Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur

Mustafa Matohiti, Shtatore

(përballë huliganëve)

Ishe Njeri…të kthyem bronz
siç bëhet me heronjtë mbi dhé.
Ai bronz sot diku rri nervoz
përballë një turme me varé…

Nëse Heroin e prek tek rri,
bronzi rikthehet prapë Njeri!…

Kur dalin plakat në lëmë
u qahen nuseve-vita:
“Moj, na mbani në pëllëmbë
se ju dhamë djem si drita!”…

Nuset, tek u çojnë kafenë
vënë dhe përgjigjen sipër_
“Po ne djemtë prapë jua kthejmë,
ca si mbesa, ca si nipër…”

- poezi nga Agim Shehu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet