A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Rapsodia ShqiptareRAPSODIASHQIPTARE

:: Top 10 Rapsodët e Javës

 • 1. Vellezerit Lleshi

  Nuk kemi arritur të gjejmë një biografi për Vellezerit Lleshi
  Ju lutemi të na ndihmoni

  Vellezerit Lleshi
 • 2. Salih Bajrami-Krasniqi

  Njëri ndër rapsodët më të mirë dhe më të njohur të Kosovës, Salih Bajrami-Krasniqi, i cili u lind më 1919 në fshatin Llashka Drenoc të Prekorupës komuna e Malishevës. Sipas pohimit të vetë Salihut ai filloi të këndojë qysh në moshën 6-7 vjeçare, kur babai i tij e mirrte me vete nepër dasma në ndeja e në ahengje të ndryshme.Në fillim përveç me babai...
  Lexo gjithë biografinë

  Salih Bajrami-Krasniqi
 • 3. Rifat Berisha

  Rifat Berisha është rritur, edukuar dhe frymëzuar me këngën e Dukagjinit, e cila nga shekulli në shekull ka bërë lidhjen gjenetike të shartimit të këngës dhe melosit të Malësisë të Tropojës, Kukësit e Bajram Currit, duke e njëzuar atë me këngën e Dukagjinit, e cila ka gjetur shtrirje deri thellë në Anadrin e në Drenicë. Këngëtari i mirënjohur, R...
  Lexo gjithë biografinë

  Rifat Berisha
 • 4. Xeni Dhe Sinani

  Nuk kemi arritur të gjejmë një biografi për Xeni Dhe Sinani
  Ju lutemi të na ndihmoni

  Xeni Dhe Sinani
 • 5. Bijt E Sefes

  Nuk kemi arritur të gjejmë një biografi për Bijt E Sefes
  Ju lutemi të na ndihmoni

  Bijt E Sefes
 • 6. Vellezerit Çetaj

  Profesoret Vll. Çetaj, U linden ne Fsh,Trubohovce te Istogut me prej ardhje nga Isniqi te Komunes se Pejes, Xhemajli Jurist Profesor ne shkollen Ekonomike Ali Hadri, Hasani Historian ish Drejtor ne shkollen fillore Smajl Hajdari ne Pejë dhe profesor historie ne gjimnazin "Bedri Pejani" Pejë. Qysh si Nxenes prej klases se pare me Pende ne dore ...
  Lexo gjithë biografinë

  Vellezerit Çetaj
 • 7. Linda Morina

  Atë e njohin të gjithë si Linda Morina. Madje edhe letërnjoftimin e ka me atë emër pasi e ka ndërruar. Por askush nga ju, nuk e di se emri i vërtetë i Lindës është Fexhrije Igrishta dhe vjen nga fshati Dumnicë e Vushtrrisë. Ajo ka vendosur ta ndërrojë emrin për shkak se nuk i ka pëlqyer ai i vjetri, madhe sipas tyre Linda ka ndërruar emrin e saj ed...
  Lexo gjithë biografinë

  Linda Morina
 • 8. Dervish Shaqa

  Rapsod i shquar popullor dhe i njohur në të gjitha trevat shqiptare. Devish Shaqa deri në vitin 1956 jetoi në Kosovë, mirëpo në këtë vit ju deshtë të lëshonte Kosovën për shkak të përndjekjes nga aksioni i njohur "mbledhja e armëve" që ndërmerrte në atë kohë Sigurimi i Punëve të Brendshme i Jugosllavisë (UDB-ja) kundër shqiptarëve. Ai së bashku me ...
  Lexo gjithë biografinë

  Dervish Shaqa
 • 9. Rizah Bllaca

  Rizah Bllaca, lindi më 6 nëntor 1918 në fshatin Bllacë të Komunës seë Suharekës dhe vdiq më 28 maj 1988 në Shtimje. Rizah Bllaca u varros në Ferizaj. Poezia popullore është vlerë e trashëguar e krijimtarisë poetike të një populli, e cila është ruajtur e zhvilluar duke u bartur ndër breza njerëzor. Shumë lIoje të këngëve, që lidhen me ritet e ndr...
  Lexo gjithë biografinë

  Rizah Bllaca
 • 10. Ali Krasniqi

  Nuk kemi arritur të gjejmë një biografi për Ali Krasniqi
  Ju lutemi të na ndihmoni

  Ali Krasniqi

:: TopSpot Radsodike

» Renditja e Plotë »

:: VideoKlipet më të Reja

» Renditja e Plotë »

:: Më Shumë Rapsodë

Loading...


Kalendari
21/01/2017
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Paniku
Paniku
24 vjeç
Donika Gashi
Donika Gashi
43 vjeç
Michel Teló
Michel Teló
38 vjeç
R.I.P.     Përkujtojmë:
Vesel Berisha Skroma
Vesel Berisha Skroma
(1941-2015)
Hysni Milloshi
Hysni Milloshi
(1946-2012)

Votimi i Javës
   15-21 Janar 2017

A Bëjnë Bujë Këngët E Reja Të Unikkatilit?

  Fare

  Po

  Jo

  Aspak

  Shumë

  Jashtëzakonisht

Voto