A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.9 / Votuan:  11
(1930-1996)  
  • Vendlindja:
  • Gjyryshec 
BIOGRAFIA: Ali Huruglica është një shkrimtar i njohur. Ali Huruglica ishte mësues dhe aktivist letrar shqiptar. Lindi më 1930 në fshatin Gjyryshec të komunës së Dardanës (ish Kamenicë) të Kosovës. Fëmijërinë deri në moshën 12-vjeçare e kaloi në vendlindje si bari . Babai i tij, Salihu, e mësoi të shkruante dhe të lexonte në gjuhën shqipe. Në vitin 1942 u regjistrua në klasë të dytë të shkollës fillore “Bogdani” në Gjilan, të cilën pas disa ndërprerjeve arriti ta kryen në vitin 1948. Gjatë kohës që is...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Rrahman Dedaj

Mehmet Bislimi

Nexhat Halimi

Adem Zaplluzha

Halil Xani

Fahredin Shehu

Sulejman Krasniqi

Enver Gjerqeku

Rifat Kukaj

Mark Krasniqi


Tags: Ali Huruglica

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019