teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

VEDAT ADEMI :: BIOGRAFIATags: Vedat Ademi
4


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  88


Vedat Ademi

Vendlindja: Mitrovicė
Mosha: 32 Vjeē
Ditėlindja: 22 Gusht 1982
Shenja e Horoskopit: Luani

Vedat Ademi eshte nje nga kengetaret me te mire shqiptare. Ai eshte nje kengetar i zhanrit Rock & Pop. Ai ka bere buje me shume kenge te tij te cilat per shume kohe te gjate kane qene hite dhe ka zene vend ne top-listat shqiptare. Zėri dhe sfida e tij “live” e kanė bėrė tė jetė in nė Tiranė. Vedati performon live bashke me instrumentistet Kledi Bahiti, Endrit Shani dhe Klodi Hidri

Vedat Ademi eshte paraqitur neper emisione te ndryshme ai poashtu njhet edhe per vokalin e tij te fuqishem si dhe forcen e interpretimit live.
Ne vitin 2007, ai paraqitet ne Topfest 4 me kengen 'Me mashtruan syte', me te cilen arrin deri ne naten finale. Kenga u kthye ne hit.
Ai eshte paraqitur edhe ne shume festivale. Ne vitin 2007 ai u paraqit ne festivalin madheshor "Kėnga Magjike" me kengen "Mall qe djeg" ku pati mjaft sukses.
Ne vitin 2008, Vedati merr pjese ne Topfest-5, me kengen "Mund te ishim bashke", ku ai eshte bashkautor I tekstit me Big Basten. Kenga behet pjese e finales.
Ndersa ai vazhdo me paraqitjen e tij serish ne vitin 2010 ne edicionin e 7-tė te festivalit prestigjoz "Top Fest" me kengen "Koha s'kthehet" ku pati mjaft sukses. Me vone kengetari nxorri edhe videoklipin e kesaj kenge, e cila ishte pjesmarrese ne dy videofestivali si ai i "Zhurma Show Awards 2010" & "Netet e klipit shqiptarė 2011" ku pati mjaft sukses. Po nė vitin 2010, ai merr pjese serish ne festivalin madheshor "Kėnga Magjike" me kenge "Yjet sbien shpesh" ku arrin deri ne finale duke rrembyer keshtu cmimin "Best Rock" dhe duke u vleresuar me 323 pikė duke zene keshtu vendin e 11-tė.

Ne 14 shkurt 2011 Vedati publikon albumin e tij te pare ‘Koha s’kthehet’, qe permban 10 kenge. me vone vjen me nje bashkepunim te suksesshem me Rezarta Shkurten ne kengen ’Dua te ikij larg’. Kenga per jave te tere ishte ne krye te hitparadeve shqiptare. Kenga ishte pjese e top 10 kengeve me te mira te vitit 2011. Ne vidiofest 2011 kjo kenge rrembeu dy cmime ‘vidiospoti me I mire Duet’, ’vidiospoti me I mire Pop’.

Nė vitin 2011, Vedat Ademi nxjerr nje videoklip te titulluar "Emrin tim" nje videoklip ky i xhiruar nga "Pro...Video". ‘Emrin tim’ eshte nje kenge e rrymes rock dhe ne listen e dhjete e hiteve shqiptare te veres,kjo kenge mbante vendin e 4.

Po ashtu ai paraqitet serish ne festivalin "Kėnga Magjike" ne vitin 2011 ne nje duet me kengetarin e njohur Pirro Cako me kengen "Buje vetem buje" ku arrijne deri ne finale duke rrembyer keshtu cmimin "Kėnga Stil" dhe duke u vleresuar me 540 pikė nga artistet e ketij festivali dhe duke rrembyer Cmimin e dytė.

Per 50 vjetorin e festivalit te RTSH,ai paraqitet me version rock te kenges ‘Eja’, e kenduar ne vitet ne ’90 nga kantautori Ardit Gjebrea.

Mirepo Vedat Ademi nuk u ndal ai u rikthye serish fuqishem ne vitin 2012 ku mori pjese ne "Dancing with the stars Albania" dhe u vleresua vendin e dytė.

Nė vitin 2012 ai nxjerr nje tjeter videoklip te titulluar "Njė jetė me ty". Nje kenge kjo shume e sukseshme me nje videoklip te xhiruar serish nga "Pro...Video".

Ai nominohet ne Zhurma show 2012 per cmimin "Best rock" me kengen "Nje jete me ty". Ai paraqitet ne Kenga magjike me kengen "Ne frymen tende", me te cilin fitoi cmimin "Best Dance" dhe renditet ne vend te 4-t. Ne festivalin e RTSH paraqitet si kompozitor me kengen "Ylli polar" e kenduar nga Kelly, e cila ishte pjese e finales. Ne 16 dhjetor 2012 vjen ne jete Jon Art, femija I tij I pare. Nje jave pas lindjes ne 23 dhjetor 2012 publikon kengen "Per ty", nje dedikim special per djalin e tij. Ne Netet e klipit shqiptar 2013, dy kengete tij "Nje jete me ty" dhe "Per ty" ishin konkuruese. Kenga "Per ty", krijim i Vullnet Ibrahimit, fiton 2 cmime, cmimi i Medias dhe Interprtuesi me I mire mashkull. Ne Vidiofestin 2013 kenga "Per ty" nominohet per cmimin Best Balade. Ne 19 maj 2013 Vedati vjen ne bashkepunim me Yllka Kuqin per kengen "Ne zemer te mbaj".
Nė 16 dhjetor 2013 ai publikoi videoklipin e kėngės “Vetėm ti”,dedikuar djalit tė tij pėr njė vjetorin.Pėr festat e fundvitit publikon “Thuaj po” nė bashkėpunim me DJ Vin Veli.
Ne prill 2014, Vedati publikon "Hapat e mi", ne bashkepunim me reperin Capital T.
Ne fund te muajit qershor ai publikon "Ke harruar", ne bashkepunim me Ermal Mamaqi production dhe videoklipi eshte nje realizim I Pro Video.

I njohur ndryshe si kengetari i baladave, Vedat Ademi kėrkon te rrėmbeje zemrat e publikut me “Asgjė njėsoj”. Ndryshe nga titulli, Vedati mbetet po i njėjti nė stil dhe nė performancė. “Vij kėtė vit pėr tė plotėsuar dėshirėn e fansave pėr tė mė parė nė skenė por edhe pėr dėshirėn time pėr tė qenė pjesė e kėtij kompeticioni”-shprehet ai. “Kam muaj qė punoj pėr kėtė kėngė”, tregon Vedati, qė njėkohėsisht nuk ėshtė shkėputur nga muzika live dhe koncertet jashtė Shqiprisė.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Annonim    oriad  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

VEDAT ADEMI :: NEWS
VEDAT ADEMI :: KOMENTEKalendari
25/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Albrim Llapqeva
Albrim Llapqeva
20 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Tose Proeski
Tose Proeski
(1981-2007)

Votimi i Javes
   19-25 Janar 2015

Hiti Me I Mire?

  Genta Ismajli - Feel

  Kida - Rikthejm Na

  Gaxha & Floriani - Oj Ti Qik

  Blunt, Real 1 & Duffye - Veq Me T'pas Ty

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Elvana Gjata - Disco Disco

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra