Agim Vinca
Agim Vinca
Agim Vinca
  • Vendlindja:
  • Veleshtë (Strugë) Maqedoni E Veriut
  • Mosha:
  • 75 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Maj 1947
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♊ Binjaket
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Agim Vinca është poet dhe autor/publicist i njohur. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen në Strugë. Studimet për gjuhë
dhe letërsi shqipe i kreu në vitin 1970, në Fakultetin Filozofik të Universitetit të
Prishtinës, ku edhe magjistroi dhe doktoroi. Është profesor ordinar në Fakultetin
e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, ku ligjëron Letërsinë e sotme shqipe.
Agim Vinca është njëri nga poetët e njohur bashkëkohorë shqiptarë dhe njëri
ndër studiuesit e dalluar të letërsisë shqipe. Agim Vinca merret edhe me përkthime letrare. Jeton dhe punon në Prishtinë.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »Komente 0