teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

Mirush Kabashi - Jam Shqiptar E Kosovar

Videoklip LIVE

Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  41

Jam Shqiptar, e Kosovar;
Zot, e krenar, Zot, e bujar,
mbi kėtė dhé,

q'e kam si fe,

e pėrmbi fé:
e kam Vatan!

e kam Atdhe!

Ti shqa thėrret,
ti shqa bėrtet,
gjer lartė nė retė,
se jam barbar.

Jo, s'jam,
si bėrtet ti,
si buēet ti,
ti, Shkija i Zi.

Po vendin tim e dua,
lirinė e dua,
e s'dua,
Zot mbi mua.Se jam kėtu kur s'kish njeri,
kur s'kish kufi,
as fqinjėri,
as shqa tė zi.

Se jam kėtu kur Mal i Zi,
ish Iliri;
kur nga njė det nė tjetrin det,
isha zot vetė!
Unė jam kėtu nga moti,
kur vetė Zoti,
e bėri fushėn fushė, e malin mal.

Unė jam kėtu e do tė jem,
- dem baba dem -
sa mali tė bėhet hi,
e hiri mal pėrsėri.
Ma thonė emrin Asim Qerim,
mbetur jetim,
qė nė vegjėli.
Jam si mė sheh,
e si mė njeh;
kėsulėbardhė e kryelidhur,
kryelidhur me njė shami;
me tri shami
pėr trimėri!

Jam eshtėrmadh,
i vrazhdė jam,
e bojalli -
dhe sytė e mi,
janė plotė shkėndi,
si batėrdi.
Dhe kam uri
si s'ka njeri -
pėr drejtėsi,
e pėr liri.
Si tė gjithė asimėt,
e tė gjithė qerimėt,
e Vendit tim.

Ma thonė emrin Asim Qerim,
mbetur jetim,
qė nė vegjėli;
se babėn tim ma vranė,
naēallnikėt,
podporuēnikėt
edhe gllavnikėt.

Ma vranė,
se urdhėr dha vojvodi,
e krali vetė:
"Tė vritet!"
Se ish Kosovar,
dhe se ish Zot,
mbi kėtė dhe!

Dhe tokėn qė kisha nga baba,
nga gjyshi,
dem baba dem-
prej qindra vjet,
prej mijėra vjet,
ma morėn.
Ah!
Ma morėn vatanin,
qė e desha si xhanin!

Ma morėn,
me armė nė duar,
me gjak nėpėr duar.
Agrarėt!
Xhandarėt!
Tyxharėt!
Tė gjithė tok,
u bėnė shok;
si sorrat,
pėr kėrrmė.

Oborin ma morėn,
gjer nė shtėpi,
dhe ngrenė pėr vete shtėpi,
nė sytė e mi!
Dhe unė,
ja, unė,
qė isha Zot,
qė qėmot,
mbeta pa dhé,
bujk pa dhe,
bari pa kopé -
kėtu,
nė dheun tim.

Dhe plori m'u ndryshk,
hambari m'u myshk...

Po shpresa s'mu vyshk!Durova,
durova,
sa nuk duron njeri,
as Perėndi!

Mė thanė tė shkruhem vojnik,
e mynafik,
i Kombit tim.

Mė dhanė armė tė vras,
vėllanė,
sipas kanunit,
tė gjakut...
Po s'desha!Mė thanė tė ngrihem tė ik,
ku qielli puthet me dhenė;
Stamboll,
Anadoll,
e mė tej.
Se vetėm andej,
paska pėr ne,
popull pa zot -
vend boll...

Po malli i tokės s'mė la,
po malli i fushės s'mė la,
as gjaku i babės s'mė la.

Dhe mbeta kėtu,
i huaj,
si qen,
nė vendin tim,
tė babės tim...
Mbeta rajį,
e ndėr rajį,
si pėr hatį;

Nė uri,
nė qesėndi,
nė skllavėri
tė shqaut tė zi.

Mė thanė tė ik nė Allbani,
vatan i ri,
i Kombit tim,
si shkoi Selmani,
Hasani,
e Dani.

Po dot nga toka s'u ndava,
dhe mbeta tė jem,
ku jam,
e ku do tė jem.

