Aida Baraku
Aida Baraku
Aida Baraku
  • Vendlindja:
  • Prishtinë
  • Jeton në
  • Kosovë
  • Mosha:
  • 58 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Aida Baraku është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Aida Baraku është një këngëtare dhe gazetare nga Kosova. Shihet si një ndër femrat më të guximshme dhe zgjuara në Kosovë. Më shumë sukses ka pasur si kompozitore. Këngët që ajo ka kompozuar së bashku me bashkëshortin e saj, Armend Rexhepagiqi, për Tunën, Jehona Sopin dhe shumë këngëtare të tjera, kanë arritur me dhjetëra herë majat e toplistave shqiptare. Aida Baraku si gazetare kulture ka shkruar mes tjerash për gazetat "Zëri" dhe "Koha ditore". Ajo edhe ka punuar si drejtuese e programeve argëtuese në Radio Televizionin e Kosovës. Pas mbarimit të luftës është angazhuar për përmasimin e të drejtave të grave në Kosovë. Ka kompozuar së paku një këngë që ka për qellim vetëdijesimin e femrave kosovare. Ndër këngët më të pëlqyera dhe popullarizuara të Aidës është kënga "Leze, Leze", ku Aida këndon së bashku me dy këngëtar popullor. Shumë vite pas lëshimit të kësaj këngë Aida është shprehur se pendohet që ka kënduar një këngë të tillë. Këto vitet e fundit ka qëndruar shumë larg publikut. Në intervistat e rralla është shprehur se është e dëshpëruar se si muzika në Kosovë është zhvilluar. Për këtë ajo edhe ka kritikuar televizionet nacionale. Aida Baraku kreu shkollën e mesme dhe fillore ne vendlindje. Ajo është me origjin nga Gjakova Prinderit e saj kishin qene te shprengulur në Prishtinë. Aida ka moter Hatixhen e cila me kalimin e kohes eshte larguar nga Kosova dhe gjendet në Amerikë, New York Eshte martuar dhe është bër nënë e një vajze. Aida ka bere edhe disa duete me Bashkeshortin e saj Armendin por disa kenge qe jane mbetur Hite te Aides jane pese periudha qe Aida incizoi edhe kenget e para me videoklipe:

Në vitin 1985, filloi karriera e saj muzikore dhe kënga e parë e saj ishte "Me te vertet e pikëlluar". Ajo ishte vetem 15 vjeqare. Në vitin 1986 U paraqit ne festivalin Akordet e Kosoves me te njejtën këngë.

Në vitin 1987 U paraqit ne Festivalin Okraina e Artë me nje kenge "Ligu Ligu", ku shpreblye me vendin e pare.

Në vitin 1988 U paraqit ne Radiotelevizion e Prishtinës se bashku me Gilin, Ilirin me kengen "Un pa ty" e morren vendin e pare.

Në vitin 1990 morri pjese ne Jugusllavi me nje këng me bashkeshortin e saj Armend Rexhepagiqin. Kenga quhej 'Shega ime Shege'.

Në vitin 1994 Punoi kengen "Deri kur o shpirt", e kompozuar nga Armend Rexhepagiqi, i dashuri i saj.

Në vitin 1995 Nxjerr 5 këngë me videoklipe "Deri kur o shpirt", "Mu ka pike", "Bota me rrota", "A e din se mund te vdes", "Per ty" etj.

Në vitin 1995, Aida Baraku publikon albumin "Bota Në Rrota".

Në vitin 1996 Fillon punen e Kenges se saj 'Leze Leze' nje kenge dhe nje bashkpunim me Tahir Drenices dhe Hashim Shalen.

Në Dhjetor 1996, Armend Regjepagiqi & Aida Baraku marrin pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Nuk Më Meriton".

Në vitin 1996, Aida Baraku publikon albumin "Aida".

Në Janar 1997, Aida Baraku merr pjesë në Nota Fest 1997 me këngën "Shushurima".

Në Prill 1997, Aida Baraku merr pjesë në Show Fest 1997 me këngën "Shushurima".

Në Vitin 1997 Hedh Albumin e saj ne Treg 'Shushurite'. Albumi i saj i mbajti 11 kenge me te bukura.

Në vitin 1999 Publikon kenget "Shoqet" dhe "Tung Tung".

Në 11 Janar 2000 pas luftes lancon kengen dhe videoklipin e pare te kenges se saj 'Titanik'.

Në Shtator te vitit 2000 Lancon kengen dhe videoklipin me bashkeshortin Armend Rexhepagiqi me kengen "Dugi".

Në Prill 2001, lancon hitin "Ai eshte i yni". Videoklipi mjaft i mirpritur nga publiku dhe e degjuar ne te gjitha trevat Shqiptare.

Në vitin 2001, Aida Baraku publikon albumin "Si Titanik".

Në Dhjetor te vitit 2001 lancon klipin "Arusha", e cila u pelqye shume nga publiku. Nje hit i cili u degjua shume ne vitin 2002.

Në vitin 2001, Aida & Armendi publikojnë albumin "Shëtitu Pak".

Në vitin 2003, vendosi qe te largohej nga muzika per te vazhduar nje jete krejt tjeter dhe tha 'Nuk do ti kthehem kurre ne muzike do te vazhdoj te beje keng te tjereve por jo une vetem te kendoj'. Baraku Tha se i ka dhene fund muzikes prej dates 9 janar 2003 dhe nuk do ti kthehej muzikes me kurre.

Në Qershor 2003, Armend Regjepagiqi & Aida Baraku marrin pjesë në VFM 2003 me këngën "Dugi".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Agnnesa Agnnesa  Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 2