Anita Take

Anita Take, E Ftuar Nderi Në Spektaklin “100 Vjet Muzikë”

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}
[22-10-2012]
Krijimtaria e autoreve te medhenj te muzikes shqiptare ishte kryefjala ne naten e trete te superspektaklit "100 vjet muzike". E titulluar "Kenge moj", mbremja e se shtunes rezervoi nje repertor me kenget me te famshme te kompozitoreve qe kane lene gjurme ne muziken shqipe. Materialet e ripunuara u interpretuan nga emra te njohur te skenes dhe kengetare te rinj.

Pas nje repertori te perzgjedhur me kujdes, nje moment i vecante i mbremjes se shtunes ne teatrin "Klan" ishte interpretimi i kengetares Anita Take, e cila edhe pse eshte ngjitur ne skene para 50-vjetesh, ka mbetur ne kujtesen e shqiptareve me kenge qe sot kendohen nga te gjithe. Ajo solli ne skene krijime qe mbajne firmen e kompozitorit te shquar, njekohesisht themeluesit te muzikes se lehte shqiptare, Agim Prodani. Anita Take, kengetarja e vleresuar me titullin "Naim Frasheri i Arte" per vlerat dhe karrieren e saj ne gati pese dekada ne muzike, me fuqine e zerit te saj rrembeu duartrokitjet e publikut. Anita Take, e ftuar speciale ne "Kenge moj" ringjitet per here te dyte ne skenen e teatrit "Klan", ku duartrokitjet e gjata te publikut, qe kishin mbushur plot e perplot sallen, e mallengjyen pa mase. Ajo ka vendosur te mos ndahet kurre nga kenga, dhe per me teper nga skena.
 (Koha Jone)

Anita Take, E Ftuar Nderi Në Spektaklin “100 Vjet Muzikë”


Komente 0