teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

NRG BAND :: BIOGRAFIATags: Nrg Band, N.R.G. Band, N.R.G Band, Besnik Caka, Besniku, Energji Bend, Besnik Qaka, Nrg
13


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  40


Nrg Band

NRG Band u themelua gjatė vitit 2000 nga tre vėllezėrit - Qaka, me bashkangjitjen e Besnikut (vokal dhe tupana) dy vėllezėrve tė tij, Arbenit (gitarė) dhe Metit(bas), qė tė dy deri atėherė, anėtarė tė ish grupit Dora D’Istria.
Arbeni e Meti si Dora D’istria, nė vitet 1992-93, u paraqiten nė disa rock festivale me disa shokė muzicientė, si Boom Festivali – nė Mitrovicė, dhe Rock Festivali – nė Pejė. Nė vitin 1996 ata realizuan inēizimin e parė – “Funk-in t’a dėgjojmė”, nė studion e mirėnjohur tė kohės “Positive Enertainment” tė Enis Preshevės, por pėr fat tė keq pėr shkak tė rrethanave tė atėhershme – ky inēizim nuk arrijti deri te auditoriumi. Pas kėsaj pason njė periudhė e bashkėpunimit me disa bende tjera.

Nė formacionin e ri, NRG Band, qė nga viti 2000, pėrveq qė performoi nėpėr shumė klube anėkėnd Kosovės e tė trojeve tjera shqiptare, u paraqit edhe nė disa festivale, si: BBC (Rritėm e Pop) nė Tiranė, nė vitin 2002, e mė pas nė Prishtinė BBC – 2003 … pastaj nė SHOW FEST 2003 e 2004 etj, e nė tė cilat paraqitje arrijti suksese tė shkėlqyeshme. Nė ndėrkohė, vokali i grupit – Besniku u paraqit si mysafir nė disa kėngė nė dy albumet e fundit tė “Rritmit tė Rrugės”.

Nė fund tė vitit 2004 realizohet albumi i parė i grupit - “Ama …” me gjithsejt 12 kėngė. Si mysafir nė album me nga njė send paraqiten Babuka, Rritmi i Rrugės, Etno Engjujt si dhe njė duet realizohet me Adelina Thaqin.


Menjėherė pas realizimit tė albumit, grupit i bashkangjitet edhe anėtari i katėrt, Vedat Maxhuni – sint, dhe rrjedhimisht pas kėsaj periudhe tė editimit tė albumit dhe konsolidimit pason paraqitja e grupit nė skena e klube, festivale si dhe nė disa koncerte humanitare nėpėr Kosovė, Maqedoni, Shqipėri e nė diasporė.

Nė ndėrkohė, gjatė vitit 2005, pregaditet edhe albumi i dytė i bendit, i cili pėr shkak tė njė vonese tė natyrės teknike, mbeti tė realizohet diku gjatė muajit prill, 2006 .


Po gjatė kėtij viti NRG Band pėr pos njė kontiuniteti tė vazhueshėm qė patėn nė skenat e ndryshme nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni. Mal tė Zi dhe diaspor Nrg Band u mori pjesė nė Kėngen Magjike 2006 dhe 2007 mė kėngen "Luja bab luja" dhe "Hajde me mu ni natė" ku dhe shperblyen me disa Ēmime. Nė grup hyri anėtar i ri Xhengiz Boshnjaku - sint. Nrg Band gjatė verė 2007 ka relizuar edhe video klipin e balladės nga albumi Paja Paja "AIDA" po ashtu edhe te bashpkonimit nė mes Nrg Band dhe Orinda Huta me kėngen "As fejesa e as martesa".

Me kalimin e kohės ata u afruan afėr publikut me kėngėn "Urgjentisht" ku bėnė njė "bum" nė publikun shqiptar. Mė pas ata e ripėrtrijnė kėngėn "Drenushė" tė kėnduar vite mė parė nga grupi Minatori.

Jo kot, ata nė vitin 2008 u zgjodhėn "Best Group" nė trojet shqiptare duke u bėrė grupi mė i sukseshėm i vitit. Me kėngėn "Nina" ata fituan gjithashtu shumė ēmime.

Nė vazhdim, grupi pejan pas shumė koncerteve, mbrėmjeve tė natės, sukseseve tė ndryshme dolėn nė pah me kėngėn "Studentja". Pas kėsaj kėnge ata bashkėpunuan edhe me Mc Beken ku "rindėrtuan" kėngėn "Shehide".

Vera 2010 pėr Nrg Band ishte sukses gjithmonė mė i madh. Ata kompozuan kėngėn "Duame" ku me tė morėn pjesė live nė Top Fest 7, ku arritėn deri nė finale dhe u shpėrblyen me ēmime. Pas kėtyre sukseseve nė Shqipėri, ata dolėn me kėngėn "Atmosfera" ku klubet e natės ishin tė stėrmbushura kur kėndonte grupi Nrg Band.

Me tu afruar festat e fundvitit ata kompozuan njė kėngė pėr diasporėn tė quajtur "Me gaz e lot", dhe morėn pjesė nė vende jashtė Kosovės pėr mbrėmje muzikore nė diasporė.

Ata lansuan edhe kėngėn Rina me tė cilėn morėn pjesė nė Top Fest 8 dhe u shpėrblyen me ēmimin "Top Albanian Radio". Mė pas ata bėnė edhe spotin e kėngės me mjaft sukses nė publik dhe hodhėn nė shitje albumin e 4 tė tyre.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  gumaguma  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

NRG BAND :: NEWS
NRG BAND :: KOMENTEKalendari
29/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Stine
Stine
34 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra