Abdulla Grimci
Abdulla Grimci
Abdulla Grimci

(1919-2018)

  • Ndërroi jetë më:
  • 05-03-2018
  • Vendlindja:
  • Shkodër
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Abdulla Grimci është autor këngësh i njohur. Abdulla Grimci, kompozitor, shkrimtar, lindi në një familje muzikantësh në Shkodër. Shkollën fillore dhe gjimnazin e kreu në Shkodër. Shkollën e lartë e kreu në Konservatorin “Santa Cecilia”, në Romë, Itali në vitet 1940-1944. U nda nga jeta më 5 mars 2018 (Ascoli Piceno, Itali).

Ka kompozuar mbi 500 këngë, nga të cilat rreth 50 këngë i përkasin muzikës së lehtë.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0