Mė thanė tė shkoj nė sheher
tė shqahut tė madh,
me sharrėn nė krah,
me kryet pėrdhé,
jaban,
e beter;
portė mė portė,
derė mė derė,
i mjerė,
e zemėr sterrė,
pėr njė kotherrė
bukė.
Po malli i vendit s'mė la.
Ah, malli i gjakut s'mė la
e mbeta kėtu,
rajį.

Ta shemba shqa kufirin,
qė ngrite ti,
nė vendin tim e pėrmbi varr,
tė babės tim.

Ta shemba,
ta dogja,
me zjarrin e shpirtit,
tė vuajtjes,
dhe tė urrejtjes.

Me zemėrim,
me vrull tė madh,
e bubullimė,
qė s'ka mbarim

Se vjete ti mė ēave,
mė ndave,
mė vrave,

armik - lugat,
armik -xhelat!Ti bėre azape - s'u tremba,
ti ngrite kufire me gjemba,
fortesa ti ngrite;
t'i shemba!

Tani,
tani,
atje ku ti,
o Shkija i Zi,
ngrite kufi,
qė ndanin,
e ēanin,
vėllazėri;
Hej!
Sot!
Shkon,
e valon,
parmenda!

T'i bėra tė gjitha rrėmujė
dhe ty,
gjurma t'u zhduk,
si nė ujė.

I bie arė mes pėr mes,
e gjer nė brez,
e pėrmbi brez,
humbas,
me gaz,
nė grurin tim,
tė dheut tim,
tė babės tim,
tė birit tim;
sot e pėrjetė,
jetė pas jetė!

Dhe ndie qysh flet,
me zė tė qetė,
im atė vetė
nga balta poshtė:

"Ta mbroni dhenė,
ku eshtrat kam,
ku hi e tokė,
e pluhur jam.

Ta mbroni dhenė,
qė e ushqej,
dhe sot si dje,
me kurmin tim.

Ta mbroni dhenė,
me zjarr ta mbroni,
me gjak ta mbroni!
Tė derdhni gjakun

Me grushte plot -
po kurrė lotė,
as sot,e as mot!
Se loti ėshtė robėri,
gjaku - liri!"


Jam eshtėrmadh,
e bojalli,
e me japi,
si mė sheh ti,
si mė njeh ti.

Po kam njė zemėr
nė gjoksin tim,
qė pa pushim,
mė rreh,
si Drin.
Dhe babėn tim kur e kujtoj,
lotoj...

Tė pashė tė vrarė, or Baba,
e pa qefin, si pėr hata,
rreth e pėrqark me xhandėrma.
Desha tė qaj e s'qava dot,
e tė bėrtas, sbėrtita dot,
pa asnjė lot, pa asnjė lot.

Dhe prita sot tė derdh njė lot.

Tani,
tani,
unė jam gati
tė vdes qė sot,
se rroj pėrmot;
mbytur me gjak,
po jo me lotė,
pėr kėtė dhe,
q'e kam si fé
e pėrmbi fé.
E kam vatan,
e kam atdhe!

Hej!
Po buēas me zė kabį,
sa tė dėgjohet nė qiell lį,
sa tė dėgjojė fund e kreje
kush gjak shqiptari ka nė deje:
Shaban - vėlla!
Destan - baba!
Hej!
Komb i lirė Kosovar,
ti Komb Shqiptar, ti Zot krenar,
ti djalėri - ti pleqėri,
bėru gati!
Bėru gati pėr vrull tė ri,
ta djegėsh botėn,
ta bėsh hi,
pėr liri,
pėr Shqipėri!Tani,
tani!
- O Shkija i Zi -
ja unė,
ja ti!

Po unė - jo ti,
se jam kėtu kur s'kish njeri,
dhe as kufi,
as fqinjėri...

Unė jam kėtu kur Mal i Zi,
me Shumadi,
me Dallmati - sa mban e gjitha Shqehėri,
ish Iliri!
Kur nga njė det nė tjetrin det,
isha zot vetė!
Se jam kėtu nga moti,
kur vetė Zoti,
e bėri fushėn - fushė
e malin mal.

Unė jam kėtu
e do tė jem,
- dem baba dem -
sa mali tė bėhet hi,
e hiri mal pėrsėri.

Ky tekst u dėrgua nga Edon Ramadani
Korrigjo Tekstin Status FB nga ky tekst Pėrkthe Tekstin Akordet


Kalendari
28/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Ismail Kadare
Ismail Kadare
79 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra