A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Rovena Stefa
  • Rrjetet Sociale:
  • Official Facebook Profile
  • Official Youtube Channel


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.7 / Votuan:  67


Rovena Stefa

Vendlindja: Fier  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 37 Vjeç
Ditëlindja: 27 Prill 1979
Shenja e Horoskopit: Demi
Këndon kryesisht: Pop
Rryma të tjera: Popullore Moderne

Rovena Stefa është një këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Ne moshen 5-vjecare debuton per here te pare ne nje konkurs kombetar te fjales artistike, ku vleresohet me cmimin e pare. Shkollen e mesme te gjuheve te huaja ne profilin "frengjisht", e kreu ne Elbasan. Kur ishte vetem 16 vjec, ajo paraqitet ne nje koncert pervjetor te shkolles "Luigj Gurakuqi". ketu ajo kendon per here te pare ne publik (kenge te idhullit te saj, Mariah Carey "Without you"). Aktivizohet ne teatrin "Skampa" te Elbasanit ne te gjitha shfaqjet kulturore te tij.

Rovena Stefa është nje nga pop-këngëtaret me te medha Shqiptare. Albumi i parë "Bie dëborë" pati shumë sukses në Itali, Greqi, Maqedoni, Kosovë, Zvicër, Suedi, Danimarkë, Norvegji, Britania e Madhe, Belgjikë... ku Rovena bëri një tour te madh e ku kënga "Më bën magji" ishte një hit i madh. Ajo është njohur nga gjithë diaspora shqiptare dhe koncertet e saj jane te shumta kudo qe jetojne shqiptaret.

Ne pranvere te vitit 1996 fiton çmimin e pare "Princesha e Maratones se Kenges" per shkollat e mesme. Pas nje muaji behet pjesemarrese dhe fituese e çmimit te 2-te ne "Koncertin e Pranveres '96", me kengen "Mashtrim qe nuk te vret", kompozuar nga Edmond Rrapi, me tekst te Alqi Boshnjaku, me te cilen Rovena u lidh ne nje bashkepunim te metejshem te suksesshem per publikun dhe kritiken shqiptare. Nderkohe ajo shfaqet vit pas viti ne festivalet e fund vitit dhe ne koncertet e pranveres, ne nje prej te cileve ("Pranvere '98"), paraqitet me kengen "Nje gjethe me nis", qe u be hit ne muziken shqiptare.

Ne 1999 fiton çmimin e Interpretimit me te mire per kengen "S'jam me imazh" (Duet me Herion Gjata) ne Festivalin "Kenga Magjike '99".

Ne maj 2002 prezantohet , pas nje sere turnesh e konceptesh perpara publikut te ngrohte kosovar, ne Festivalin Tradicional te Prizrenit "Zambaku i Prizrenit", ku dhe vleresohet me cmimin e pare.

Ne 1 qershor 2002 publikon albumin albumin e saj te pare te titulluar "Bie Debore", nga i cili erdhi dhe Hiti i Veres 2002, "Me ben magji".
Ne vitin 2004 ajo realizoi albumin me te shitur ndonjehere ne Shqiperi, "Dasma" dhe kenga me te njejtin titull u be nje hit i madh per te gjithe Shqiptaret ne Kosove dhe Diaspore.Gjithashtu kenge si " LLokum" , "Hej hej", "Adrese pa Emer" dhe "A po vjen me mue" u bene hite te medha.Ne vitin 2008 ne gusht ajo nxori ne treg albumin "Lum e Lum" dhe kenga "Burre te martuar dashurova" e cila u publikua me video, u popullarizua
shume. Ne 2009 dolen ne treg videot, "Malli", dhe "Rrofte Shqipja dhe Vatani" te cilat momentalisht jane shume te kerkuara nga shqiptaret.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  luleesma    ALDOooo  
Kalendari
29/09/2016
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Mozzik
Mozzik
21 vjeç
Mentor Kurtishi
Mentor Kurtishi
40 vjeç
Ninel Conde
Ninel Conde
46 vjeç
Toni
Toni
35 vjeç
Xhavit Vitia
Xhavit Vitia
45 vjeç
Avni Hadergjonaj
Avni Hadergjonaj
44 vjeç
R.I.P.     Përkujtojmë:
Miguel Gallardo
Miguel Gallardo
(1950-2005)

Votimi i Javës
   25 Shtator - 1 Tetor 2016

Këngëtarja Më E Mirë

  Dhurata Dora

  Kida

  Enca

  Era Istrefi

  Dafina Zeqiri

  Morena Taraku

Voto