Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Flamurin

Flamuri Kuq E Zi

Flamuri me dy krahe shqiponje,
Qe valon ne tere Shqiperine,
Eshte nje flamur kombetare,
E nje flamur Kuq e Zi.


Flamuri Kuq e Zi,
Me i dashuri ne Shqiperi,
Me i shtrenjti per tere njerezine,
Me i gjalli per tere Shqiperine.


Nje flamur i qendisur,
Nga duart e nje Marigone,
Qe cdohere kur thuhet,
Do te thuhet dhe emri i saj.


Kur e ngriti kete flamur,
Ismail Qemajli ne Vlore,
I doli nje buzeqeshje e madhe,
Per flamurin me te dashur ne Shqiperi.


Isa Boletini e puthi me gjithe shpirt,
Me disa lot gezimi,
Flamurin Kuq e Zi.


Ne ngjyren e kuqe,
Tregohet se kane derdhur gjak,
Ndersa ne ngjyren e zeze,
Tregohet se vuajten gjate.


Nje flamur me te bukur,
Se flamuri Kuq e Zi,
Nuk mund ta ket asnje shtet tjeter,
Pervec Shqiperise.

- poezi nga Alba Shabani


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet