Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

Mos Më Trego Ç'thanë Për Mua

ti që je miku imë
dhe vërtet mua me do
nëse flasin keq për mua
jo jo jo mos më trego

mos më trego ç'thanë për mua
por si e thanë në sytë e tua
si i more me vehte ato fjal
ti kishe lënë atje ku ti thanë

të bëhesh postjer i fjalëve
po për keto nuk kam nevojë
një mikë i mirë në këto raste
kur flet keq tjetri mos ta lejojë

freno të keqën që në fillim
mos më nxit mua në dyluftim
një mikë i mirë vepron vetë
ia këthen mbrapsht fjalët që flet

miku imë i dashur a e di
të jesh besnik në mungesën time
është më mirë më trimëri
sesa të më lavdërosh në prani

pra merri me vete këto që solle
dhe çoi atje tek koshi ku i more
kujdes mbylli kapakun menjëherë
që mos të dalin të ngatërrojnë të tjerë

- Poezi nga Poet Anonim{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0