Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

Tema: Poezi Për Pranverën


Stinet

Gjithsej 4 stine
kemi ne vit.
4 stine te bukura
qe motin ndryshojne
çdo dite.

E para stine e vitit
eshte Pranvera
Stina e luleve e quajme ate,
sepse po ne kete sezon,
petalet e luleve hapen
ane e mbane.

E dyta eshte Vera
me e ngrohte se pranvera
dhe dielli rrezet e tij
kurre nuk i ndalon.

Pas Veres vije stina e trete
e cila Vjeshta e arte eshte.

Pastaj vije Dimri
stina me e ftohte e vitit
Fjolla-fjolla bora bie pa u ndal.
Po me vone ajo sshkrihet dalngadale.

- Poezi nga Poet Anonim{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0