Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Familjen


Hana Lozonjare

Lumët ne në këtë shtëpi,
Që kemi një vajzë si ti,
Shum e bukur porsi zana,
Të pakëzuam me emrin Hana.

Ti moj hana bukuroshe,
Do të rrisim si engjëlloshe,
Ne të duam përgjithmon,
Se ti jetën tonë na shton.

Dhe, ti, perëndi e bekuar,
Që na fale një vajzë të zgjuar,
Shum e ditur dhe me plot dashuri,
Për ne je gëzim në pafundësi.

Ditët e shkollës posa filluan,
Abetaren ta mësosh,
Në fletë të bardhë ta shkruash,
Këngën Shqipe që ta këndosh.

Të mbarosh shkollë të lartë,
Që të na bëhesh edhe ti doktoresh,
Të kujdesesh për prindët e tu,
Siç kujdesen tani, moj bujaresh.

Kushtuar; Hana Osmani

- Poezi nga Ali Osmani Ohri


- U dërgua nga ALIOSMANI1 -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  56

Komente mbi këtë krijim