Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ramush Haradinaj

Ne qiellin e trazuar dhe me zgerbonja
zogjt te gjithe seç struken, fshihen te friksuar
Me krahet hapur, çan qiejt veç shqiponja
e lire, dhe madheshtore, me diellin dashuruar.

Sa shtrenjte, sa shtrenjte kushton
nje shqipe ne kafaz,
e di nga gjyshrit tane
e di nga lashtesia!
Sot erdhe ne Prishtine i shtrenjti Komandant
I thjeshte dhe madherishem
siç erdhi Pavarsia!

Sa hijshem rezatonte, sot dielli i Prishtines
Sa bukur ti qendroje pran Flamurit kuq e zi
Ti erdhe Komandant, prane shokeve te lirise
Ramush, vellai i vogel, frymezim ne Poezi!

Une neser do te vij, te perqafoj me mall
sa shume me ke munguar at' Dite te Pavarsise!...
Po ja qe Zoti i Madh, degjoj lutjen e rrall
Ne gji te mban Kosova - Ty trimin e Lirise.

Me prit, me prit te lutem!
Me prit se shpejt do vij!
Me kenge ne buz do futem
Vellai i dashur Ti!

Dardani zemër fisnike
Lum për bijtë që I rrite
Trima me zemër luani
E dinë mirë se ç’është vataniA e dini si quhet trimi ?
Është Ramush Haradini
Besa nderi në flamur
Këta troje nuk shuhen kurrë

Zëri i tokës e thërriti
Bashkë trimat në luftë ngriti
Para shokë për liri
Tokë të dua si këta sy

Pushkë e trimit bën çudi
Për flamurin kuq e zi
Flamur do mbetesh në zemër
Për këtë tokë e këtë emër.

- poezi nga Agim Doçi


- Poezia u dërgua nga BigBacRks -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  22

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet