Më mbaj mend (për 1 muaj)

Adnan Bala - Iptida Du Me Fillu Lyrics

Nuk ka akoma asnjë votë


Iptida due me fillue,
se m’ka xan’ i ziu marak,
në ma dijsh hatrin mue,
tjetër kend s’shiqon aspak.

S’ma din hallin kush qi kam,
un’ u dogja për të gjallë,
u shkrina si bora n’shkamb,
begenis, fole nji fjalë.

Iptida të parën e herës,
ç’u përpoqa me nji kojshi,
ça m’shiqon për biret t’derës,
lodja më shkon porsi shi.

T’gjeta në der’ t’oborrit,
hije t’paska bukurija,
t’baj be natën e vorrit,
qajmë mirë hallet e mija.

Vera vjen tue lulzue,
fusha e male ba jeshil,
maraku vjen tue m’u shtue,
hjek sevda me drandofil.

Xhamadanin bruz me ar,
ma gëzofsh tue qeshë,
iptida dora ju thaftë,
terzis’ qi ta ka qepë.

Qysh se duel njikjo urdi,
qi shkoj dynjaja n’Shipshanik,
mos t’u prishtë kjo bukuri,
der’ sa t’vijnë i ziu ashik.

Edhe un’ moj, s’jam kujtue,
se e kam marrun vesht jot amë,
m’çove fjalë se je idhnue,
po ta qes, pra, nji ket kangë.

Asaman, moj lulja e allit,
të vjen era zejmiranë,
të baj be, pash sytë e ballit,
ashik tjetër mos me xanë.

Drandofile stambolleshë,
qi më çile ndër bahçe t’m’dha,
na harrove, na çove peshë,
karajfil, s’je për tu sha.

Edhe nji her’ po due me t’dashtë,
masandej po due me dekë,
më ke vue shami t’mëndafshtë,
midisin me gishta t’zez.

Ti më the, unë të thaçë,
ç’u ba besa qi ta dhaçë,
un’ t’thaçë, ti m’the,
ç’u ba besa qi ma dhe.

Drandofile stambolleshë,
më ke çilë në bahçe t’m’dha,
ditë e natë më rrin tue qeshë,
me bylbyl po hjek sevda.


Ky tekst u dërgua nga  stafiAdnan Bala
Publikimi: 14/01/2011


Adnan Bala - Iptida Du Me Fillu
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Iptida Du Me Fillu".
3. Video është e këngës "Iptida Du Me Fillu", por nuk këndohet nga Adnan Bala.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Adnan Bala:


Komente 0