohur. Mihrije Braha ka mbaruar shkollën fillore dhe të mesme të muzikës në Mitrovicë si dhe Akademinë e Arteve të Bukura. Ne moshën 6 vjeçare hyn në botën e muzikës në Mitrovicë, ku merrte pjesë në të gjitha festivalet. Talenti i saj u zbulua nga profesoresha e saj e muzikës që kur ishte e vogël. Mihrije Braha është e martuar me këngëtarin e njohur, Naim Abazin dhe është nëna e Plator Abazit.

Në vitin 1984 u takua me bashkëshortin e saj Naim Abazin dhe vendosën të martohen me datën 10.03.1985. Po në vitin 1985 këndon këngë të tjera në Radio Televizionin e Prishtinës, si: "Moj Syzeza", "Shumë të kërkova" dhe "Ani mori nuse" të Nexhmije Pagarushës. Në vitet '85-'86 Mihrija bën albumin e saj të parë të quajtur "Moj Syzeza" potpuri me bashkëshortin e saj, Naimin, dhe disa këngë të tjera të Nexhmije Pagarushës. Në vitet '86-'87, u mbajt një koncert humanitar, ku Naimi dhe Mihrija kënduan këngën "Shallvaret" në Radio Televizionin e Prishtinës dhe më pas u lansua albumi i saj i dytë i quajtur "Shallvaret". Në vitet '87-'88 këndonte këngët "Moj Syzeza", "Shumë të kërkova" dhe "Mora testin". Më 1992 lansoi këngeën "Sikur anija mbi valë", e cila u pëlqye shumë nga publiku. Më 1993 u mbajt një koncert në fshatin Odër, ku Mihrija këndoi këngën "Fryn murali". Në vitin 1995 mori pjesë në Festivalin e RTSH-së me këngën "S'mund të jetoj pa ty". Në vitin 1996 publikon albumin e saj të tretë "Foleja e Arbërit", i cili përmban këngë mjaft të njohura siç janë: "Le të fillojë i pari", "Hajde djalë" etj. Menjëherë pas luftës, në vitin 2000, Mihrija realizon videoklipin e këngës "Hajde Djalo" dhe në vitin 2001 e këndon këtë këngë bashkë me Zyrën. Në vitin 2003, Mihrija lanson albumin e pestë të titulluar "Eja" dhe në vitin 2006 del albumi i saj i gjashtë me titullin "Refuzova".

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  Elmira2    arsimdiber  Kalendari
26/04/2015
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Timo Flloko
Timo Flloko
67 vjeç
Liil Craizy
Liil Craizy
20 vjeç

Votimi i Javës
   19-25 Prill 2015

Kush është Këngëtarja Më E Mirë 2015?

  Dafina Zeqiri

  Elvana Gjata

  Genta Ismajli

  Nora Istrefi

  Kaltrina Selimi

  Adelina Tahiri

Voto

Qender Dobesimi Equilybra