Tema: Poezi Për 17 Shkurtin


17 Shkurti Dite Fisnike

Dite e bardhe agoi per ne
Per kete komb e per kete dhe
T'ja leme vuajtjet historise
Faqe te mbare sot ja kem nise
Na erdh dita e pavarsise

Vite,shprese e zemer guri
Mendja e shpirti per liri
Pa kursyer asgje ne jete
Moj e shenjëta Pavarsi

Sa kohe ka qe ka kaluar
Derisa erdhi kjo dite
Sa shume njerez jane flijuar
E sa shume e kemi pritë
Plot sakrifica e mundime
Plot vuajtje e padrejtesi
Qe kaloj kjo Kosova ime
Gjate rruges se saje per Pavarsi

Sa e shenjte
E sa e qmuare eshte kjo dite
E sa me mall e therrasim fjalen
"Kosova Republikë"

- Poezi nga Ardit Syla


- U dërgua nga Ardit Syla-Shfmu\ -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Komente 0