Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Tema: Poezi Për Dashurinë e Humbur

Plaku

Sot ne mjes ishte nje plak,
Me shkop ecte rrak e tak,
Merr pensionin e kishte pare,
Del te kerkojne vajza beqare.
sa po zbriti ne qytet
shef du vajza qe po benin muhabet,
dal ngadal plaku afrohet
skuqet ne fytyr dhe emocionohet.
Mirmengjes iu thot moj vajza,
Mirmengjes i thon moj xhajo,
E fillojne e po bajne llafe
Po ma ftojne plakun ne kafe.
jam i vjeter e nuk po di
ku e gjej nje farmaci ?
njana vajze ne sy e shikon
se ka pare e kupton,
e pyet vajza e nuk vonon
Po pse xhajo a ke tension ?
Jo tha plaku,
a do marresh ilace per gruan?
Fillon plaku e be po ban
Pasha besen un grua nuk kam,
por nje shok i imi
me ka mesua nje huq,
po shkoj e lypi nje kapuc.
Kan qellua vajza sebile,
Vec se plakut i bejne hile
Njana shoqes i ban zile.
Uuu po me thrret i fejuari,
e po bien e me merr
po ju la bashke por mos beni sherr.
ndersa vajza po largohet
plaku i shkret sa fort po gezohet,
Fillon tjetres e i afrohet
Vajza tjeter hic s'largohet,
Por si macia po i ferkohet.
Uuu avash xhajo se jena ne rruge,
e ketu s'mund te bejme sherr
po si thua tu me shkua ne hôtel?
fillon plaku e po mendon
s'din hoteli si kushton!
Po zemren gur e jam tui shkua,
Po hoteli a duhet pagua ?
Po moj xhajo eshte normale
eshte hôtel luks e nuk jena ne park,
Po ta bejme atmosferen per marak.
e besa ky hôtel eshte i ri
e i lyp nja 200000,
edhe aq i dua ne dore
se kam shpenzime me shkua ne
shkolle.
Vijne du cuna rruges tui kalua
Fillojne vajzen tu e ngacmua,
Ee or xhajo a je nervoz?
A mos valle ti je xheloz?
plaku i gjor nuk e cel gojen
hajde vajz e i shterngon doren,
pak la qef e pak la frite
se mos vajz qenka shtrige.
E fillojne rrugen ne hôtel me shkua,
Nje komshi plaku e ka takua
O natja e mir femnisti i fshatit,
Po ku e pate ti ket far fatit?
bej shaka e me fal ti
per keto fjal kote,
shum e bukur kjo mbesa jote.
Me kok poshte plaku rrin menduam,
E ndien veten te tyrperuam
E aq me keq shum te shpenzuam.
por ec perpara e mos ban za,
se kete shanc ti se gjen ma
e paret ne vorr nuk duhen gja !

- poezi nga Agim Volaj


- Poezia u dërgua nga Agim Volaj -

Nuk ka akoma asnjë votëKomente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet