Agim Vinca
Agim Vinca

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Veleshtë
  • Mosha:
  • 76 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Maj 1947
  • Horoskopi:
  • ♊ BinjaketBiografia

BIOGRAFIA: Agim Vinca është një poet dhe autor/publicist i njohur. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen në Strugë. Studimet për gjuhë dhe letërsi shqipe i kreu në vitin 1970, në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Prishtinës, ku edhe magjistroi dhe doktoroi. Është profesor ordinar në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, ku ligjëron Letërsinë e sotme shqipe. Agim Vinca është njëri nga poetët e njohur bashkëkohorë shqiptarë dhe njëri ndër studiuesit e dalluar të...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1