Ali Podrimja Poezi
Ali Podrimja

Zgjimi I Kobshëm I Xhuxhimaxhuxhit

Mbasi ia kishte këputur gjethët
pastaj rrëmbat
dhe degët
Dhe mbasi ia kishte trembur edhe zogjtë
kishte zbritur
t’ia kërkonte edhe rrënjët e shpërndara
në dhe thellë
Majë e tij më tmerron
m’i fsheh Diell e Qiell
Rreth trupit të hapur
këlthiste xhuxhimaxhuxhi
e Bukuri e Cungut
pas shumë e shumë vjetësh
në këmbë ngritur kishte
një mbretëri butakësh
atje poshtë poshtë poshtë

- Poezi nga Ali Podrimja{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0