Më mbaj mend (për 1 muaj)

Adelina Ismaili - Bota Ndryshe (Mundus Eversus) Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  18

Keshtu mund te quhet bota e kthyer mbrapsht.
e gjitha bota jon tash
qingji eshte qingj ,por barinjte mund te jene
ata qe nuk duan qe ta ruajne,qakalli lakmitar i rremben i shqyen
i semuri kerkon fuqi te i shendoshi,
i marri e quan te qmendurin te ditur,njeriu shihet veq si kundershtar i pabese,i mohohet falja dhe meshira e denje
kur kryen krim gjoja ka te drejte,
ai pra qe shpik aftesite e njerzve,qdo lloj krimi kryen dhe u quajka i mir.
nuk e kaloka jeten pa lavdi,
ai qe shet gruan ,bijte dhe bijat e tij,
burri qe e ndan gruan e vet te ndershme,
dhe per qdo lloj shpagimi mizor krenohet...

reff:
Deshirojme me mire per femijet tane
kush eshte kunder,nese zoti na perkrah
pershendetje sundimtar nga ata qe kane vdekur
te gjithe duan boten ndryshe.

Lirine dhe skllavin i ben hallka te djajve
dhe kete e shpall si paqe dhe si virgjereshat turke
qe humbin dyfish ne harem ,dhe trupin dhe shpirtin,
i gezohet madheshtise ,siq gezon i pasuri fodull
qe duke kapercyer varferine e sheh te pelqyer
te qenurit ne dukje i varfer,dhe e kerkon kete
si mendjemadhi gjoja perkorjen dhe perulsine
po keshtu gjoja futet ne qeten e te forteve,
ai qe per te ngacmuar forcat
e nje populli te dobet dhe pa shprese
i jep fitimtarit nje palme pleshtash
kjo eshte bota e kthyer mbrapsht...

Ky tekst u dërgua nga Dita & LiliPublikimi: 08/11/2008
Muzika: Florent Boshnjaku
Teksti: Pjetër Bogdani
Orkestrimi: Florent Boshnjaku


Më Shumë Këngë Nga Adelina Ismaili:


Komente 0


Adelina Ismaili - Bota Ndryshe (Mundus Eversus)
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Bota Ndryshe (Mundus Eversus)".
3. Video është e këngës "Bota Ndryshe (Mundus Eversus)", por nuk këndohet nga Adelina Ismaili.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.