Tema: Poezi Për Atdheun


Ditari Veror

Ah Kosove
si te deshta te shoh serish...
Me para me karta kreditore
porse duhet pritur te dishe.

E mora rrugen tek ti
me autobus si nuk e kam menduar
porse doli biznisi edhe aty
me ditarin i cili mesiguri do del i lexuar.

Asnjehere me pare Ballkanin
me afer nuk e kam veshtruar,
bukurite e tij nuk i kam fotografuar
dhe mundimi nuk me ka munduar.

Porse me kaq me duket mbaroi
per nje kohe te gjate
udhetimi i paplan dhe i pa para
tjeterhere ndryshe do shkoj.

Terror ah fjale e keqe
nga njerez te rendomte i ushtruar
pse me je vene edhe mua pengese
nga njerez si vegla te mbaruar?

Vetem ty lufte te shpalli
se kurre nga qafa nuk don te me heqesh,
pose nuk te le te me zoterosh
edhe nje armate te kesh t'i le duart bosh.

- Poezi nga Aferdita Beqiri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0