Më mbaj mend (për 1 muaj)


Kjo këngë nuk ka videoklip.

Alboos - Prekim

Kopjoni linkun URL të videos, duke shtypur "SHARE" në Youtube dhe me pas "Kopjo Link". Nga një komputer, linku mund të merret edhe duke klikuar mbi videon me butonin e djathtë dhe duke zgjedhur "Kopjo URL video". Vendosni linkun me lart dhe shtypni "DËRGO".

Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Prekim".
3. Video është e këngës "Prekim", por nuk këndohet nga Alboos.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.

Alboos - Prekim  Lyrics


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente

Asnjë Koment

13/07/2013

2013-07-13T12:44:39+00:00



kah'mos m'tund mendja..te fishkllima gjyshit n'sharki
free..n'liri..veq,t'ardhmen me shty para,para me pri
preku n'tradit..zakone,pse e heke at vesh t'katunit
mburrna me plis t'bardh,n'fjal t'LeKes,fjal t'kanunit

kamikaz,vran t'pafajshem..e konsideron luft t'shenjt
harami kepet si penjt..pse e bon at send,e lyp gjenet
nese je burr..gjakun qe e ki derdh,mos e shit per pare
invalid ki mbet,axh,veq zoti n'parajs ka me't bo idare

n'kohh t'vjetra,koma rahat a thu qysh t'rrike n'opanga
n'dit sodit,jeten ta kufizojn..euro.marka ose franga
adet'i t'respektohet..veq jo me ta'h shkatrru fminin
levizjen e lirin'..qika 14vjet pse duhet me mbajt shamin

per vllaznin,ka'h na mbet rrethi burrav t'mbledhun n'odë
n'dit sodit shtyhen per sasin ma't vogel t'alkoolit n'gotë
n'koh salle..sot s'shkon kush,e at'her bon thirrje n'mahall
konsideron tallje..ndjek hapa parajse..se,ferri leht t'kall

[Ref : 2x]

prekim kah'mos..prekim n'luft e n'paqe
prekim t'verteten ..prekim ku ska ilaqe
n'roman n'faqe...e ndjekim realitetin
perditshmeri t'jetes qe e ndjek miletin

[Verse 2 :]

E kapa kryt me mbshtet ner mendimet e vertes
Qysh mu hap dritarja me zhyti fjalen e jetes
E para her pata shkruar hiq pa kurr far inspirimi
Ma gjujti beaten dosti,e un sun shkrova kurr far shkrimi

Po apet u ndalova se muzika sosht per njerzt t'njejt
Xhelozia t'mallkon prej njerzve qe se din qa osht drejt
Spo muj me paramenu, se qdo kurth spo ka zgidhje
Pse gurbeti veq me pun po ka lidhje, e qmos spo ka hije

T'kujtohen gabimet e djehit, e pse at qellim sun e arrite
Sepse n'terr sjeton njeri qe 8 vjet Kosoven e Pritee
Qohna pa drit, hiq pa nevoj, se deilli pom djeg
Kam paketu me kufomat, e bile mkan bombardu n98
Se ton jeten me matqume, najher bohet jeta e vertet
[Ref : 2x]

prekim kah'mos..prekim n'luft e n'paqe
prekim t'verteten ..prekim ku ska ilaqe
n'roman n'faqe...e ndjekim realitetin
perditshmeri t'jetes qe e ndjek miletin

[Verse 3 :]

ma bojn me gisht..pa pas sen,m'ngjesin bisht
ma bojn i prisht..se s'di me knu arabisht
boj skem pa trem..me guxim preki n'qdo tem
vrem,e kom me t'lem..m'mungon n'ball veq 1emblem
kqyri drejt,me sy t'shnosh..e jo me t'gemt

m'thojn i nemt..kur "t'mdhajve" jau shartoj rremt
shum ide m'vin kalimthi..per kit jet-miZerje
m'rrjedhin menimet n'tru..si gjaku n'arterie
preki anej-knej..vrej afer,e n'horizont pertej

i sakt,kur sene prej..t'fortve piken e dopt jau gjej
manovroj si marinar n'det..senet i thom konkret
sma nin a i dhem dikuj..a e vran ky realitet
t'prekshmit preken..n'ftyr molisen e meken

per qokev mrreken kur fjalt reale ceken..
nejse pi lo t'pjeken..se ala t'ri,s'ju lo faj
un qa pata e thash..Tash po kijati,bye bye


Ky tekst u dërgua nga  albion




Më Shumë Këngë Nga Alboos:


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet