A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Vitin e Ri

Babadimri

Babadimer plak me mjeker te gjate,
eja sa me shpejt,t'me sjellesh dhurate,
ne thes bashke me dhuraten,na sjill edhe bore,
do zgjohem heret te t'pres,me doreza ne dore.

Ty babadimer,do te bej konak
do jesh mysafir i imi,deri sa te clodhesh pak,
pasi te pushosh,i kam ca pyetje per ty
si nuk lodhesh asnjhere,e vjen mu per vit te ri.


Aty ku ti jeton,a ka bore shume,
sajat edhe skijat a shkojne shpejt si lume,
a nuk merdhin qe prej se largu na vjen
per t'na sjell dhurata,si kukulla e tren.

Te lumte baba dimer qe s'na harron kurre,
te presim me padurim,urojm tjesh i fort si gur,
se viti ri ofron,e ne ne endrra s'na ndahesh,
dhuratat mbi supe,e shkop ne dore ka mbahesh.

- poezi nga Aferdita Salihu


- Poezia u dërgua nga Aferdita Salihu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  77

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019