Tema: Poezi Për Vitin e Ri


Viti I Ri (2)

Ja na erdhi Viti i ri
Do behemi tap tu pi raki,
Me familje edhe shoke
Dhe do pime si derra te eger
E do shtrrihemi per toke,

Se keshtu jemi ne shqipetaret
S'kemi pune e s'kemi pare,
Por kur vjene puna ne viti i ri
I gjejme leket per fishek'zjarre

Keshtu po prishet kjo Rini
kur harramit-{Alkoolit} ja merre eren,
Del e bredh gjithe naten ne Klube
Dhe kur kthehet se gjene deren!

Ja pra, kjo eshe "toleranca" e prinderit
Qe n'ket nate femija t'gezohen,
Dhe kur fillojne shenjat e degjenerimit
Nuk po din se ku te ankohen!?

Eh mor prind ti kur do zgjohesh?
Se femija eshte Amanet,
Nese ai merre rruge te shtrember
Ateher fajin e ke vete!,

Edukoje femijen me Islam
Mos e lere te rri me bërllogat,
Se kur dele nga rruga e Zotit
Shfaqen rrenat, edhe drrogat,

Nese femija pason rrugen e Zotit
Dije se eshte i Nderuar,
Se cdo gje e Demshme dhe imorale
Ne islam eshte e ndaluar.

Po e ndaloje ketu kete poezi
Se mund te vazhdoja me tutje dhe matan,
Por mbi te gjitha e falenderoje Allahun
qe me ka ruajtur nga keto vese dhe qe me beri Musliman.

31/12/2018.

- Poezi nga Albërim Stojani


- U dërgua nga AlberimStojani -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0