Më mbaj mend (për 1 muaj)

Alban Furtuna

Alban Furtuna
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Mosha:
  • 46 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Gusht 1975
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♌ Luani
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  23

Alban Furtuna është autor këngësh shumë i njohur. Alban Furtuna është një nga kompozitorët më të njohur shqiptar. Ai vjen nga Tirana ku edhe ka lindur. Kompozon këngë kryesisht të zhanrit pop folk por edhe popullore. Ka bashkpunuar me shumë artistë të famshëm shqiptar si: Sabri Fejzullahu, Vjollca Haxhiu, Shyhrete Behluli etj. Ndërkohë që vazhdon dhe kompzoon edhe sot në studion e tij të inçizimit në Tiranë.

Alban Furtuna ka filluar aktivitetin e tij si muzikant ne vitet 90 duke interpretuar me instrumenta si kitare elektrike dhe akoustike, turkish Saz Oud, Llahut, Cifteli, me pas ai studion ne France per inxhinieri Zeri dhe ne vitin 1995 ka hapur nje studio regjistrimi ku realizon edhe albumin e tij te pare me kengetarin Sami Kallmi. Ky album u pasuar nga albumet e para te kengetareve Sinan Hoxha dhe Altin Shira qe ne ate kohe kane qene nder albumet me te suksesshme ne tregun muzikor. Deri ne vitin 2004, ai ka punuar kryesisht me kengetaret nga Shqiperia dhe pas ketij viti aktiviteti i tij shtrihet edhe ne Kosove me kengetaret e mirenjohur si Sabri Fejzullahu dhe djali i tij Ermali, Sinan Vllasaliu, Shyhrete Behluli, Meda, Ramadan Krasniqi, Remzie dhe Nexhat Osmani, Aferdita Demaku e plot kengetare te tjere te mrekullueshem te shtetit te Kosoves. Aktualish ai vazhdon te punoje ne studion e tij ne Tirane ku sipas informacioneve tona momentalisht eshte duke realizuar nje album te djalit te ti, Glaugus Furtuna ne stilin R&B.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1

I ati i

Gussit

Profili

Facebook

Shto profile

të tjera


Komente 1