Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

I Ndershmi Dhe Llumi

Ndero tjetrin se gjesti yt vlerë e peshë mba
Edhe në tjetri është i pavlerë, e pa nderë
Ke treguar veten, ty asgjë bërë s’të ka
Ti vazhdo të mbetesh i pastër, e i vlerë

Kur duart me baltë përlyhen, e zhglyhen
S’është e thënë dhe zemrën ta ndysh
Uji pastron duart që fëlliqen e ndyhen
Zemra jote nuk meriton ta ndrysh

Llumi le të mbetet llum, por ti mos u nga
Ti vazhdo rrugën tënde, ndero e bëju dhe urë
Për një zemër të pastër bota Eliksir gjithë ka
Mielli e balta në një enë nuk vihen kurrë

- Poezi nga Poet Anonim


- U dërgua nga dielli -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0